Ekstrakt z gujawy na zniszczone włosy i nie tylko
Ekstrakt z gujawy jest uznawany za odżywczy i ma właściwości pielęgnacyjne, bez względu na to, czy go pijesz czy stosujesz zewnętrznie. W tym artykule dowiesz się więcej o liściach tej niezwykłej rośliny i o tym jak możesz wykorzystać ich właściwości, w szczególności dla zniszczonych włosów.
Ekstrakt z gujawy można znaleźć na przykład w odżywkach, w formie olejków czy serum lub płukanek. Czytaj dalej!
Gujawa zwana również gruszlą jest rodzimym tropikalnym owocem Ameryki Południowej. Ma właściwości antyseptyczne i ściągające oraz pomaga oczyścić organizm z toksyn.
Ponadto gruszla jest często stosowana w leczeniu krwawiących dziąseł i nieświeżego oddechu. Jest wykorzystywana już od starożytności jako dodatek do potraw, a jej skórka służy również do eliminacji brzydkich zapachów.
Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości lecznicze z liści gujawy pomagają leczyć wiele powszechnych chorób. W Europie najczęściej spotykana jest w formie ekstraktu.
Liście gujawy
Liście gujawy mają wiele składników odżywczych, co oznacza, że warto wykonywać z nich napary i płukanki do włosów. Są bogate w przeciwutleniacze i zawierają bardzo cenne karotenoidy i flawonoidy.
- Liście gujawy są także bardzo popularne w medycynie alternatywnej, ponieważ są używane do wytwarzania naturalnych kosmetyków i lekarstw.
- Są dostępne w sprzedaży jako odżywcza herbata i suplementy diety w kapsułkach. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością.
Gruszla ma wysoką wartość odżywczą i pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry głowy i włosów. Wysoka zawartość witaminy B jest korzystna dla utrzymania mocnych i lśniących kosmyków.
Witaminy z grupy B pomagają rosnąć nowym włosom i zachować ich zdrowie. Witamina B2 jest nam niezbędna do naprawy tkanek i dlatego właśnie tak wiele produktów do pielęgnacji włosów zawiera ekstrakt z gruszli.
Liście tej rośliny pomagają zapobiegać wypadaniu włosów, szczególnie gdy są one regularnie stosowane na skórę głowy.
Ekstrakt z gujawy dla zdrowia Twoich włosów
Składniki
- 4 szklanki wody (1 litr)
- 1 garść liści gujawy (suszonych)
Przygotowanie
- Zagotuj litr wody wraz z dodanymi liśćmi gujawy.
- Pozwól naparowi ostygnąć i delikatnie nakładaj go na włosy, od nasady aż po same końcówki.
Gujawa jest również skuteczna w leczeniu łupieżu i zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
Lecznicza pasta z gujawy
Przygotowanie
- Zmiel drobno liście gujawy i wymieszaj je w gorącej wodzie, aby uzyskać maść.
- Zastosuj ją na skórę głowy i na końcówki włosów.
- Możesz dodać proszek z liści guajwy do ulubionej odżywki, aby zwiększyć efekt. To pomoże ci rozwiązać kłopotliwe problemy z końcówkami i przesuszoną skórą głowy.
Inne zastosowania ekstraktu z gujawy
Herbata z Gujawy zrewolucjonizowała naturalną medycynę, ponieważ pomaga ludziom zrzucić wagę i złagodzić uczucie niepokoju. Pomaga także zwalczać anemię, cukrzycę i ma wiele zalet związanych ze zdrowiem serca. Z drugiej strony, herbata z liści gujawy pomaga również zatrzymać biegunkę.
Gujawa reguluje poziom cholesterolu we krwi
Zawarte w niej składniki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia.
Gruszla zmniejsza poziom cukru we krwi i pozwala na utrzymania prawidłowych poziomów cholesterolu i triglicerydów we krwi.
Gujawa sama w sobie jest kwaśna, lecz spożywana pomaga zmniejszyć zakwaszenie organizmu. Jest bogata w witaminę C i witaminę A. Zawiera również dużo pierwiastków, takich jak: potas, fosfor, siarka i żelazo. Jest dobra dla podtrzymania zdrowia kośćca i układu limfatycznego.
Przeczytaj także: Dieta oczyszczająca z toksyn
Z drugiej strony, herbata liściasta z gujawy może również korzystnie wpływać na serce i układ krwionośny. Ekstrakt z liści może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i tętno.
Opublikowano pracę naukową, dotyczącą badań zwierząt ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Zwierzętom tym zaczęto podawać ekstrakt z liści gujawy. Spowodowało to zmniejszenie u nich ciśnienia krwi i częstości akcji serca.
Picie herbaty z liści gujawy może również obniżyć poziom lipidów we krwi u ludzi. Ponadto, liście gujawy mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i zbyt wysokiego poziomu triglicerydów.
Ciekawy artykuł: Co powstrzymuje Twój rozwój osobisty?
Ekstrakt z gujawy przy cukrzycy
Przeciwutleniacze zawarte w liściach tego owocu są niezwykle cenne dla naszego zdrowia. Mogą zmniejszyć poziom stresu, co z kolei zapobiega chorobom krążenia i spowalnia starzenie się organizmu. Liście gujawy są polecane dla diabetyków i mogą być stosowane w leczeniu wielu innych schorzeń.
Przeczytaj także: Kontrola cukru we krwi przy pomocy tych naturalnych remediów
Badania wykazały, że picie herbaty z liści gruszli po każdym posiłku poprawia reakcję organizmu na cukier, problem hipoglikemię i insulinooporności. Nie zapomnij jednak ćwiczyć i spożywać zbilansowanych posiłków, jeśli chcesz zachować dobre zdrowie!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Luo Y, Peng B, Wei W, Tian X, Wu Z. Antioxidant and Anti-Diabetic Activities of Polysaccharides from Guava Leaves. Molecules. 2019 Apr 5;24(7):1343.
- Díaz-de-Cerio E, Verardo V, Gómez-Caravaca AM, Fernández-Gutiérrez A, Segura-Carretero A. Health Effects of Psidium guajava L. Leaves: An Overview of the Last Decade. Int J Mol Sci. 2017 Apr 24;18(4):897.
- Jayachandran M, Vinayagam R, Xu B. Guava leaves extract ameliorates STZ induced diabetes mellitus via activation of PI3K/AKT signaling in skeletal muscle of rats. Mol Biol Rep. 2020 Apr;47(4):2793-2799.
- Kumar M, Tomar M, Amarowicz R, Saurabh V et al. Guava (Psidium guajava L.) Leaves: Nutritional Composition, Phytochemical Profile, and Health-Promoting Bioactivities. Foods. 2021 Apr 1;10(4):752.
- Chandran KD, Karthikeyan K, Sujatha V, Mahalaxmi S. Antibacterial evaluation of guava leaves extract and its effect on reactive oxygen species formed by calcium hydroxide and chlorhexidine mixture. J Conserv Dent. 2021 Jul-Aug;24(4):389-392.