Domowy ocet jabłkowy - poznaj przepis!
Domowy ocet jabłkowy to coraz popularniejszy składnik naszej codziennej diety. Produkt ten jest szeroko stosowany w kuchniach na całym świecie nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale także jak naturalne remedium poprawiające kondycję całego organizmu.
Ponadto jest on także niezastąpionym komponentem naturalnych kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów.
Chociaż ocet jabłkowy można kupić w każdym supermarkecie, zachęcamy Cię do tego, abyś przygotował go samodzielnie. Receptura na domowy ocet jabłkowy jest banalnie prosta i poradzi sobie z nią każdy.
Będziesz mieć pewność, że Twój produkt jest najwyższej jakości i nie zawiera konserwantów ani żadnych innych chemicznych składników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie. To jak? Zabieramy się do roboty?
Dlaczego warto przygotować domowy ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy jest dużo łatwiejszy w przygotowaniu niż mogłoby Ci się wydawać. A przy okazji jest naprawdę tani. Oczywiście, możemy kupić w sklepach już gotowy produkt. Ale uwaga!
Ocet jabłkowy niektórych marek może zawierać niebezpieczne siarczyny, pełniące rolę konserwantów. Poza tym, obecność siarczynów neutralizuje większość jego unikalnych właściwości.
Jak przygotować domowy ocet jabłkowy?
Krok 1. Wycisnąć sok z jabłek
- Postaraj się wybrać jabłka słodkie, bez śladów uderzeń ani pleśni. O ile to możliwe, poszukaj jabłek ekologicznych, które nie były spryskiwane pestycydami i innymi produktami chemicznymi, gdyż wpływają one na ich fermentację.
- Dokładnie je umyj, obierz i wydrąż z nich koszyczki nasienne. Następnie wyciśnij sok. Potrzebny Ci, mniej więcej, litr soku.
Przeczytaj także artykuł: Sok jabłkowy – 8 wspaniałych korzyści dla zdrowia
Krok 2. Fermentacja
- Wyciśnięty sok przelej do szklanego lub glinianego pojemnika. Im szerszy, tym lepiej, ponieważ musisz go wypełnić do połowy. Tylko wtedy fermentacja będzie prawidłowa. Pojemnik szczelnie zamknij (na przykład balonem), uniemożliwiając dostęp tlenu.
- Odpowiednia temperatura to 18 – 20 stopni Celsjusza.
- Fermentacja trwa od 4 do 6 tygodni.
- Kluczem do osiągnięcia idealnego octu jest cukier zawarty w jabłkach. Dlatego tak ważne jest, żeby były one odpowiednio słodkie. Jeżeli Twoje jabłka takie nie są, możesz do soku dodać trochę cukru cukru.
- Jeżeli zależy Ci, żeby przyspieszyć proces fermentacji, możesz zostawić trochę skórki zanim zaczniesz wyciskać sok.
- Żeby przejść do następnego kroku, przelej przygotowany moszcz do innego pojemnika.
Krok 3. Zmieniamy moszcz w ocet jabłkowy
- Przelej moszcz do szerokiego naczynia i pozostaw w ciepłym miejscu (na przykład przy kaloryferze lub na słońcu) przez następne 3 dni. Pamiętaj, żeby przykryć pojemnik czystą ścierką.
- Po 3 dniach zdejmujemy ścierkę i staramy się utrzymać naczynie w stałej temperaturze. Około 20 stopni. Nagła zmiana temperatury może wszystko zniweczyć.
- Raz dziennie mieszamy. W ten sposób zachowamy kożuch, który powstaje na powierzchni.
- Kiedy już nasz domowy ocet jabłkowy będzie gotowy, odcedzamy go i przechowujemy w ciemnym miejscu. Światło słoneczne nie wpływa na niego zbyt korzystnie.
- Udało nam się przygotować organiczny ocet jabłkowy bez substancji chemicznych i ze wszystkimi właściwościami leczniczymi!
Inny przepis na ocet jabłkowy domowej receptury
Ten sposób jest dużo łatwiejszy i dużo szybszy niż poprzedni.
Składniki
- 5 litrów wody mineralnej
- 1,5 kilograma bardzo dojrzałych jabłek
- 1 kilogram brązowego cukru
Sposób przygotowania
- Umyć i zdezynfekować jabłka sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie. Kiedy już będą czyste, kroimy je na kawałki i mieszamy z cukrem.
- Ubijamy jabłka z cukrem na coś w stylu purée.
- W szklanym pojemniku mieszamy wodę mineralną razem z naszym purée jabłkowym. Przykrywamy tak, żeby mogło dochodzić powietrze, ale żeby nie dostały się muchy.
- Przez pierwsze 10 dni należy codziennie mieszać drewnianą łyżką.
- Przez kolejne 10 dni mieszamy tylko raz.
- Odstawiamy na kolejne 10 dni. Już bez mieszania.
Po 30 dniach otrzymasz wysokiej jakości ocet jabłkowy.
Przeczytaj także artykuł: Soda oczyszczona i jej lecznicze właściwości
Wystarczy odcedzić i przelać do butelek. Pamiętaj, żeby całkowicie nie wypełniać butelek i słoików, ponieważ może jeszcze fermentować i wywołać wybuch przy otwarciu. Żeby tego uniknąć, otwieraj butelki raz dziennie, żeby wypuścić nagromadzony gaz.