Dowody miłości: jak silny jest Twój związek?
Wczesne etapy zakochania i miesiąc miodowy to czas szalonej miłości, euforii i pasji… Kiedy jednak ten etap się kończy i stajecie na progu dojrzałej relacji, powinniście wiedzieć że istnieją pewne “dowody miłości” które powinny być obecne w związku jeżeli ma on być długoterminowy i stabilny.
Wiele osób jest w stanie przewidzieć rozpad czyjegoś związku. Dużo łatwiej jest nam zobaczyć pewne kwestie z zewnątrz, z odpowiedniej perspektywy. Jednakże jeśli chodzi o nasze własne relacje z partnerem, często jesteśmy zaślepieni i zagubieni. Dowiedz się, czy w Twoim związku łatwo dostrzec dowody miłości i czy ma on szanse na trwałość i stabilizację.
Trzy najważniejsze dowody miłości
Jak wygląda Wasza komunikacja?
Podstawą każdego związku jest komunikacja. Niestety w dzisiejszych monogamicznych związkach obie strony często cierpią z powodu braku porozumienia. Brakuje po prostu kontaktu. Jeśli chodzi o dowody miłości, ten jest nie do przecenienia – chęć i dążenie do porozumienia i komunikacji to najlepsza oznaka tego, że związek ma się dobrze.
Bez porozumienia nie ma przecież zaufania. I mówimy tu o szczerym komunikowaniu swoich myśli i uczuć, a nie o krótkich rozmowach i przekazywaniu powierzchownych informacji.
Zwróć też uwagę na to, czy nie stosujecie poniższych szkodliwych schematów:
- Zgadzanie się na kwestie, na które tak naprawdę nie chcemy się godzić i mówimy to dopiero kiedy plany są już zrealizowane. Dotyczy to zwłaszcza dużych, ważnych zmian, takich jak małżeństwo czy posiadanie dzieci.
- Zainteresowanie innymi osobami – nawet tak silne, że gdybyśmy mieli okazję, dopuścilibyśmy się zdrady – i nieinformowanie o tym partnera.
- Trzymanie się nadziei na to, że partner zmieni w sobie pewne rzeczy, a przy tym niemówienie mu o swoich oczekiwaniach. Przekonanie, że inne osoby mają wgląd w nasze myśli i zrozumieją nas bez słów prawie zawsze prowadzi do poważnych nieporozumień.
To tylko kilka najważniejszych przykładów niedziałającej sprawnie komunikacji. Kiedy nadchodzi moment prawdy, takie niedopowiedzenia i ukryte prawdy powodują zazwyczaj poważne problemy.
Nie musisz bać się komunikowania swoich myśli i uczuć oraz rozmowy z partnerem. Z drugiej strony, to normalne, że się boisz. Ten niepotrzebny strach wynika najczęściej z tego, że wielu z nas nie miało odpowiednich wzorców do naśladowania. Na przykład w domach rodzinnych patrzyliśmy latami na osoby, które również nie umiały wypowiadać swoich myśli i uczuć.
Przeczytaj koniecznie: Co niszczy związek – 5 niepokojących czynników
Ważne drobiazgi
Drobiazgi są bardzo ważne w związku. Niektóre osoby z trudnością zmuszają się do wyrażania uczuć w miejscu publicznym. Mogą unikać pocałunku czy odmówić przytulania. Są nawet partnerzy, którzy w ogóle niechętnie zgadzają się na dotyk, taki jak trzymanie się za ręce.
Natomiast ich oczy mogą mówić wiele. A może partner dzwoni do Ciebie podczas przerwy w pracy specjalnie po to, by powiedzieć Ci że Cię kocha? Może wysyła Ci miłą wiadomość? A może idzie na zakupy i przynosi Ci Twoje ulubione czekoladki? Albo kupuje często kwiaty?
Istnieje mnóstwo sposobów na okazanie komuś miłości. Bez nich magia miłości znika i związek blednie. W skrajnych przypadkach związek może nawet się rozpaść.
Związek nie wymaga ciągłej pracy… ale należy go pielęgnować. Czasem czujemy się zbyt bezpiecznie i pewnie, zwodzi nas przyzwyczajenie. Podświadomie myślimy, że skoro już zdobyliśmy partnera, drobne gesty miłości są już niepotrzebne i nie mają znaczenia. Prawda natomiast wygląda tak, że powinniśmy zdobywać partnera od nowa każdego dnia. Nic przecież nie jest pewne. O związek trzeba dbać!
Przeczytaj koniecznie: Budowanie więzi z partnerem – 6 wskazówek
Zwracanie uwagi na samopoczucie
Nie chodzi tu tylko o pytania o to, jak minął dzień w pracy, albo jak mają się dzieci. Mamy na myśli pytania o to, jak naprawdę czuje się partner. Takie akty zainteresowania to najlepsze dowody miłości.
Kiedy naprawdę kogoś kochamy, dbamy o jego uczucia i przejmujemy się nimi. Chcemy, aby ukochana osoba czuła się dobrze i była szczęśliwa. Jeśli nie jest – oferujemy wysłuchanie jej i proponujemy pomoc w rozwiązaniu problemów.
Jednak często każdy z nas zachowuje się mniej lub bardziej egoistycznie. Gubimy się we własnych sprawach i problemach oraz zapominamy o tym, że warto zastanowić się, jak czuje się partner. Rozmawiamy tylko o nudnych, rutynowych rzeczach, o pracy, rodzinie, planie dnia… Ale co z rozmową o tym, jak naprawdę się czujemy?
Stabilny, trwały związek nie polega jedynie na miłości. Sama obecność miłości nie wystarcza. O uczucie i o związek trzeba dbać. Musicie zwracać uwagę na komunikację, słuchać, rozmawiać i dążyć do szczerości nawet wtedy, kiedy jest ona trudna.
W związku naprawdę chodzi o wszystkie te drobiazgi. To one składają się na codzienne szczęście. Jeśli chcecie zbudować solidne podstawy dojrzałej relacji – warto podjąć ten wysiłek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chiappo, Leopoldo. Psicología del amor. Biblioteca Nueva, Peisa, 2002.
- Morfa, José Díaz. Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer, 2003.
- Rivera, Diana, Constanza Cruz, and Catalina Muñoz. “Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión.” Terapia psicológica 29.1 (2011): 77-83.
- Testor, C. Pérez, Castillo, J.A., y Davins, M. “Psicoterapia psicoanalítica de pareja: teoría y práctica clínica.” Apuntes de psicología 27.2-3 (2009): 197-217.