Ekstrakt z gujawy na zniszczone włosy i nie tylko

Ekstrakt z gujawy na zniszczone włosy i nie tylko

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Ekstrakt z gujawy jest uznawany za odżywczy i ma właściwości pielęgnacyjne, bez względu na to, czy go pijesz czy stosujesz zewnętrznie. W tym artykule dowiesz się więcej o liściach tej niezwykłej rośliny i o tym jak możesz wykorzystać ich właściwości, w szczególności dla zniszczonych włosów.

Ekstrakt z gujawy można znaleźć na przykład w odżywkach, w formie olejków czy serum lub płukanek. Czytaj dalej!

Gujawa zwana również gruszlą jest rodzimym tropikalnym owocem Ameryki Południowej. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Ponadto gruszla jest często stosowana w leczeniu krwawiących dziąseł i nieświeżego oddechu. Jest wykorzystywana już od starożytności jako dodatek do potraw, a jej skórka służy również do eliminacji brzydkich zapachów.

Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości lecznicze z liści gujawy pomagają leczyć wiele powszechnych chorób. W Europie najczęściej spotykana jest w formie ekstraktu.

Liście gujawy

Liście gujawy mają wiele składników odżywczych, co oznacza, że ​​warto wykonywać z nich napary i płukanki do włosów. Są bogate w przeciwutleniacze i zawierają bardzo cenne karotenoidy i flawonoidy.

  • Liście gujawy są także bardzo popularne w medycynie alternatywnej, ponieważ są używane do wytwarzania naturalnych kosmetyków i lekarstw.
  • Są dostępne w sprzedaży jako odżywcza herbata i suplementy diety w kapsułkach. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.
Ekstrakt z guawy

Gruszla ma wysoką wartość odżywczą i pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i włosów. Wysoka zawartość witaminy B jest korzystna dla utrzymania mocnych i lśniących kosmyków.

Witaminy z grupy B pomagają rosnąć nowym włosom i zachować ich zdrowie. Witamina B2 jest nam niezbędna do naprawy tkanek i dlatego właśnie tak wiele produktów do pielęgnacji włosów zawiera ekstrakt z gruszli.

Liście tej rośliny pomagają zapobiegać wypadaniu włosów, szczególnie gdy są one regularnie stosowane na skórę głowy.

Ekstrakt z gujawy dla zdrowia Twoich włosów

Składniki

  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 1 garść liści gujawy (suszonych)

Przygotowanie

  • Zagotuj litr wody wraz z dodanymi liśćmi gujawy.
  • Pozwól naparowi ostygnąć i delikatnie nakładaj go na włosy, od nasady aż po same końcówki.

Gujawa jest również skuteczna w leczeniu łupieżu i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Lecznicza pasta z gujawy

Przygotowanie

  • Zmiel drobno liście gujawy i wymieszaj je w gorącej wodzie, aby uzyskać maść.
  • Zastosuj ją na skórę głowy i na końcówki włosów.
  • Możesz dodać proszek z liści guajwy do ulubionej odżywki, aby zwiększyć efekt.  To pomoże ci rozwiązać kłopotliwe problemy z końcówkami i przesuszoną skórą głowy.

Inne zastosowania ekstraktu z gujawy

Herbata z Gujawy zrewolucjonizowała naturalną medycynę, ponieważ pomaga ludziom zrzucić wagę i złagodzić uczucie niepokoju. Pomaga także zwalczać anemię, cukrzycę i ma wiele zalet związanych ze zdrowiem serca. Z drugiej strony, herbata z liści gujawy pomaga również zatrzymać biegunkę.

Herbata z guawy

Gujawa reguluje poziom cholesterolu we krwi

Zawarte w niej składniki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia.

Gruszla zmniejsza poziom cukru we krwi i pozwala na utrzymania prawidłowych poziomów cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Gujawa sama w sobie jest kwaśna, lecz spożywana pomaga zmniejszyć zakwaszenie organizmu. Jest bogata w witaminę C i witaminę A. Zawiera również dużo pierwiastków, takich jak: potas, fosfor, siarka i żelazo. Jest dobra dla podtrzymania zdrowia kośćca i układu limfatycznego.

Gujawa dla zdrowia serca

Z drugiej strony, herbata liściasta z gujawy może również korzystnie wpływać na serce i układ krwionośny. Ekstrakt z liści może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno.

Opublikowano pracę naukową, dotyczącą badań zwierząt ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Zwierzętom tym zaczęto podawać ekstrakt z liści gujawy. Spowodowało to zmniejszenie u nich ciśnienia krwi i częstości akcji serca.

Picie herbaty z liści gujawy może również obniżyć poziom lipidów we krwi u ludzi. Ponadto, liście gujawy mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zbyt wysokiego poziomu triglicerydów.

Ekstrakt z gujawy przy cukrzycy

Przeciwutleniacze zawarte w liściach tego owocu są niezwykle cenne dla naszego zdrowia. Mogą zmniejszyć poziom stresu, co z kolei zapobiega chorobom krążenia i spowalnia starzenie się organizmu. Liście gujawy są polecane dla diabetyków i mogą być stosowane w leczeniu wielu innych schorzeń.

Badania wykazały, że picie herbaty z liści gruszli po każdym  posiłku poprawia reakcję organizmu na cukier, problem hipoglikemię i insulinooporności. Nie zapomnij jednak ćwiczyć i spożywać zbilansowanych posiłków, jeśli chcesz zachować dobre zdrowie!

To może Cię zainteresować ...
Poznaj cudowne właściwości gujawy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Poznaj cudowne właściwości gujawy

Owoce gujawy są jednymi z najbardziej docenianych - posiadają korzystny wpływ na zdrowie człowieka oraz odżywczą moc i zastosowanie w medycynie nat...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Luo Y, Peng B, Wei W, Tian X, Wu Z. Antioxidant and Anti-Diabetic Activities of Polysaccharides from Guava Leaves. Molecules. 2019 Apr 5;24(7):1343.
  • Díaz-de-Cerio E, Verardo V, Gómez-Caravaca AM, Fernández-Gutiérrez A, Segura-Carretero A. Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. Int J Mol Sci. 2017 Apr 24;18(4):897.
  • Jayachandran M, Vinayagam R, Xu B. Guava leaves extract ameliorates STZ induced diabetes mellitus via activation of PI3K/AKT signaling in skeletal muscle of rats. Mol Biol Rep. 2020 Apr;47(4):2793-2799.
  • Kumar M, Tomar M, Amarowicz R, Saurabh V et al. Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods. 2021 Apr 1;10(4):752.
  • Chandran KD, Karthikeyan K, Sujatha V, Mahalaxmi S. Antibacterial evaluation of guava leaves extract and its effect on reactive oxygen species formed by calcium hydroxide and chlorhexidine mixture. J Conserv Dent. 2021 Jul-Aug;24(4):389-392.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.