Dlaczego pęcherz przysparza problemów?
Pęcherz moczowy odgrywa bardzo ważną rolę w ogólnym prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jego głównym zadaniem jest przetrzymywanie moczu produkowanego przez nerki, który później wydalany jest poprzez cewkę moczową.
Wielu wydaje się, że ma nad tym całkowitą kontrolę. Niemniej jednak około jedna trzecia osób między 30 a 70 rokiem życia cierpi na większe lub mniejsze problemy z poprawnym utrzymywaniem moczu.
Dolegliwości, które przysparza pęcherz, są dość kłopotliwe i irytujące. Między widocznymi i wstydliwymi objawami generują również nieprzyjemny zapach, który nieraz może wprawić w zakłopotanie.
Pęcherz moczowy i problemy z nim związane
Po zidentyfikowaniu przyczyny problemu istnieje kilka sposobów, które mogą zostać wykorzystane, aby uniknąć lub zminimalizować problemy z tym narządem. Celem jest, żeby w jak najmniejszy sposób oddziaływały na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.
Z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy to, że kłopoty z trzymaniem moczu to nie jedyny objaw, jaki świadczy o problemach z pęcherzem.
Częstotliwość oddawania moczu, jego kolor i zapach oraz wiele innych jego charakterystyk odbiegających od normy może być ostrzeżeniem o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, na które należałoby zwrócić uwagę.
O czym mogą świadczyć problemy z pęcherzem moczowym?
1. Bezdech senny
Bezdech senny polega na zaburzeniach oddechu podczas snu. Nieprawidłowe przerwy w procesie wentylacji płuc mogą powodować zakłócenia snu lub nagłe jego przerywanie.
Schorzeniu temu coraz dokładniej przyglądają się urolodzy. Dopuszcza się bowiem możliwość, że dolegliwości te mają silny związek z częstym nocnym oddawaniem moczu.
Mężczyźni między 55 a 75 rokiem życia, którzy cierpią na łagodny rozrost prostaty, w ciągu nocy odczuwają potrzebę częstszego korzystania z toalety. Jednak ponad połowa przebudzeń ma swoje podłoże właśnie w epizodach bezdechu nocnego.
2. Cukrzyca a pęcherz moczowy
Wysoki poziom cukru we krwi może poważnie uszkodzić układ nerwowy. Komórki nerwowe, które najbardziej narażone są na zniszczenia, zazwyczaj są powiązane z mięśniami odpowiedzialnymi za kontrolowanie parcia na pęcherz moczowy.
Zaczyna pojawiać się potrzeba pójścia do łazienki, chociaż niejednokrotnie pęcherz nie zgromadził odpowiedniej ilości moczu do wydalenia. W innych przypadkach natomiast sygnał ostrzegający o pójściu do toalety całkowicie zanika i kończy się to oddawaniem moczu w niewłaściwych i nie przeznaczonych do tego miejscach.
Przeczytaj również: Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu: objawy, przyczyny i leczenie
3. Przewlekłe zakażenie dróg moczowych
Zakażenia dróg moczowych to druga najczęściej występująca dolegliwość, która dotyka cały organizm. Charakteryzuje się ciągłą potrzebą oddawania moczu i nieznośnym pieczeniem. Często oddawany mocz ma intensywny zapach i kolor. W cięższych przypadkach może powodować gorączkę, bóle i uczucie ciśnienia.
Tego typu infekcje powinny być leczone pod okiem specjalisty, jako że do całkowitej ich eliminacji wymagane jest zastosowanie antybiotyku.
4. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego
Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsza dolegliwość, jaka dopada ten narząd. Dochodzi do niej w wyniku podrażnienia i zapalenia powłoki i jego ścian. Przypadłość ta, nazywana również pęcherzem bolesnym, może występować u obydwu płci. Jednak zdecydowanie częściej dotyka kobiety.
Do objawów należy częsta potrzeba korzystania z toalety. Może dojść nawet do pięciu razy na godzinę. Oprócz tego odczuwalny jest silny ból i dyskomfort podczas oddawania moczu oraz ból zlokalizowany w obrębie miednicy.
Prawie zawsze objawy są bardzo podobne jak w przypadku zapalenia dróg moczowych. Jednak w momencie wykonywania testu nie stwierdza się obecności bakterii.
5. Wypadający pęcherz moczowy
Po urodzeniu dziecka u kobiet może wystąpić stan powszechnie nazywany opadnięciem pęcherza, który polega na obniżeniu, wypadaniu tego narządu z prawidłowej pozycji. Często jest to spowodowane osłabieniem powięzi dna miednicy i więzadeł pęcherza.
Oto niektóre z objawów takiego zjawiska:
- częste oddawanie moczu
- nietrzymanie moczu
- brak satysfakcji po oddaniu moczu
- dyskomfort lub ból w pochwie
- uczucie ciężkości w obszarze pochwy
- uczucie ciśnienia w okolicy pleców
Przeczytaj również: Nowe nawyki w leczeniu nietrzymania moczu
6. Niedoczynność tarczycy
Funkcjonowanie tarczycy , której jedną z głównych zadań jest regulacja metabolizmu i wydzielanie hormonów może zostać zaburzone i powodować problemy w poprawnym przekazywaniu sygnałów nerwowych do mięśni.
Niedoczynność tego narządu, która zdecydowanie częściej dotyka płeć żeńską, może doprowadzić do nietrzymania moczu lub silnej potrzeby skorzystania z toalety, gdy w rzeczywistości pęcherz nie zgromadził dostatecznej ilości moczu do wydalenia.
Inne objawy:
- chroniczne zmęczenie
- uczucie zimna
- przyrost masy ciała
- suchość skóry
- wypadanie włosów
Jeżeli zaobserwowałaś u siebie problemy z pęcherzem i nie wiesz ,co może być ich przyczyną, koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem specjalistą.
Jeżeli żadne z wyżej wymienionych schorzeń nie jest przyczyną tego, że narząd ten przysparza problemów, najprawdopodobniej są to wczesne objawy zaburzeń w trzymaniu moczu. Poświęć zatem chwilę czasu na szczegółowe badania i dowiedz się więcej o stanie zdrowia Twojego organizmu!