Egzostozy: usuwanie z kanału słuchowego zewnętrznego

Egzostozy: usuwanie z kanału słuchowego zewnętrznego

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Kiedy w kanale słuchowym zewnętrznym pojawiają się egzostozy, nie wystarczy zastosować leczenia zachowawczego. Oznacza to, że należy je usunąć chirurgicznie. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się więcej na temat chirurgicznego usuwania egzostozów.

Egzostozy mieszczące się w kanale słuchowym zewnętrznym muszą zostać usunięte chirurgicznie, gdy dochodzi do całkowitego lub prawie całkowitego zablokowania kanału słuchowego zewnętrznego.

W początkowych stadiach rozwoju, jak również w bardziej zaawansowanych, czyszczenie uszu jest niezwykle trudne, a czasami praktycznie niemożliwe. To sprawia, że zapalenie ucha zewnętrznego będzie nawracało. Może nawet doprowadzić do utraty słuchu.

Egzostozy w kanale słuchowym zewnętrznym

Egzostozy w kanale słuchowym zewnętrznym to łagodne formacje kostne. Te przyrosty kości pojawiają się w przewodzie słuchowym zewnętrznym, sprawiając, że zaczyna się zwężać. Zazwyczaj występują obustronnie. Pojawiają się na przednio-dolnych i tylnych ścianach kanału słuchowego zewnętrznego.

Chociaż dokładna przyczyna ich rozwoju nie jest znana, większość badaczy przychyla się do teorii, że wywołują je podrażnienia wynikające z powtarzającego się kontaktu zimną wodą, które pojawiają się w przewodzie słuchowym zewnętrznym.

Dlatego też egzostozy kanału słuchowego zewnętrznego występują częściej u osób, które uprawiają sporty wodne.

Czy dają jakiekolwiek objawy?

Lekarz badający ucho
Egzostozy pojawiają się dość często u sportowców uprawiających sporty wodne. To łagodna odmiana przyrostów kostnych.

Przez większość czasu egzostozy nie wywołują objawów. Są diagnozowane przypadkiem podczas rutynowego badania uszu. Zazwyczaj rozwijają się bardzo powoli i na początku nie wywołują objawów.

Jednak kiedy się rozrosną i zamkną przewód, zaczyna się pojawiać dyskomfort. Rozrost egzostozów zwiększa zatrzymywanie wosku usznego i wody w przewodzie słuchowym. W wyniku tego pojawiają się nawracające zapalenia ucha zewnętrznego.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli obstrukcja przewodu słuchowego zewnętrznego jest mniejsza niż 60%, zazwyczaj nie występują żadne problemy. Jednak w przypadku pacjentów z obstrukcją przekraczającą 80% częściej pojawiają się zapalenia ucha zewnętrznego oraz głuchota czuciowo-nerwowa.

Leczenie

W celu leczenia łagodniejszych przypadków egzostozów kanału słuchowego zewnętrznego wystarczy zastosować przepłukiwanie i ogólne czyszczenie ucha. Poza tym warto chodzić na wizyty kontrolne, aby obserwować ich rozrost. Dzięki temu będziesz w stanie uniknąć komplikacji podczas wczesnych etapów choroby.

W przypadku wystąpienia infekcji lekarz często przepisze krople z antybiotykiem.

Chirurgiczne usuwanie egzostozów z kanału słuchowego zewnętrznego

Operacja chirurgiczna
Narosty z ucha wewnętrznego zazwyczaj usuwa się podczas operacji.

W większości ciężkich przypadków, kiedy zwężenie kanału słuchowego jest praktycznie całkowite, egzostozy trzeba zazwyczaj usunąć.

Istnieją różne techniki chirurgiczne usuwania egzostozów z kanału słuchowego zewnętrznego. Niektóre z nich wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, zaś inne w ogólnym. Każde podejście może być zauszne lub wewnątrzuszne.

Poza tym istnieje wiele różnych metod eliminowania egzostozów. Niektóre techniki wymagają wykorzystania frezowania, inne dłutka, zaś jeszcze inne lasera. Poza tym część technik chirurgicznych usuwa je ze wszystkich ścian zewnętrznego kanału słuchowego, inne jedynie ze ściany przedniej, zaś inne jedynie z tylnej.

Możliwe konsekwencje chirurgicznego usuwania egzostozów

Chirurgiczne usuwanie egzostozów nie jest łatwe i może powodować wiele komplikacji. Oto najczęstsze z nich:

  • Pooperacyjne zwężenie kanału,
  • Uszkodzenie nerwu twarzowego,
  • Przebicie bębenka,
  • Uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego,
  • Głuchota czuciowo-nerwowa.

Lekarze usuwają egzostozy w sposób chirurgiczny pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym i przez nacięcie za uchem, wykorzystując w tym celu mikroskop. Pacjent jest zazwyczaj wypisywany po jednej dobie. Lekarz usuwa szwy po jednym tygodniu, a zatyczkę do ucha po dwóch.

Pacjent może powrócić do normalnego życia zawodowego po 7-14 dniach. Lekarze zazwyczaj zalecają nie moczyć ucha póki nowy przewód się nie zagoi. Ten proces może trwać od jednego do trzech miesięcy. Jeśli chodzi o wyniki operacji, to w większości przypadków rozwiązuje problem zwężenia przewodu słuchowego i zapalenia ucha.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Badanie słuchu – kiedy ostatni raz je zrobiłeś?

Jak można się chronić przed rozwojem egzostozów?

Kobieta z bólem ucha - egzostozy
Lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednią terapię zapobiegawczą, dostosowaną do każdego przypadku.

Chociaż to prawda, że wielu sportowców uprawiających sporty wodne używa zatyczek do uszu, udowodniono, że ich używanie nie chroni przed rozwojem egzostozów.

Co więcej, czasami w przypadku pacjentów z egzostozami zatyczka może wpychać woskowinę to środka ucha i pogarszać ich stan. Lekarz oceni każdy przypadek i, w zależności od nawyków pacjenta oraz stopnia rozwoju egzostozów, dobierze odpowiednie leczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Granell, J., Puig, A., & Benito, E. (2013). Osteoma y exóstosis del conducto auditivo externo: un diagnóstico clínico. Acta Otorrinolaringológica Española. https://doi.org/10.1016/s0001-6519(03)78408-8
  • Rivera Rodríguez, T., & Olarieta Soto, J. (2013). El paciente con hipoacusia. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. https://doi.org/10.1016/s0304-5412(01)70552-5
  • Bejarano-Panadés, N., Corral-Juan, J. L., & Juan-Fernández, J. M. (2007). Enfermedades del oído externo y la articulación temporomandibular en el buceo. Acta Otorrinolaringol Esp.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.