Folia aluminiowa i jej nowe zastosowania!
Folia aluminiowa — produkt dobrze wszystkim znany i dziś spotykany prawie w każdym gospodarstwie domowym, a dokładniej w kuchniach na całym świecie. Najpowszechniej używana jest do przechowywania żywności.
Na pewno wszyscy z nas wyłącznie do tego jej używają. Okazuje się, że folia aluminiowa może mieć wiele innych zastosowań i może okazać się bardzo przydatna w niektórych pracach domowych.
Zanim jednak poznasz jej nowe zastosowania warto również poświęcić chwilę uwagi i odpowiedzieć na pytania i wątpliwości dotyczące tego jak folia aluminiowa powinna być używana i czy jest bezpieczna?!
Czy folia aluminiowa może być używana z obydwu stron?
Przyglądając się jej uważnie, zauważymy, że folia aluminiowa ma dwie strony — jedną błyszczącą, a drugą matową. Wielu na pewno nie raz zadało sobie pytanie, której strony powinni użyć. Tak naprawdę to, której z nich używamy, zależy od zastosowania.
Producenci folii aluminiowych zapewniają, że obydwie jej strony spełniają taką samą funkcję. Zasadniczo jest to prawdą, jednak jeżeli używana ona jest do przechowywania lub transportu żywności, to której strony użyjemy, ma znaczenie.
Przy używaniu folii w piekarniku warto wiedzieć, że strona błyszcząca to ta, która absorbuje więcej ciepła, ponieważ odbija światło dlatego, jeżeli zamierzasz piec lub gotować tą metodą zawsze lepiej by strona matowa znajdowała się na zewnątrz.
Zobacz także: Kuchenne tricki: 12 sposobów na łatwe gotowanie!
Czy używanie folii aluminiowej jest bezpieczne?
Jak dotąd wszystkie badania wykonane przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie wykazały szkodliwego działania produktu na zdrowie.
Co prawda omówione zostało prawdopodobieństwo tego, że folia aluminiowa może transmitować metale do żywności, jednak żadne badania tego nie udowodniły.
Przeczytaj również: Nawyki szkodliwe jak palenie – 6 przykładów
Folia aluminiowa i jej inne zastosowania
Oprócz przechowywania żywności folia aluminiowa może mieć wiele innych, bardzo przydatnych zastosowań, a oto niektóre z nich:
- chcesz zachować świeżość chleba, ciastek lub innego wypieku? Zaraz po zakończeniu pieczenia zawiń go w folię aluminiową
- Twoje sztućce straciły blask? Jeśli chcesz by ją odzyskały, folia aluminiowa powinna zostać umieszczona we wnętrzu garnka, który później należy wypełnić wodą i dodać dwie łyżki soli. Zanurz w niej sztućce na 3 minuty, następnie po wyciągnięciu odczekaj aż wyschną i przetrzyj bawełnianym kawałkiem materiału
- biżuteria straciła swój połysk? Do garnka wyłożonego folią aluminiową wlej detergent w płynie, następnie zanurz w niej biżuterię, umyj ją i wysusz
- chcesz ułatwić sobie prasowanie? Aby to osiągnąć, połóż folię aluminiową na desce do prasowania, a później przykryj ją poszewką lub ścierką. W ten sposób wyprasujesz obie strony ubrania jednocześnie.
- chcesz wyczyścić żelazne przedmioty? Wystarczy kilka razy dokładnie przetrzeć je folią
- nożyczki już nie tną tak jak na początku? Arkusz folii aluminiowej poskładaj na kilka części i kilka razy przetnij go nożyczkami. Znów będą ostre!
Co jeszcze warto wiedzieć?
- chcesz pozbyć się owadów niszczących Twoje kwiaty? Jeżeli nie chcesz mieć tego problemu w doniczkach z roślinami powinny znaleźć się kawałki folii aluminiowej
- masz dość tłustych zabrudzeń piekarnika? Aby je wyeliminować przed pieczeniem, wyłóż folią piekarnik, dzięki czemu zaoszczędzisz czas na późniejszym sprzątaniu
- do prania ręcznego używasz mydła? Jeżeli zawiniesz je w folię, dłużej zachowa swój kształt i nie będzie się rozlewać
- chcesz dobrze wyczyścić garnki? Nie ma lepszego sposobu! Zrób z folii kulę i przetrzyj nią dokładnie naczynia podczas mycia
- chcesz by Twoje żelazko wyglądało jak nowe? Jeżeli tak, to na desce do prasowania umieść arkusz folii i wysyp sól, a następnie przejedź po powierzchni żelazkiem tak, jakbyś prasowała. Po zakończeniu sprzęt będzie wyglądał jak nowy!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Martínez. (2009). Caracterización fractal de superficies corrugadas en papel aluminio. Google Academics. https://tesis.ipn.mx/bitstream/handle/123456789/7261/90.pdf?sequence=1.
- Suay, Ballester. Revisión de los estudios sobre exposición al aluminio y enfermedad de Alzheimer. Scielo. https://www.scielosp.org/scielo.php?pid=S1135-57272002000600002&script=sci_arttext&tlng=pt.
- Nesse, Garbossa, Pérez. Vittori, Pegri. (2003). Aluminio: ¿Culpable o inocente?. Redalyc. http://www.redalyc.org/html/863/86320103/.
- Nandwani. (2005). Energía solar. Conceptos básicos y su utilización. Catalogo Solar. http://www.catalogosolar.mx/download/Energia_Solar_Conceptos_Basicos.pdf.
- Thorsten Stahl et al., “Migration of aluminum from food contact materials to food—a health risk for consumers? Part I of III: exposure to aluminum, release of aluminum, tolerable weekly intake (TWI), toxicological effects of aluminum, study design, and methods”, Environmental Sciences EuropeBridging Science and Regulation at the Regional and European Level, 201729:19
- Agencia Española de Consumo, Seguridad Alimentaria y Nutrición, “Materiales en contacto con los alimentos”, 17/01/2017