Druga ciąża i jej porównanie z pierwszą
Pierwsza ciąża jest niespodzianką, która czasami nas przerasta. Mamy różne oczekiwania i chociaż może trudno w to uwierzyć, największą emocją jest strach. Druga ciąża natomiast może być już znacznie spokojniejsza.
Pewność, że wiemy, czego możemy się spodziewać w tej nowej ciąży, zapewnia spokój wielu kobietom. Wiele z nich ma uczucie, że już podróżowały tą ścieżką, chociaż dla innych ta druga podróż może być znacznie bardziej ekscytująca.
Podczas gdy doświadczone matki mogą mieć w głowie pewne wyobrażenia na temat tego, co może wystąpić w tym czasie, każda ciąża i tak jest nowym doświadczeniem.
Niewątpliwie będzie miała kilka wspólnych punktów z poprzednią, ale druga ciąża postawi Cię także w innych, zupełnie nowych sytuacjach.
Doświadczenie ciąży, gdy masz już jedno dziecko
Drugie dziecko najczęściej przybywa w wyniku całkowicie świadomie podjętej decyzji. Wcześniejsze doświadczenia pomagają zarówno w podjęciu tej decyzji, jak i w stawieniu czoła wyzwaniom. Jednak wiele matek nie radzi sobie z tym, że nowa ciąża może być bardziej uciążliwa, trudniejsza lub, po prostu, zupełnie inna niż poprzednia.
Druga ciąża przynosi zarówno fizyczne, jak i emocjonalne zmiany, które nakładają się na wszystkie elementy stylu życia matki, która już opiekuje się pierwszym dzieckiem. To będzie wielkie wyzwanie. Istnieją różnice w stosunku do pierwszej ciąży i będziesz musiała ich doświadczyć.
Czym różni się druga ciąża od pierwszej?
- Zapomnij o rozkoszowaniu się snem, którego tak będziesz potrzebować w ciąży. Pamiętasz te długie godziny snu, które tak podobały Ci się podczas pierwszej ciąży.
- Niestety teraz nie będzie to już możliwe w takiej mierze, jak w czasie gdy nosiłaś swoje pierwsze dziecko. To własnie ono, tym bardziej jeśli jest jeszcze bardzo małe, będzie wymagało uwagi i miłości, które tylko Ty, jako matka, możesz mu dać.
- Twoje pierwsze dziecko będzie najlepszym towarzyszem w tym okresie oczekiwania. Odkąd rodzeństwo pojawi się w łonie matki, starszy brat lub siostra będzie pobudzać nienarodzone maleństwo poprzez kontakt. W ten sposób będzie się tworzyć więź czułości zarówno między nimi, jak i między Tobą i ojcem. Ta rodzinna więź rośnie z dnia na dzień przez cały czas, gdy brzuch rośnie.
- Będziesz mieć więcej energii niż podczas pierwszej ciąży. Poczujesz się w stanie zrobić wszystko i „podbić cały świat”. Jesteś już w posiadaniu tak zwanych „sił macierzyńskich”. Jesteś supermamą, która potrafi naładować swoje siły w niewiarygodny sposób. Możesz pracować, wychowywać dzieci, wykonywać prace domowe, zajmować się swoim partnerem i dbać o ciążę.
- Możesz przeżyć zupełnie inny poród, którego nie doświadczyłaś w czasie pierwszej ciąży. Jeśli nie odważyłaś się urodzić w wodzie lub w domu za pierwszym razem, możesz teraz zdecydować się na takie doświadczenie. Możesz również urodzić naturalnymi siłami nawet jeśli urodzenie pierwszego dziecka odbyło się przez cesarskie cięcie.
- Przy pierwszej ciąży byłaś w centrum uwagi rodziny i przyjaciół. Jednak przy drugim dziecku możliwe jest, że ta uwaga znacznie zmaleje. Nie przejmuj się, również otrzymasz dużo miłości, ale nigdy nie będzie już tak, jak za pierwszym razem.
Karmienie piersią i druga ciąża
Być może jesteś jedną z tych kobiet, które nosiły się z silnym postanowieniem karmienia piersią swojego dziecka przez co najmniej dwa lata. A teraz zostałaś nagle zaskoczona wiadomością o swojej drugiej ciąży. Nie rozpaczaj jednak ani nie spiesz się, aby odstawić dziecko od piersi. Możliwe, że zrealizujesz swój plan.
Oczywiście jest wiele opinii na ten temat. Wiele doświadczonych matek lub babć zapewne poinformuje Cię, że nie można karmić piersią podczas ciąży.
Są też lekarze, którzy uważają, że może to spowodować samoistne poronienie w dowolnym momencie. Ale traktuj spokojnie takie rewelacje, bo sprawy niekoniecznie wyglądają w ten sposób.
Jeśli przechodzisz zdrową i spokojną ciążę, nie ma się czym martwić. A może czujesz skurcze? Tak, to bardzo prawdopodobne, ale są łagodne i nic nie zagraża zdrowiu i życiu dziecka.
Możesz kontynuować karmienie piersią pierwszego dziecka bez niepokoju i strachu. W ten sposób możesz dać obu dzieciom to, co najlepsze.
Natomiast, jeśli w Twoim przypadku zachodzą niektóre z poniższych czynników, powinnaś skonsultować się ze swoim lekarzem lub położną. Kamienie piersią w czasie ciąży może nie być zalecane w następujących przypadkach:
- Ciąża wysokiego ryzyka ze względu na wiek lub obecność chorób ciążowych.
- Jeśli czekasz na bliźniaki.
- Jeśli miałaś krwawienie z macicy.
Uwagi końcowe
Bycie w ciąży jest jednym z najbardziej wzbogacających doświadczeń w życiu każdej kobiety. Druga ciąża przynosi inną atmosferę, to powiew zmian. Przy Tobie jest jeszcze inne dziecko, które można wziąć za rękę, karmić i kochać.
Konieczne jest zbudowanie przestrzeni na miłość i szczęście, w której znajdzie się miejsce i dla pierwszego dziecka i w której całą rodziną będziecie czekać na pojawienie się nowego członka.
Spróbuj zachować spokój, pomimo swojej aktywności, ponieważ Twoje drugie dziecko musi poczuć, ze wszystko przebiega normalnie. Druga ciąża może być narażona na wyższy poziom stymulacji niż kiedy nosiłaś w sobie pierwsze dziecko.
Jesteś szczęśliwa i z ufnością oczekujesz tego, co nadchodzi, ale również przechodzisz stres ze względu na wymagania swojego pierwszego dziecka.
Ciesz się drugą ciążą z pełną świadomością matki, którą już jesteś – kobiety z doświadczeniem życiowym. Przygotuj się lepiej na przyjęcie drugiego dziecka, ponieważ przed Twoimi umiejętnościami staną nowe wyzwania: matki dwojga dzieci.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Skjærven, R., Wilcox, A. J., & Lie, R. T. (2002). The Interval between Pregnancies and the Risk of Preeclampsia. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMoa011379
- Wahba, J. (2015). Child Labor. In International Encyclopedia of the Social & Behavioral Sciences: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-08-097086-8.94013-3
- DiPietro, J. A., Novak, M. F. S. X., Costigan, K. A., Atella, L. D., & Reusing, S. P. (2006). Maternal psychological distress during pregnancy in relation to child development at age two. Child Development. https://doi.org/10.1111/j.1467-8624.2006.00891.x