Gazy: 5 skutecznych ćwiczeń na ich redukcję
Gazy powstają w przewodzie pokarmowym zawsze wtedy, gdy połkniesz powietrze, a zawarte w nim bakterie przedostają się do niestrawionego jeszcze pokarmu.
Twój organizm stara się pozbyć nadmiaru gazów, aby zapobiec ich gromadzeniu się w układzie pokarmowym. Jednak czasami wysiłki te okazują się być nieskuteczne, w efekcie nadmiar powietrza pozostaje w brzuchu i powoduje dokuczliwy ból.
Gazy mają również tendencje do wywoływania skurczów i wzdęć brzucha. A to z kolei może być niekiedy bardzo bolesne i na dodatek dość kłopotliwe. Albo nawet krępujące.
Na szczęście istnieją liczne ćwiczenia redukujące gazy w układzie pokarmowym i łagodzące te różne negatywne objawy. Te o największej skuteczności zaprezentujemy Ci w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy więc do lektury!
1. Najlepsza na gazy jest jazda na rowerze
Jazda rowerem na dworze lub choćby nawet na rowerku treningowym pomaga w rytmicznym poruszaniu żołądka oraz pozostałej części układu pokarmowego.
W efekcie gazy uwalniają się niejako samoczynnie i przestają być dokuczliwe.
2. Chodzenie
Ćwiczenia aerobowe stymulują ruchy jelit i pomagają rozbijać pęcherzyki gazu. Szybki marsz połączony z intensywnym i głębokim oddychaniem przez nos z głową uniesioną wysoko i wyprostowanymi plecami pomaga skutecznie rozprowadzać gazy po przewodzie pokarmowym i je eliminować.
3. Ćwiczenia na mięśnie brzucha
Ćwiczenia z grupy ABS sprawiają, że mięśnie Twojego brzucha będą się kurczyć i rozluźniać na przemian, eliminując w ten sposób gazy. Pomagają skutecznie transportować powietrze przez Twój układ pokarmowy.
Najlepszym sposobem na pozbycie się gazów jest po prostu leżenie na plecach na macie, zginanie kolan pod kątem 45 stopni i umieszczanie rąk za plecami.
- Podczas wdechu podnieś głowę, szyję i ramiona, jednocześnie napinając mięśnie brzucha.
- Upewnij się, że Twoje mięśnie brzucha wykonują pracę za Ciebie; nie używaj siły ani nie podpieraj rękoma swojej szyi.
- Opuść głowę na matę i zrób wydech.
- Powtórz to ćwiczenie 12 do 15 razy.
Przeczytaj również: Rozstęp mięśni prostych brzucha – na czym polega?
4. Niektóre z pozycji jogi
Wiele z dobrze znanych i popularnych pozycji jogi lub asan pomaga zredukować nadmiar gazów w Twoim układzie pokarmowym. Do najbardziej skutecznych w tym konkretnym zastosowaniu należą:
Asana na pozbycie się gazów lub Pavanmuktasana
Ta konkretna poza została opracowana specjalnie z myślą o gazach i wzdęciach w układzie pokarmowym. Jak należy ją wykonać? To bardzo proste:
- Połóż się na plecach i przyłóż prawe kolano do klatki piersiowej.
- Obejmij palcami dłoni górną część kolana, aby przycisnąć ją do swojego tułowia.
- Unieś głowę i spróbuj dotknąć kolanem swojego nosa.
- Spróbuj wstrzymać oddech i pozostań w tej pozycji przez od 10 do 20 sekund.
- Następnie rozluźnij ciało, połóż się powoli na wznak na macie i wyprostuj nogę.
- Powtórz całe ćwiczenie wykorzystując tym razem jednak drugą nogę.
Pozycja kobry jest świetna na gazy i wzdęcia
Jest to kolejna świetna pozycja jogi pozwalająca zredukować gazy w układzie pokarmowym. Oto sposób, w jaki należy wykonać to ćwiczenie:
- Połóż się na brzuchu i wyciągnij rozprostowane nogi opierając się czubkami palców stóp na macie.
- Twoje dłonie powinny opierać się płasko na podłodze tuż pod Twoimi ramionami.
- Teraz dociśnij swoje stopy, biodra i kość łonową do maty, wyprostowując jednocześnie ramiona. Twoje klatka piersiowa powinna unieść się z maty tak wysoko, jak to tylko możliwe. Upewnij się, że dolna część Twojego ciała pozostaje wciąż w kontakcie z matą.
- Wygnij następnie swoje pośladki, utrzymując kość łonową przyciśniętą do maty. Wypchnij swoje łopatki do tyłu.
- Utrzymaj tę pozycję przez od 15 do 30 sekund. W trakcie tego czasu Twój oddech powinien być równomierny i normalny. Nie oddychaj intensywnie, ani głęboko.
- Następnie wróć powoli do pozycji wyjściowej.
- Powtarzaj to ćwiczenie do 5 razy, aż uspokoisz gazy i wzdęcia w swoim żołądku.
Zobacz także: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy
5. Siedzenie na ziemi z kolanami przyciśniętymi do klatki piersiowej
Możesz dodać do tego ćwiczenia pewne urozmaicenie kładąc obie dłonie na kolanach, a następnie rysując kółka w powietrzu łącząc obie nogi i wyprostowując je w prawo.
Następnie przyciągnij je ponownie jak najmocniej do klatki piersiowej i powtórz to samo ćwiczenie, ale w lewą stronę.
Przyczyny, dla których w Twoim układzie pokarmowym powstają gazy
Istnieje wiele różnych czynników, które powodują nadmiar gazów w Twoim układzie pokarmowym. Na szczęście przeważająca większość z nich to jedynie proste nawyki, które można z łatwością zmienić lub się ich w ogóle pozbyć.
Należą do nich przede wszystkim:
- Bardzo szybkie, nerwowe jedzenie lub rozmawianie podczas posiłku. Taki nawyk prowadzi bezpośrednio do połykania większej ilości powietrza, które powoduje następnie gazy i wzdęcia w układzie pokarmowym.
- Niestaranne i niedokładne przeżuwanie jedzenia.
- Picie słodkich napojów gazowanych lub zawierających sztuczne substancje słodzące.
- Nietolerancja na określone rodzaje produktów spożywczych.
- Zażywanie niektórych leków lub antybiotyków.
- Jedzenie trudnych do strawienia potraw może prowadzić do gromadzenia się gazów. Należą do nich między innymi rośliny strączkowe, produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu, żywność bogata w błonnik i niektóre warzywa.
- Stany chorobowe takie jak zespół jelita drażliwego, zaparcia, niestrawność i przewlekła bębnica.
Jak uchronić się przez gromadzeniem się gazów w jelitach?
Ważne jest to, aby podjąć kilka prostych kroków pozwalających na zapobieganie gromadzeniu się gazów podczas jedzenia. Należą do nich między innymi następujące zalecenia:
- Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs pożywienia. Spowoduje to wolniejsze trawienie bez niekorzystnego zjawiska fermentacji żywności w żołądku, która może doprowadzić do zwiększenia ilości gazów w układzie pokarmowym.
- Unikaj gumy do żucia lub palenia papierosów, ponieważ oba te produkty zwiększają proces wytwarzania gazów w jelitach.
- Przestań używać sztucznych słodzików, ponieważ utrudniają one proces trawienie i wytwarzają gazy.
- Nabierz nawyku wypijania naparów ziołowych lub preparatów ziołowych po zjedzeniu obiadu lub kolacji. A to dlatego, że pomagają one znacząco w usprawnieniu procesów trawienia. Najbardziej polecane zioła to przede wszystkim rumianek, werbena cytrynowa, mięta i anyż, a także wiele innych.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz gazy, wzdęcia i inne uciążliwe objawy. Szczególnie takie jak ból brzucha lub pieczenie odbytu, przewlekła zgaga, nudności lub wymioty.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abdominal bloating and distension in functional gastrointestinal disorders — epidemiology and exploration of possible mechanisms. Agrawal A, et al. (2007). DOI:
doi.org/10.1111/j.1365-2036.2007.03549.x - A beginner’s guide to sun salutations. Back exercises: Cat-Cow. Long A. (2017).
acefitness.org/education-and-resources/lifestyle/blog/6835/a-beginner-s-guide-to-sun-salutations - Yoga for weightlifters: 7 Poses for increased range of motion. Matthews J. (2015).
acefitness.org/education-and-resources/professional/expert-articles/5652/yoga-for-weightlifters-7-poses-for-increased-range-of-motion