Entezopatia nadkłykcia bocznego: objawy łokcia tenisisty
Entezopatia nadkłykcia bocznego, inaczej łokieć tenisisty, to schorzenie, które charakteryzuje ból stawu wywołany częstym powtarzaniem określonych ruchów nadgarstka.
Entezopatia nadkłykcia bocznego, znana powszechnie pod nazwą łokieć tenisisty, to stan zapalny ścięgien nadkłykcia. To więzadła, które łączą mięśnie przedramienia i dłoni z bocznym nadkłykciem kości ramiennej, znajdującym się po zewnętrznej stronie łokcia. Stan zapalny jest wywoływany przez mikrourazy wynikające z przeciążenia mięśni.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat objawów i diagnozy łokcia tenisisty.
To schorzenie występuje dość często u osób uprawiających sport, skąd bierze się jego nazwa, ale również u pracowników biurowych. Istnieją zawody, które są bardziej narażone na jego rozwój ze względu na powtarzanie niektórych gestów.
Dzieje się tak w przypadku pracy w fabrykach, pracy przy komputerze, malowania lub innych aktywności wymagających nadmiernego wysiłku mięśni odpowiadających za ruchy dłoni.
Objawy łokcia tenisisty
Objawy entezopatii nadkłykcia bocznego pojawiają się stopniowo. W większości przypadków pacjenci zauważają zazwyczaj ból w zewnętrznej stronie łokcia, który może promieniować na przedramię.
Możesz odczuwać dyskomfort podczas chwytania przedmiotów, poruszania palcami, obracania nadgarstka oraz uciskania obszaru dotkniętego chorobą w miejscach, gdzie mięśnie łączą się z więzadłami. Poza tym może pojawiać się brak siły w przedramieniu.
Przeczytaj również: Łokieć tenisisty – złagodź jego objawy tymi 5 sposobami
Entezopatia nadkłykcia bocznego: diagnoza
W przypadku pojawienia się bólu łokcia postawienie właściwej diagnozy odgrywa niezwykle istotną rolę w doborze odpowiedniego sposobu leczenia. Istnieją różne schorzenia, które dają podobne objawy, co może prowadzić do popełniania pomyłki.
Zapalenie nadkłykcia odporne na leczenie ze względu na błąd diagnostyczny, pojawia się zazwyczaj z powodu uwięzienia nerwu międzykostnego tylnego w bocznych regionach łokcia. Oto kilka schorzeń, które prowadzą do pojawienia się bólu przypominającego łokieć tenisisty:
- Neuropatia wywołana uwięzieniem nerwu promienowego.
- Zapalenie kości i chrząstki stawu ramienno-promieniowego.
- Ból w otaczających mięśniach, który chociaż nie łączy się bezpośrednio z obszarem, w którym odczuwasz ból, może wywoływać dyskomfort.
- Zmiany w główce kości promieniowej, umieszczonej po zewnętrznej części łokcia.
Aby postawić prawidłową diagnozę entezopatii nadkłykcia bocznego, lekarz musi wykonać następujące kroki:
1. Historia medyczna pacjenta
- Badanie wizualne: lekarz przeprowadzi dokładne badanie wyglądu fizycznego obszaru dotkniętego bólem. Będzie szukał śladów wskazujących na stan zapalny, zmian skórnych, nieprawidłowości w ułożeniu stawu, itp.
- Znajdzie nadkłykieć i uciśnie go, aby sprawdzić, czy pacjent odczuwa ból w tym obszarze.
- Test uciskowy szpotawości łokcia: uciskanie łokcia, które sprawia, że część obwodowa łokcia przesuwa się ku osi środkowej ciała. Test będzie miał wynik dodatni jeśli u pacjenta wystąpi uczucie dyskomfortu.
- Ból pojawiający się podczas prostowania palców z oporem.
- Badanie mobilności łokcia i główki kości promieniowej, kręgosłupa szyjnego oraz całego systemu stawowego ramienia.
- Zbieranie informacji o codziennych aktywnościach dziecka, które mogą wywierać wpływ na to schorzenie. Należy wziąć pod uwagę wszystkie leki, jakich niedawno używał pacjent.
Przeczytaj również: Zapalenie ścięgna bicepsów – objawy i przyczyny
Pronacja i supinacja
Aby zrozumieć następujące badania, trzeba zrozumieć pojęcie pronacji i supinacji.
Supinacja to rotowanie w bok przedramienia i dłoni. Wnętrze dłoni jest kierowane ku górze, a kciuk na zewnętrza. Pronacja to rotowanie do środka ciała przedramienia i dłoni. W tym przypadku wnętrze dłoni jest skierowane ku podłożu, a kciuk do środka ciała.
- Manewr wiatraka. Pacjent pozostaje w pozycji siedzącej, z lekki obróconymi ramionami, z dłonią o wyprostowanym grzbiecie oraz ręką zgiętą w łokciu.
- Fizjoterapeuta kładzie jedną dłoń na łokciu, a drugą na boku przedramienia. Prosi pacjenta, aby postarał się supinować przedramię (odwrócić zewnętrznie przedramię i skierować dłoń do góry), napierając na opór wywierany przez dłoń fizjoterapeuty. Jeśli podczas tego ruchu pacjent poczuje ból, zapewne rozwija się u niego entezopatia nadkłykcia bocznego.
- Test krzesła: Pacjent zostanie poproszony o podniesienie krzesła na dwa różne sposoby. Kiedy będzie trzymał je z dłonią w pozycji pronacji i wyciągniętym łokciem, poczuje ból. Jednak dyskomfort nie wystąpi, gdy chwyci je dłonią w pozycji supinującej.
2. Inne badania
Jeśli mimo wymienionych powyżej badań lekarz nie będzie w stanie zdiagnozować łokcia tenisisty, należy wykonać inne badania uzupełniające:
- Analityczne, aby wykluczyć istnienie kryształów kwasu moczowego w stawie, wywołanych przez hiperurykemię.
- Elektromiografię, aby wykluczyć zespoły ucisku na nerwy.
- Radiologiczne i inne badania uzupełniające.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kaminsky, S. B., & Baker, C. L. (2003). Lateral epicondylitis of the elbow. Sports Medicine and Arthroscopy Review. https://doi.org/10.1097/00132585-200311010-00009
- Salmon, J., & Davidson, S. (1968). TREATMENT OF LATERAL EPICONDYLITIS. Australian Journal of Physiotherapy. https://doi.org/10.1016/S0004-9514(14)61051-5
- Walz, D. M., Newman, J. S., Konin, G. P., & Ross, G. (2010). Epicondylitis: Pathogenesis, Imaging, and Treatment. RadioGraphics. https://doi.org/10.1148/rg.301095078