Endometrioza - 5 najważniejszych faktów

Endometrioza to choroba nieuleczalna, dlatego powinnaś się nauczyć w jaki sposób łagodzić jej objawy i jak zminimalizować ich wpływ na twoje codzienne życie.
Endometrioza - 5 najważniejszych faktów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele osób słyszało pojęcie endometrioza, ale nie do końca wie, co to za choroba. Endometrioza jest schorzeniem, które powoduje, że komórki endometrium rozwijają się na zewnątrz macicy.

Jest no niegroźna choroba, która występuje u niektórych kobiet w wieku rozrodczym.

Kiedy endometrium zaczyna się nieprawidłowo rozwijać, jego komórki mogą zacząć przylegać do dowolnego narządu wewnętrznego. Może to prowadzić do powstawania implantów (małych zmian chorobowych), guzków (dużych zmian chorobowych) oraz torbieli jajnika (cyst tworzących się na jajniku).

U kobiet cierpiących na endometriozę mogą występować objawy podobne do przeziębienia, szczególnie w okresie zimowym.

Kiedy czujesz, że masz gorączkę i jesteś przemęczona, możesz podejrzewać, że dzieje się tak na skutek niesprzyjającej pogody. Czasem jednak kobiety trafiają na pogotowie z bardzo wysoką gorączką.

Z czasem problem ten może się pogorszyć, a choroba stać się zagrożeniem dla zdrowia i życia, jeśli endometrioza wywoła pęknięcie wyrostka robaczkowego albo guzki zaczną uciskać nerki.

Jeśli nigdy nie doświadczyłaś bólu i problemów wywołanych endometriozą, zapewne nie rozumiesz, dlaczego kobiety cierpiące na tę chorobę tak bardzo narzekają. Dlatego właśnie chcemy powiedzieć nieco więcej o tym schorzeniu.

1. Bolesne skurcze

Nie wiadomo, dlaczego endometrioza wywołuje tak silne bóle. Najpopularniejszą teorią jest ta, która mówi o wstecznym miesiączkowaniu. Według tej teorii pewna ilość krwi miesiączkowej zamiast wypłynąć na zewnątrz, przedostaje się przy każdym okresie z macicy do jamy miednicy otaczającej organy rozrodcze.

bolesne skurcze brzucha

Przyczyny wstecznego miesiączkowania nie są znane. W większości przypadków nie jest to raczej uwarunkowane genetycznie. Wiadomo natomiast, że bez względu na przyczynę, endometrioza wywołuje bardzo silne bóle.

Ból ten jest wręcz paraliżujący i mogą mu towarzyszyć następujące objawy:

  • Mdłości
  • Wymioty
  • Zaparcia
  • Bóle pleców
  • Ból podczas współżycia
  • Plamienie pomiędzy miesiączkami

Aby wcześnie wykryć endometriozę, lekarze zwracają szczególną uwagę na te właśnie problemy. Jeśli zdiagnozują tę chorobę na czas, mogą oni pomóc pacjentce zachować płodność.

2. Endometrioza a ciąża

Ciąża może złagodzić objawy endometriozy. Podczas ciąży wzrasta bowiem poziom progesteronu, a spada poziom estrogenu, który potrzebny jest do rozwoju komórek endometrium.

Dzięki ciąży, dolegliwości związane z endometriozą mogą nie tylko osłabnąć, ale nawet całkowicie zniknąć.

Ciąża nie jest jednak lekarstwem na chorobę. W większości przypadków objawy powracają po upływie dziewięciu miesięcy. Co więcej, kobieta musi znieść wszystkie niedogodności samej ciąży. To wszystko jest możliwe tylko, jeśli kobieta cierpiąca na endometriozę zdoła zajść w ciążę.

Niestety, od trzydziestu do pięćdziesięciu procent kobiet z tym schorzeniem nie jest w stanie urodzić dziecka. Dzieje się tak dlatego, że ich narządy rozrodcze zostały zbyt mocno zniszczone chorobą.

3. Usunięcie macicy nie eliminuje choroby

Histerektomia, czyli usunięcie macicy nie jest niestety rozwiązaniem problemu. Endometrioza bierze się z rozrostu komórek występujących wewnątrz macicy. Usunięcie tego organu nie wyklucza jednak dalszych problemów.

Taka operacja może złagodzić bolesne objawy, ale nic więcej. Z czasem torbiele będą nadal się rozwijać na innych organach.

Według opinii licznych specjalistów należy starać się unikać histerektomii, chyba że jest to jedyne rozwiązanie. Jeśli twój lekarz zaproponuje taki krok, a ty nie jesteś do niego przekonana, zasięgnij drugiej opinii i poszukaj mniej radykalnej alternatywy.

Jeśli cierpisz na endometriozę i chcesz mieć w przyszłości dzieci, nie przestawaj starać się o dziecko. Decyzja o usunięciu macicy należy tylko do ciebie. Niektóre kobiety uważają to za najlepsze rozwiązanie, a inne w ogóle nie biorą takiego rozwiązania pod uwagę.

4. Rozmowa z lekarzem zawsze pomaga

Kobiety, u których została zdiagnozowana endometrioza potrzebują kogoś, kto ich wysłucha. Możesz nie mieć zbyt dużo czasu, ale wiedz, że warto poszukać pomocy.

Jeśli czujesz, że może ci to pomóc, poszukaj grupy wsparcia, terapeuty lub dobrego ginekologa. Warto znaleźć lekarza, który specjalizuje się w problemie endometriozy.

5. Zdrowa dieta i dużo snu to podstawa

Jeśli naprawdę chcesz złagodzić objawy endometriozy, musisz dużo spać i zdrowo się odżywiać. Jest to szczególnie ważne, jeśli przeszłaś operację lub stosujesz terapię hormonalną.

świeże owoce

Lekarze są zgodni co do tego, że jeśli nie chcesz odczuwać bardzo bolesnych dolegliwości wywołanych endometriozą, musisz o siebie zadbać.

Pamiętaj, że warto wypróbować różne sposoby łagodzenia bólu. Znajdź ten, który w twoim przypadku działa najlepiej. Spróbuj na przykład:

  • Fizjoterapii łagodzącej bóle miednicy
  • Diety bogatej w produkty o działaniu przeciwzapalnym
  • Akupunktury
  • Jogi

Nie zapominaj również, że lekkie ćwiczenia fizyczne są sposobem na obniżenie poziomu bólu. Aby jednak zapobiec krwawieniom, nie forsuj się zbytnio treningami.

Endometrioza jest nieuleczalna

Póki co nie ma leku na endometriozę, ale interwencja chirurgiczna i leki przeciwbólowe mogą złagodzić niektóre objawy choroby.

Najlepszym lekiem jest jednak spokój i dobry odpoczynek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stratton, P., & Berkley, K. J. (2011). Chronic pelvic pain and endometriosis: Translational evidence of the relationship and implications. Human Reproduction Update. https://doi.org/10.1093/humupd/dmq050

  • Bulletti, C., Coccia, M. E., Battistoni, S., & Borini, A. (2010). Endometriosis and infertility. Journal of Assisted Reproduction and Genetics. https://doi.org/10.1080/00362177985380601

  • Pearce, C. L., Templeman, C., Rossing, M. A., Lee, A., Near, A. M., Webb, P. M., … Berchuck, A. (2012). Association between endometriosis and risk of histological subtypes of ovarian cancer: A pooled analysis of case-control studies. The Lancet Oncology. https://doi.org/10.1016/S1470-2045(11)70404-1


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.