Ekstrakt z gujawy na zniszczone włosy i nie tylko

Ekstrakt z gujawy na zniszczone włosy i nie tylko

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Ekstrakt z gujawy jest uznawany za odżywczy i ma właściwości pielęgnacyjne, bez względu na to, czy go pijesz czy stosujesz zewnętrznie. W tym artykule dowiesz się więcej o liściach tej niezwykłej rośliny i o tym jak możesz wykorzystać ich właściwości, w szczególności dla zniszczonych włosów.

Ekstrakt z gujawy można znaleźć na przykład w odżywkach, w formie olejków czy serum lub płukanek. Czytaj dalej!

Gujawa zwana również gruszlą jest rodzimym tropikalnym owocem Ameryki Południowej. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Ponadto gruszla jest często stosowana w leczeniu krwawiących dziąseł i nieświeżego oddechu. Jest wykorzystywana już od starożytności jako dodatek do potraw, a jej skórka służy również do eliminacji brzydkich zapachów.

Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości lecznicze z liści gujawy pomagają leczyć wiele powszechnych chorób. W Europie najczęściej spotykana jest w formie ekstraktu.

Liście gujawy

Liście gujawy mają wiele składników odżywczych, co oznacza, że ​​warto wykonywać z nich napary i płukanki do włosów. Są bogate w przeciwutleniacze i zawierają bardzo cenne karotenoidy i flawonoidy.

 • Liście gujawy są także bardzo popularne w medycynie alternatywnej, ponieważ są używane do wytwarzania naturalnych kosmetyków i lekarstw.
 • Są dostępne w sprzedaży jako odżywcza herbata i suplementy diety w kapsułkach. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.
Ekstrakt z guawy

Gruszla ma wysoką wartość odżywczą i pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i włosów. Wysoka zawartość witaminy B jest korzystna dla utrzymania mocnych i lśniących kosmyków.

Witaminy z grupy B pomagają rosnąć nowym włosom i zachować ich zdrowie. Witamina B2 jest nam niezbędna do naprawy tkanek i dlatego właśnie tak wiele produktów do pielęgnacji włosów zawiera ekstrakt z gruszli.

Liście tej rośliny pomagają zapobiegać wypadaniu włosów, szczególnie gdy są one regularnie stosowane na skórę głowy.

Ekstrakt z gujawy dla zdrowia Twoich włosów

Składniki

 • 4 szklanki wody (1 litr)
 • 1 garść liści gujawy (suszonych)

Przygotowanie

 • Zagotuj litr wody wraz z dodanymi liśćmi gujawy.
 • Pozwól naparowi ostygnąć i delikatnie nakładaj go na włosy, od nasady aż po same końcówki.

Gujawa jest również skuteczna w leczeniu łupieżu i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Lecznicza pasta z gujawy

Przygotowanie

 • Zmiel drobno liście gujawy i wymieszaj je w gorącej wodzie, aby uzyskać maść.
 • Zastosuj ją na skórę głowy i na końcówki włosów.
 • Możesz dodać proszek z liści guajwy do ulubionej odżywki, aby zwiększyć efekt.  To pomoże ci rozwiązać kłopotliwe problemy z końcówkami i przesuszoną skórą głowy.

Inne zastosowania ekstraktu z gujawy

Herbata z Gujawy zrewolucjonizowała naturalną medycynę, ponieważ pomaga ludziom zrzucić wagę i złagodzić uczucie niepokoju. Pomaga także zwalczać anemię, cukrzycę i ma wiele zalet związanych ze zdrowiem serca. Z drugiej strony, herbata z liści gujawy pomaga również zatrzymać biegunkę.

Herbata z guawy

Gujawa reguluje poziom cholesterolu we krwi

Zawarte w niej składniki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia.

Gruszla zmniejsza poziom cukru we krwi i pozwala na utrzymania prawidłowych poziomów cholesterolu i triglicerydów we krwi.

Gujawa sama w sobie jest kwaśna, lecz spożywana pomaga zmniejszyć zakwaszenie organizmu. Jest bogata w witaminę C i witaminę A. Zawiera również dużo pierwiastków, takich jak: potas, fosfor, siarka i żelazo. Jest dobra dla podtrzymania zdrowia kośćca i układu limfatycznego.

Gujawa dla zdrowia serca

Z drugiej strony, herbata liściasta z gujawy może również korzystnie wpływać na serce i układ krwionośny. Ekstrakt z liści może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno.

Opublikowano pracę naukową, dotyczącą badań zwierząt ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Zwierzętom tym zaczęto podawać ekstrakt z liści gujawy. Spowodowało to zmniejszenie u nich ciśnienia krwi i częstości akcji serca.

Picie herbaty z liści gujawy może również obniżyć poziom lipidów we krwi u ludzi. Ponadto, liście gujawy mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zbyt wysokiego poziomu triglicerydów.

Ekstrakt z gujawy przy cukrzycy

Przeciwutleniacze zawarte w liściach tego owocu są niezwykle cenne dla naszego zdrowia. Mogą zmniejszyć poziom stresu, co z kolei zapobiega chorobom krążenia i spowalnia starzenie się organizmu. Liście gujawy są polecane dla diabetyków i mogą być stosowane w leczeniu wielu innych schorzeń.

Badania wykazały, że picie herbaty z liści gruszli po każdym  posiłku poprawia reakcję organizmu na cukier, problem hipoglikemię i insulinooporności. Nie zapomnij jednak ćwiczyć i spożywać zbilansowanych posiłków, jeśli chcesz zachować dobre zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Luo Y, Peng B, Wei W, Tian X, Wu Z. Antioxidant and Anti-Diabetic Activities of Polysaccharides from Guava Leaves. Molecules. 2019 Apr 5;24(7):1343.
 • Díaz-de-Cerio E, Verardo V, Gómez-Caravaca AM, Fernández-Gutiérrez A, Segura-Carretero A. Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. Int J Mol Sci. 2017 Apr 24;18(4):897.
 • Jayachandran M, Vinayagam R, Xu B. Guava leaves extract ameliorates STZ induced diabetes mellitus via activation of PI3K/AKT signaling in skeletal muscle of rats. Mol Biol Rep. 2020 Apr;47(4):2793-2799.
 • Kumar M, Tomar M, Amarowicz R, Saurabh V et al. Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods. 2021 Apr 1;10(4):752.
 • Chandran KD, Karthikeyan K, Sujatha V, Mahalaxmi S. Antibacterial evaluation of guava leaves extract and its effect on reactive oxygen species formed by calcium hydroxide and chlorhexidine mixture. J Conserv Dent. 2021 Jul-Aug;24(4):389-392.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.