Gips i szyna: do czego służą i jak o nie dbać?

Czy wiesz, jaka jest różnica między gipsem a szyną? Dzisiaj opowiemy Ci wszystko o ich różnych zastosowaniach i o tym, jak o nie dbać.
Gips i szyna: do czego służą i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gips i szyna chronią części ciała, które doznały pewnego rodzaju obrażeń. Pomaga to przyspieszyć proces gojenia, ponieważ ogranicza możliwość poruszania tą częścią ciała. Może to także pomóc zmniejszyć ból. Gips i szyny są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego, tkaniny, gipsu lub włókna szklanego.

Chociaż gips i szyna służą temu samemu celowi, różnica między nimi wiąże się z typem urazu. Jeśli u pacjenta występuje stan zapalny, najlepszym rozwiązaniem jest założenie szyny. Jest tak, ponieważ może ona być odpowiednio dostosowana, by była bardziej komfortowa. Pomoże to również zapobiec wszelkim problemom z krążeniem, które mogą dodatkowo wzmocnić ból.

Gdy tylko stan zapalny ustąpi, lekarz zazwyczaj zastępuje szynę gipsem. Gips jest twardszy i bardziej zwarty, przez co lepiej ochrania ranny obszar, w zależności czy jest to złamana kość, czy zwichnięcie.

Jak dbać o gips i szyny

Chociaż materiały, z których są wykonane są inne, a gips i szyny zakłada się w różnych okolicznościach, dbanie o nie wygląda dość podobnie. Powiemy Ci, o czym należy pamiętać.

1. Nie mocz ich wodą

Choć w dzisiejszych czasach istnieją wodoodporne formy gipsu i szyn, większość z nich wciąż źle reaguje na wodę. Dlatego też musisz zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że ich nie moczysz.

Co zatem zrobić, gdy bierzesz prysznic lub idziesz popływać? Zakryj gips plastikową torebką lub specjalnym rękawem, zaleconym przez lekarza.

gips i szyna

Jeśli gips lub szyna ulegnie zamoczeniu, a wilgoć przedostanie się do wewnętrznej warstwy – tej, która dotyka Twojej skóry – trudno będzie ją wysuszyć. Może to powodować wysypkę, zaczerwienienie skóry, swędzenie, a w skrajnych przypadkach nawet infekcję.

2. Nie próbuj się drapać

Swędzenie, które może pojawić się podczas noszenia gipsu lub szyny, może być czasami nie do zniesienia. Jeśli kiedykolwiek byłaś w takiej sytuacji, na pewno próbowałaś użyć ołówka lub innego ostrego przedmiotu, który pozwoliłby Ci się podrapać. Nie jest to najlepszy pomysł, ponieważ przedmioty te mogą utknąć w Twoim gipsie i spowodować infekcję.

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie swędzenia jest dmuchanie zimnym powietrzem do wnętrza gipsu za pomocą suszarki. Chociaż nie rozwiąże to problemu, odczujesz ulgę.

Przeczytaj ten artykuł: Przesuszona skóra – 5 naturalnych środków

3. Zwracaj uwagę na pęknięcia

Gips i szyna czasami pękają, co może być problematyczne. Dlatego też musisz tego pilnować. Sprawdź, czy jakaś część gipsu jest zdeformowana lub jakiś obszar jest bardziej miękki niż reszta.

Gips i szyny z deformacjami mogą powodować owrzodzenia i wzrost stanu zapalnego i bólu. Sprawdzaj stan gipsu codziennie i zwracaj uwagę na ewentualne zaczerwienienie skóry: to bardzo ważne, aby upewnić się, że stan obrażeń nie pogarsza się.

4. Nie baw się gipsem

Oczywiście, jeśli zdarzy się, że dziecko sobie coś złamie, zwykle rysuje po swoim gipsie, a wszyscy jego przyjaciele zostawiają na nim swoje podpisy. Takie zachowanie nie stwarza problemów. Gorzej, jeśli dziecko zaczyna ciągnąć i usuwać wewnętrzną część gipsu, która ma kontakt ze skórą.

dzieci i gips

Może to spowodować poważne rany. Dlatego musisz starać się, by nie popsuć materiału, z którego składa się gips. Pamiętaj, że możesz po nim pisać bez obaw. Najlepiej jest jednak używać do tego markerów permanentnych, aby zachować gips w dobrym stanie.

Rzeczy, których nie można przeoczyć

Oprócz wszystkich porad, co do dbania o gips, powinnaś zwracać uwagę na różnego rodzaju odczucia. Mogą one być sygnałem, że Twoje zdrowie jest zagrożone.

Oto niektóre z nich:

    • mrowienie w palcach dłoni lub stóp, uczucie odrętwienia,
    • utrata czucia w kończynie,
    • niebieski, biały lub fioletowy odcień skóry,
    • zaczerwieniona skóra wokół gipsu lub szyny,
    • zapalenie w zranionej kończynie podczas noszenia gipsu lub szyny.

Wszystkie te sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Pozostawienie ich samym sobie lub czekanie, aż stan zapalny, zaczerwienienie lub wrażliwość skóry ustąpią może prowadzić do poważnych powikłań.

Co więcej, jeśli masz gorączkę, Twoja skóra nietypowo pachnie lub odczuwasz ból, który nie znika po spożyciu zalecanych przez lekarza środków przeciwbólowych, powinnaś udać się na pogotowie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Boyd, A. S., Benjamin, H. J., & Asplund, C. (2009, September 1). Splints and casts: Indications and methods. American Family Physician. American Academy of Family Physicians. https://doi.org/10.1097/01.inf.0000360958.34900.18
  • Boyd, A. S., Benjamin, H. J., & Asplund, C. (2009, January 1). Principles of casting and splinting. American Family Physician. https://doi.org/https://doi.org/
  • Rizzone, K., & Gregory, A. (2013). Using Casts, Splints, and Braces in the Emergency Department. Clinical Pediatric Emergency Medicine14(4), 340–348. https://doi.org/10.1016/j.cpem.2013.11.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.