Franz Kafka: filozofia i myśli wielkiego pisarza
Franz Kafka był czeskim pisarzem, którego absurdalna narracja, odzwierciedlająca udrękę człowieka w obliczu bezsensowności istnienia, sytuuje go jako prekursora egzystencjalizmu filozoficznego. Zobaczmy, kim był ten wielki pisarz i poznajmy bliżej filozofię jego pisarstwa.
Franz Kafka: jego życie i twórczość
Franz Kafka urodził się 3 lipca 1883 roku w Pradze, która wówczas była częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Urodził się w drobnomieszczańskiej rodzinie żydowskiej.
Kafka od najmłodszych lat interesował się pisarstwem. Studiował jednak prawo na uniwersytecie – pod wpływem ojca, z którym przez całe życie miał napięte stosunki. Zwłaszcza ze względu na jego apodyktyczny styl wychowania i trudny temperament.
Franz Kafka był więc prawnikiem i wykonywał swój zawód w Instytucie Ubezpieczeń od Wypadków Przemysłowych Królestwa Czech. Jednak tym, co naprawdę nadawało sens jego życiu, była sztuka.
Około 1907 roku Franz Kafka zaczął pisać swoje pierwsze opowiadania, pracując jako konsultant w firmie ubezpieczeniowej. W 1912 roku zdał sobie sprawę, że może odnieść sukces jako pisarz. W tym samym roku napisał Wyrok i Kontemplację (zbiór 18 opowiadań, które wcześniej ukazywały się w różnych mediach).
Ten ostatni tekst przyniósł mu sławę jako pisarz.
Odtąd poświęcił się pisaniu innych dzieł, takich jak między innymi Przed prawem (1914), Przemiana (1915), Kolonia karna (1914), Proces (1923). Napisał także kilka utworów narracyjnych z gatunku przypowieści aforystycznych.
W 1917 roku zdiagnozowano u niego gruźlicę, co zmusiło go do częstych okresów rekonwalescencji i izolacji w różnych sanatoriach, aż do śmierci w czerwcu 1924 roku.
Należy zauważyć, że Kafka przez całe życie opublikował tylko kilka opowiadań. Większość jego prac pozostała praktycznie niezauważona aż do śmierci. Krótko przed śmiercią polecił swojemu przyjacielowi i wykonawcy, Maxowi Brodowi, zniszczyć wszystkie swoje rękopisy. Ten zignorował jednak jego wolę i nadzorował publikację większości pism.
Czytaj więcej: Filozofia Spinozy i jego pogląd na naturę
Charakterystyka jego pracy
Literatura Franza Kafki ma tę szczególną cechę, że jest złożona i pełna symboliki. W jego pracach najciekawsze są refleksje, które się z nich wyłaniają, a nie ich narracyjna esencja.
Bohaterowie nie są bohaterami
W opowiadaniach Kafki bohater za wszelką cenę chce uciec od swojej rzeczywistości. Nie jest jednak w stanie wykonać żadnego działania, które pozwoliłoby mu ją przezwyciężyć. Innymi słowy, jest bezradną postacią bez politycznego powołania do zmiany świata, w którym żyje, bez względu na to, jak duszący może być.
W utworach takich jak Proces czy Przemiana bohaterowie nie walczą z odrzucanym przez siebie środowiskiem zewnętrznym. Wręcz przeciwnie, widzimy ludzi, których działania są kontrolowane przez sam system społeczny.
Na przykład Gregorio Samsa, bohater Przemiany, wydaje się bardziej zainteresowany tym, jak jego rodzina poradzi sobie ekonomicznie, niż wyjściem ze swojego nowego stanu. Tym samym potrzeba powrotu do pracy staje się dla niego bardziej konieczna niż własna przemiana.
Decyduje się poddać i zakończyć walkę dopiero wtedy, gdy zdaje sobie sprawę, że jego rodzina może się już utrzymać. W ten sposób osiąga jedyne możliwe wyzwolenie od pracy i choroby: śmierć.
Z drugiej strony wszystkie decyzje pana K. (bohatera Procesu) nie wynikają z jego własnej wolności czy decyzji. Podejmuje je pod wpływem organizacji tego samego stowarzyszenia, które zmusza go do chodzenia do domu adwokata, na strychy administracji itp.
Temat absurdu
Terminem kafkowski zaczęto określać wszystko, co wbrew pozornej normalności jest absurdem. Kafka stawia przerażającą możliwość, że system, w którym żyjemy zakładając, że jest normalny, jest tak naprawdę absurdem.
W utworach Kafki rzeczywistość jest pęknięta, a ludzie muszą próbować zmienić swoją egzystencję, zachowując się normalnie. Dlatego w obliczu poczucia bycia absurdu bohater nie ma innego wyjścia, jak wstać rano i udać się do biura. Nawet jeśli stał się gigantycznym robakiem. Albo musi się poddać serii biurokratycznych procesów, nie wiedząc dokładnie po co, tylko dlatego, że wymaga tego prawo.
Praca fragmentaryczna
Twórczość Franza Kafki charakteryzuje się także fragmentarycznością. Oznacza to, że nie ma w niej żadnego pochodzenia ani początku. W rzeczywistości tym, co ją definiuje, jest niemożność znalezienia fundamentów.
Na przykład w Procesie widzimy, jak pan K. budzi się pewnego ranka, a w jego pokoju jest kilku urzędników, którzy informują go, że jest aresztowany. Od tego momentu jego zaczyna żyć w ramach biurokratycznego procesu, nie wiedząc nawet, o co jest oskarżany.
W całym tekście wyraźnie widać wędrówkę K, szukanie fundamentów, ale wniosek jest oczywisty – nie da się ich znaleźć. Podobnie w Przemianie nigdy nie znajdujemy przyczyny transformacji Gregory’ego Samsy. Po prostu budzi się pewnego dnia jako ogromny robak i umiera, nie wiedząc dlaczego tak się stało.
Możesz być zainteresowany: Dowiedz się, co Albert Camus miał do powiedzenia na temat sensu życia
Odbicie cierpienia
Bohaterowie Kafki nie są bohaterami walczącymi o zmianę swojego duszącego i odrzucającego świata. Wręcz przeciwnie, są to postacie uległe i bezradne. Poddają się organizacji systemu i dają się ponieść udręce, jaką implikuje ich rzeczywistość.
Ta charakterystyczna cecha kafkowskiego dzieła jest odzwierciedleniem udręki człowieka w nowoczesnym i uprzemysłowionym świecie. Autor pojmuje go jako ogromny mechanizm, który sprowadza człowieka do zwykłego trybika w swojej maszynerii. Bohater nie jest zdolny zrozumieć swoją rolę w tym systemie, a jeszcze mniej rozszyfrować rządzące nim prawa.
W tym sensie można powiedzieć, że Kafce udało się antycypować uczucia, które dziś się uogólniły. Jednym z nich jest zmartwienie, że zachorujesz i nie będziesz w stanie finansowo zadbać o innych lub siebie. Innym jest konieczność życia w świecie, w którym państwo nie jest po naszej stronie.
W ten sposób Kafka bardzo dobrze pokazuje, że udręka współczesnego człowieka ma swoje źródło w normalności, co czyni ją jeszcze bardziej przerażającą.
Egzystencjalizm w twórczości Franza Kafki
Franz Kafka uznawany jest za jednego z prekursorów nurtów egzystencjalistycznych ostatniego stulecia. W szczególności zachęca do refleksji nad udręką, gdy istoty ludzkie rozpoznają absurd i brak sensu własnej egzystencji.
W obliczu tego braku sensu ostatnią rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to dać się ponieść logice duszącego świata, który w każdej chwili podpowiada nam, jak mamy żyć, co konsumować i jak odnosić się do innych. Chodzi o przejęcie odpowiedzialności za własne istnienie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kafka F. La metamorfosis. 1a ed. Santa Fe: Ministerio de Educación de la Provincia de Santa Fe; 2019.
- Kafka F. El proceso. España: Editorial Planeta, 2017.
- De Brocà S. El existencialismo y Kafka. utf [Internet]. 2018 [consultado el 2 sep 2022];(6):5-10. Disponible en: https://revistes.urv.cat/index.php/utf/article/view/2220