Fajitas - 2 zdrowe przepisy wegetariańskie
Pierwotnie, typowe meksykańskie fajitas były robione wyłącznie z czerwonego mięsa wołowego. Jednak wraz z popularyzacją tego dania, powstało wiele przepisów, które zakończyły się włączeniem wszystkich rodzajów składników. Tak więc dzisiaj możemy znaleźć fajitas z mięsem drobiowym, owocami morza, rybami, warzywami itp.
Jednakże przygotowanie fajitas polega nie tylko na połączeniu kilku składników i zawinięciu ich w tortille. Chodzi o przygotowanie potrawy we właściwy sposób i takie połączenie składników, aby mieć pewność, że danie dostarczy odpowiednich wartości odżywczych. Dlatego poniżej podzielimy się z Tobą najzdrowszymi przepisami na tę meksykańską specjalność.
1. Fajitas z seitanem i pomidorami
Seitan to doskonała opcja, jako wypełnienie fajitas, ponieważ jest to pokarm oparty na białku pszenicy. Znany, jako mięso roślinne, seitan ma dostarczać taką samą ilość białka (lub prawie) jak wołowina.
Porcja seitanu o wadze stu gramów zapewnia 24 gramy białka, podczas gdy wołowina zawiera w tej samej porcji 25 gramów. Różnica jest minimalna, za to z drugiej strony, nasz żołądek znacznie łatwiej strawi seitan.
Ponadto, seitan świetnie się sprawdza w różnych potrawach i pasuje do wielu przypraw. Możemy przygotować go w wersji smażonej, pieczonej, grillowanej itp., Zgodnie z tym, co nam odpowiada najbardziej i oczywiście zgodnie z wybranym przepisem.
W przypadku przepisu na fajitas, który przedstawimy za chwilę, przygotujemy seitan na zwykłej patelni, tak jak zrobilibyśmy to ze smażonymi warzywu.
Składniki na fajitas (na 4 sztuki)
- Woda
- 3 pomidory
- Świeża pietruszka
- 1 duża cebula
- 2 ½ szklanki seitanu (200 g)
- 1 lub 2 ząbki świeżego czosnku
- 2 zielone papryki
- 2 szklanki mąki razowej (240 g).
- Zalecany rodzaj dressingu: sos César
- Przyprawy: zmielony kminek, ostra papryka, sól, pieprz.
- Opcjonalnie: 1 plasterek półtwardego sera na każdą fajitę, 2 łyżeczki śmietany (30 ml), guacamole.
Przygotowanie
- Ogrzewamy wodę w kuchence mikrofalowej przez 2 minuty.
- W misce umieszczamy mąkę razową i po trochu dodajemy ciepłą wodę.
- Następnie dobrze mieszamy, aby wyrobić spójne, płynne ciasto. W przypadku, gdy jest bardzo suche, dodajemy trochę więcej wody i miksujemy lub mieszamy ponownie.
- Rozgrzewamy patelnię z nieprzywierającym dnem. Nie trzeba jej niczym smarować.
- Nalewamy trochę ciasta fajita na patelnię (tak jak zrobilibyśmy w przypadku smażenia naleśników lub placków) i pozwalamy, żeby się dobrze usmażyła z jednej strony. Następnie przewracamy i pozwalamy jej się usmażyć po drugiej stronie. Ta czynność nie powinna nam zająć więcej niż 2 lub 3 minuty na każdą fajitę.
- Kiedy już przygotujemy wszystkie fajitas, kładziemy je na talerzu i przykrywamy je czystą i suchą ściereczką. Odstawiamy.
- Tymczasem podgrzewamy inną patelnię, na którą wlewamy zaledwie 2 lub 3 łyżki oliwy z oliwek (30 lub 45 ml).
- Kroimy paprykę w piórka, a następnie kroimy seitan w ten sam sposób. Pomidory kroimy w małą kostkę.
- Osobno obieramy i kroimy czosnek na średnie kawałki.
- Cebulę natomiast siekamy w pierścienie i od niej zaczynamy smażenie na patelni. Zanim cebula zacznie brązowieć, dodajemy paprykę i seitan.
- Gdy cebula się zarumieni, dodajemy posiekany czosnek i pomidory. Pozwalamy im gotować się przez kilka minut i przyprawiamy do smaku. Papryka powinna pozostać lekko sprężysta i chrupiąca.
- Na koniec, dodajemy drobno posiekaną natkę pietruszki i pozostawiamy na ogniu na kolejną minutę. Następnie możemy usunąć z ognia i zawijać fajitas.
- Bierzemy fajitę i przy pomocy łyżki układamy trochę nadzienia. Na koniec możemy dodać trochę dressingu Cesar lub kilka łyżeczek śmietany. Zawijamy i przekłuwamy wykałaczką, aby się nie rozpadły.
2. Fajitas ze słodką kukurydzą i pieczarkami
Składniki na fajitas (na 4 lub 6 sztuk)
- 3 pomidory
- ⅓ szklanka słodkiej kukurydzy (50 g)
- 10 lub 12 pieczarek z puszki lub świeżych
- Kilka liści sałaty
- 3 lub 4 średnie marchewki
- Opcjonalnie: czarne oliwki bez pestek
- Zalecany rodzaj dressingu: miód i musztarda
- 4 lub 6 sztuk tortilli przygotowanych wcześniej z mąki pszennej
Składniki na sos
- Pieprz do smaku
- 3 łyżki oliwy z oliwek (45 ml)
- 1 łyżka miodu pszczelego (25 g)
- 2 łyżeczki musztardy Dijon (10 g)
- 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny (15 ml).
- Opcjonalnie: szczypta soli
Przygotowanie
- Najpierw przystąpimy do przygotowania dressingu. Aby to zrobić, umieść miód w pojemniku bezpiecznym dla mikrofalówek i podgrzej go przez 1 minutę. Po podgrzaniu dodajemy inne składniki, które tworzą dressing i mieszamy, aż wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączą.
- Dobrze odsączamy słodką kukurydzę i oliwki. Na razie odstawiamy.
- W tym czasie myjemy i kroimy liście sałaty w paski julienne. osobno obieramy i kroimy również marchewki.
- Podgrzewamy tortille na patelni z nieprzywierająca powierzchnią i podsmażamy je po obu stronach, aż będą miały złoty kolor.
- Możemy przygotować nasze fajitas z pieczarkami z puszki pokrojonymi w kostkę, albo możemy użyć świeże pieczarki i podsmażyć je na patelni przez około 4 lub 5 minut.
- Gdy wszystko będzie gotowe, przystępujemy do zawijania fajitas w następujący sposób: najpierw kładziemy sałatę, a potem pozostałe składniki. Na koniec polewamy odrobiną dressingu z miodu i musztardy, zwijamy i podajemy.
Teraz, gdy przedstawiliśmy Wam te dwa bardzo łatwe przepisy, nie ma wymówki, żeby ich nie wypróbować. Robi się je w ciągu mniej niż 15 minut i są po prostu pyszne. Możemy je podawać praktycznie na każdy posiłek, niezależnie od pory. Dostarczają energii, która bez wątpienia pomoże nam w realizacji zadań, które zaplanowaliśmy na ten dzień.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Huerta-Montauti, D., Miller, R. K., Schuehle Pfeiffer, C. E., Pfeiffer, K. D., Nicholson, K. L., Osburn, W. N., & Savell, J. W. (2008). Identifying muscle and processing combinations suitable for use as beef for fajitas. Meat Science. https://doi.org/10.1016/j.meatsci.2007.11.026
- Pilcher, J. M. (2005). Fajitas and the Failure of Refrigerated Meatpacking in Mexico: Consumer Culture and Porfirian Capitalism. The Americas. https://doi.org/10.1353/tam.2004.0026
- JONES, D. K., SAVELL, J. W., ACUFF, G. R., & VANDERZANT, C. (2016). Retail Case-Life and Microbial Quality of Pre-Marinated, Vacuum Packaged Beef and Chicken Fajitas. Journal of Food Protection. https://doi.org/10.4315/0362-028x-51.4.260