Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?

Zęby to bardzo ważne elementy, które biorą udział w żuciu i mowie. Jednak czasami mogą być wrażliwe na ból, co mocno przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Struktury zębów są bardzo ważne dla aparatu mowy, żucia pokarmu i tworzenia bolusa pokarmowego. Stanowią również elementy estetyczne. Z drugiej strony zęby są wrażliwe na ból, a gdy bolą, wpływa to na wszystkie te wymienione funkcje.

Wszyscy cierpieliśmy kiedyś na ból zęba lub dziąseł, który ostrzegał nas, że z zębami dzieje się coś szkodliwego. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak to się dzieje, że zęby są wrażliwe na ból.

Fakt, że zęby są wrażliwe na ból, wiąże się z budową zęba

Zęby składają się z trzech podstawowych części:

  • Korzeń: to ta część, która znajduje się w jamie zębowej. Powoduje to, że część zęba jest niewidoczna, gdyż jest on zagłębiony w kości wyrostka zębodołowego. Kiedy ząb jest usuwany, korzeń jest jego końcową częścią.
  • Korona: to jest ta część, która wystaje z kości wyrostka zębodołowego i jest widoczna.
  • Szyjka: jest to część, która łączy korzeń i koronę.

U podstawy korzenia znajduje się również otwór, przez który wchodzą naczynia i nerwy odżywiające zęby, tworząc tak zwaną jamę miazgi. Z kolei ząb jest chroniony przez ubytkiem miazgi warstwą szkliwa.

Szkliwo natomiast składa się z materii mineralnej, w szczególności z dihydroksyapatytu wapnia. Taka struktura zabezpiecza przez przedostawaniem się szkodliwych czynników do naczyń i nerwów zęba.

Zęby są wrażliwe na ból
Ból związany z zębami może pochodzić z różnych jego części

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zęby – wybiel je, jedząc te 10 produktów

Zębina: warstwa ochronna

Zębina jest tworzona przez komórki zwane odontoblastami, które znajdują się między powierzchnią zewnętrzną a jamą miazgi. Mają przedłużenia, które przebijają się przez zębinę.

Ciekawe jest to, co zachodzi w przypadku jakichkolwiek zmian w zębie, które wpływają na zębinę lub ją niszczą, na przykład ubytki. Wówczas odontoblasty są w stanie naprawić tę zębinę, a zatem jama miazgi nie pozostaje bez ochrony.

Ale sama zębina nie wystarczy do ochrony zębów. Potrzebna jest jeszcze twardsza substancja, aby zapobiec pękaniu zęba za każdym razem, gdy żujemy lub mówimy. Ta substancja to szkliwo.

Szkliwo: najtwardsza warstwa

Szkliwo to bardzo twarda warstwa, w całości zbudowana z dihydroksyapatytu. Z tego minerału składa się również zębina, ale w mniejszym stopniu i stężeniu. Ponadto zębina wnęki wykonane przez przedłużenia odontoblastów, które sprawiają, że jest mniej odporna.

Szkliwo ma biały kolor, duża twardość dzięki zawartości 96% hydroksyapatytu. Reszta, 4%, to białko i woda. Tworzą ją komórki zwane ameloblastami, które wytwarzają szkliwo przed wyrzynaniem się zębów.

Gdy ząb wyjdzie na powierzchnię, ameloblasty ulegają degeneracji, a szkliwo już się nie regeneruje. Utrzymujemy to samo szkliwo do końca życia, dlatego jego pielęgnacja jest tak ważna.

Może ci się spodobać również ten artykuł: Zadbaj o zęby w całkowicie naturalny sposób

Cement: warstwa kotwiąca

Wokół korzenia zęba, powyżej zębiny, znajduje się cement. Cement jest mniej twardą warstwą niż szkliwo, ponieważ zawiera tylko 65% dihydroksyapatytu.

Cement dzieli się na dwie warstwy. Jedna z warstw nie zawiera komórek i powstaje przed wyrżnięciem zęba. Z drugiej strony, po wyrżnięciu się zęba i ze względu na wymagania funkcjonalne, powstaje cement, który zawiera komórki zwane cementoblastami, które wytwarzają materię mineralną.

Główną funkcją cementu jest zakotwiczenie włókien okostnej, czyli warstwy pokrywającej kość wokół zęba. Powiedzmy, że jest to rodzaj kleju, który utrzymuje ząb przyczepiony do jamy.

Uzębienie spełnia różne funkcje w organizmie. Ból to znak, że coś jest nie tak

Dlaczego zęby są wrażliwe na ból?

Po odrobinie anatomii zęba możemy odpowiedzieć wreszcie na to pytanie. Widzimy, że zębina ma w swoim wnętrzu wypustki osteoblastu. To znaczy, że istnieje komunikacja między zębiną a jamą miazgi, w której znajdują się zakończenia nerwowe.

Szkliwo nie regeneruje się, więc zużyte lub zniszczone przez próchnicę przestaje chronić zębinę, która jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych. Kiedy ubytki zębiny pozostają otwarte, bodźce zewnętrzne mogą dotrzeć do zakończeń nerwowych, powodując ból.

Aby temu zapobiec, należy dbać o higienę jamy ustnej, co jakiś czas odwiedzać dentystę i zdrowo się odżywiać. W ten sposób zachowamy szkliwo jak najdłużej, dzięki czemu zębina będzie chroniona. A ci równie ważne, będziemy mogli szeroko się uśmiechać bez żadnych przeszkód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • FONSECA, DR RAFAEL HINOJAL. “Las partes óseas estomatológicas y los dientes en la identificación de las personas.” Ciencia Forense 35 (2005): 35.
  • Guerra Álvarez, Pamela Alexandra. Reabsorción radicular después del tratamiento ortodóncico. BS thesis. Quito, 2017.
  • Sensibilidad Dental: Origen, Causas y Diagnóstico – DENTAID. Expertos en Salud Bucal. (n.d.). Retrieved May 17, 2020, from https://www.dentaid.es/salud-bucal/sensibilidad-dental
  • Pécora, Jesús Djalma, and M. D. Sousa. “Uma breve história dos métodos de estudo de anatomia interna dos dentes humanos.” Endodontics. São Paulo 24 (2011).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.