Duma - dlaczego jest uważana za chorobę?

Duma może być kamuflażem głębszych problemów, które z czasem mogą dać fizyczne objawy w naszym ciele, jeśli nie jesteśmy w stanie prawidłowo ich rozwiązać.
Duma - dlaczego jest uważana za chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, czym jest duma? To ten nadmiar szacunku i podziwu, który możemy żywić wobec nas samych, i który sprawia, że ​​uważamy się za lepszych od innych. Dzisiaj zobaczymy powody, dla których duma może być uważana za chorobę.

Na pewno mieliśmy w życiu okazję spotkać kogoś, kogo opisaliśmy, jako „dumnego”. Taka osoba nie wydawała się szczęśliwa ani nie czuła się lepiej niż inni.

Co więcej, wydawała się być w ciągłym stresie i niepokoju. Możemy to jednak zrozumieć tylko wtedy, gdy będziemy ją bardzo uważnie obserwować.

Stres, który przynosi duma

Bycie dumnym sprawia, że ​​ludzie nie czują się dobrze. I chociaż starają się czuć lepiej niż inni, prawda jest taka, że ​​za tym uczuciem kryje się bardzo niska samoocena. To z kolei powoduje, że dumne osoby ciągle przeżywają stres:

Duma prowadzi do stresu
  • Porównują się z innymi. Aby nikt nie odebrał im pozycji bycia lepszym lub wyższym od innych, zawsze pozostają czujni. Porównują się z innymi ludźmi, aby utwierdzić siebie w tym, w co wierzą.
  • Ukrywają swoją niepewność. Poprzez dumną postawę, ludzie wykazujący tę cechę ukrywają niepewność, jaką czują wewnątrz. Ponieważ w rzeczywistości przekonanie, że czują się lepsi, ma zasłaniać olbrzymi strach, że inni odkryją, że tak naprawdę czują się od nich gorsi.
  • Ciągle się martwią, żeby być najlepszym. Stres, który przychodzi wraz z dumą, wynika z ciągłej potrzeby, aby zwracać na siebie uwagę. Wiąże się również ze zbytnimi wymaganiami wobec siebie, aby wyróżniać się ponad innych.

Jak widzimy, chociaż osoba dumna może wydawać się być ponad innymi, w rzeczywistości tak nie jest. Za takim nastawieniem kryje się bardzo krucha osoba, która prawdopodobnie bardzo cierpi, i która zniosła w życiu dużo bólu.

Problemy ludzi, których życiem kieruje duma

W tej części odkryjemy, jakie problemy napotykają ludzie, którzy pozwalają, by ich życiem kierowała duma. Jak już widzieliśmy, ludzie tego typu nie są zadowoleni, ale zamierzamy sięgnąć głębiej, aby dowiedzieć się, dlaczego tak jest:

  • Ludzie dumni nie są w stanie podziwiać innych. Dzięki podziwowi można nauczyć się czegoś od innych i pragnąć osiągnięcia bardziej ambitnych celów. Z drugiej strony, chęć bycia lepszym i bycia zawsze ponad innymi prowadzi tylko do cierpienia ze względu na ciągłe porównywanie się.
  • Nie potrafią słuchać. Ich ciągły wysiłek, aby pozostawać w centrum uwagi po prostu uniemożliwia im słuchanie innych. Powoduje to konflikty w ich relacjach międzyludzkich. A osoby żyjące wokół nich uważają, że ciągle mówią tylko o sobie.
  • Nie są w stanie działać bez dowodzenia swojej wartości. We wszystkim, co robią, ludzie dotknięci dumą starają się udowodnić swoją wartość.
  • To sprawia więc, że nie potrafią odpoczywać ani cieszyć się chwilą. Uniemożliwia im to zadowolenie z tego, co robią: coś, co może być dla nich bardzo szkodliwe.

Duma kryje bardzo głębokie problemy

Wielki problem ludzi, którzy kierują się dumą, polega na tym, że ukrywają coś, co ich rani. To jest właśnie powód, dla którego duma jest uważana za chorobę.

Kiedy postępują w taki sposób, zamiast rozwiązywać problem, ukrywają go coraz głębiej. To, w nieuchronny sposób sprawi, że niepokój stanie się chroniczny.

Ludzie dumni mogą przez wiele lat ignorować problem, który zakamuflowali pod wyniosłym zachowaniem. Powoduje to jego pogorszenie, nawet jeśli pozostaje w ukryciu, zwiększając poczucie braku szczęścia.

Duma prowadzi do depresji

Nawet jeśli osoba przejawiająca dumę utrzymuje tę postawę przez długi czas, w końcu przekształca się ona w chorobę. Migreny, zawroty głowy, bóle brzucha to sposoby, poprzez które ciało sygnalizuje, że coś musi zostać rozwiązane. Jest to tak zwana somatyzacja emocji.

Na szczęście duma nie jest czymś, co nie ma rozwiązania. Chociaż, aby móc je znaleźć, konieczne jest, aby osoba dumna była świadoma tego, co się z nią dzieje. Tylko wtedy może szukać pomocy i rozwiązać problem, który kryje się pod wyniosłą postawą.

Czy znasz w swoim otoczeniu kogoś bardzo dumnego? A może Ty wykorzystujesz dumę, by zakamuflować jakiś brak lub niepewność? Duma może skończyć się chorobą, z objawami fizycznymi, które mają znacznie głębsze pochodzenie. Nasze wewnętrzne dobre samopoczucie, nasz spokój i nasza równowaga są zatem bardzo ważne, gdyż mają znaczący wpływ na nasze zdrowie fizyczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.