Dlaczego kwarantanna jest niezbędna w przypadkach takich jak koronawirus?

Kwarantanna jest bardzo skutecznym środkiem powstrzymującym rozprzestrzenianie się koronawirusa. Każdy, kto podejrzewa, że został narażony na działanie tego drobnoustroju, powinien natychmiast się jej poddać, nawet jeśli nie ma żadnych objawów choroby i uważa, że jest w dobrym zdrowiu.
Dlaczego kwarantanna jest niezbędna w przypadkach takich jak koronawirus?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Jak dotąd najskuteczniejszym środkiem kontroli rozprzestrzeniania się koronawirusa okazuje się być kwarantanna. Nie ma jeszcze konkretnych leków na powodowaną przez niego chorobę i nie też ma szczepionki przeciwko niemu.

Z tych i innych powodów kwarantanna jest najlepszym środkiem zapobiegającym narażaniu się coraz większej liczby ludzi na niebezpieczeństwo.

Przynajmniej na razie czynnikiem, który powoduje, że koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej ryzykowny od innych jest fakt, że jest to wirus, o którym eksperci nie mają jeszcze wystarczających informacji.

Jest zupełnie nowym zjawiskiem i dlatego naukowcy nie wiedzą jeszcze, jak może się on zachowywać. W rzeczywistości nie ma też wystarczających danych na temat tego, jak się on dokładnie rozprzestrzenia. Dlatego właśnie kwarantanna jest idealnym środkiem zapobiegawczym.

Eksperci odkryli też, że wirus SARS-CoV-2 jest wysoce zaraźliwy, dlatego też tak szybko się rozwija powodowana przez niego choroba. Właśnie tak jak miało to miejsce w Chinach, Korei i we Włoszech. Współczynnik umieralności nie jest jeszcze jasny, ponieważ wynosi on od 2 do 4% w Chinach, to jednak reszta świata nie mieści się w tych samych granicach.

Kwarantanna jest bardzo skutecznym środkiem powstrzymującym rozprzestrzenianie się koronawirusa. Każdy, kto podejrzewa, że został narażony na działanie tego drobnoustroju, powinien natychmiast się jej poddać, nawet jeśli nie ma żadnych objawów choroby i uważa, że jest w dobrym zdrowiu.

Kwarantanna a bezwzględna izolacja od innych – jakie są między nimi różnice

Pierwszą rzeczą do wyjaśnienia jest to, że izolacja to nie to samo co kwarantanna. Izolacja jest obowiązkowym środkiem, który stosuje się, gdy u danej osoby zdiagnozowano koronawirusa. Kiedy tak się już stanie, powinna ona natychmiast unikać jakiegokolwiek bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Osoba z koronawirusem doświadczy objawów choroby w ciągu trzech do sześciu tygodni. W tym czasie musi być całkowicie odizolowana od otaczających ją osób.

Odkażanie

Idealnym rozwiązaniem jest to, że jeśli zarażona osoba mieszkała z innymi ludźmi do tej pory, powinna przenieść się zupełnie gdzie indziej, podczas gdy choroba będzie się rozwijać i stopniowo przechodzić.

Jeśli nie jest to możliwe, powinieneś rozważyć izolowanie chorego w pokoju i unikanie wszelkiego z nim kontaktu. Musi mieć on własną łazienkę i unikać korzystania z tych samych talerzy, sztućców, pościeli lub jakichkolwiek przyborów kuchennych.

Osoby wokół chorego powinny używać specjalistycznych masek chirurgicznych. W ciężkich przypadkach pacjent powinien zostać przewieziony do szpitala karetką pogotowia, a nie innym środkiem transportu.

Zastosowanie środków dezynfekcji rąk i maski na twarz stanowi uzupełnienie środków izolacji u pacjentów, którzy mogli zostać zarażeni.

Koronawirus i spowodowana przez niego kwarantanna

Kwarantanna jest środkiem stosowanym wobec osób, które nie chorują, ale które zetknęły się z kimś, kto mógł się zarazić wirusem lub kto potencjalnie może być jego nosicielem. Dotyczy ona głównie tych, którzy podróżowali do miejsc, w których występują wyraźne ogniska epidemii koronawirusa.

Osoba taka nie musi mieć objawów choroby, aby poddać się kwarantannie. Samo podejrzenie kontaktu z chorym jest wystarczającym powodem do poddania się takiej procedurze, ponieważ wirus ten ma różne okresy inkubacji i nie zawsze prowadzi do widocznych objawów chorobowych.

Kobieta w masce

W takich przypadkach niepotraktowanie tego przypadku poważnie jest bardzo niebezpieczne. Największym ryzykiem są ci ludzie, którzy byli narażeni na kontakt z koronawirusem, ale postanowili nie podejmować żadnych środków ostrożności, ponieważ czują się dobrze.

Mogą mieć oni wirusa w swoim organizmie i rozprzestrzeniać go nieświadomie wśród osób szczególnie wrażliwych, ryzykując w ten sposób nawet ich życie. Z kolei ci, którzy podróżowali na obszary geograficzne z potwierdzonym ogniskiem wirusa i padli ofiarą infekcji, powinni się bezwzględnie odizolować.

Jak wygląda kwarantanna w praktyce?

Słowo „kwarantanna” jest używane ogólnie, ale to nie znaczy, że zawsze trwa 40 dni. Sam termin pochodzi z łaciny („quarantena) i oznacza właśnie 40 dni. W przypadku koronawirusa zaleca się samodzielną izolację trwającą przez dwa tygodnie lub 14 dni. Nawet wtedy, jeśli podejrzewasz, że zetknąłeś się z zarażonymi ludźmi i nie masz żadnych objawów choroby.

Zdecydowana większość przypadków ujawnia się w tym okresie. Chociaż czasami pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się w ciągu kilku godzin, a inne pojawiają się po dwóch tygodniach, stanowią one mniejszość przypadków. Zatem 14 dni to okres, który zapewnia minimalne ryzyko infekcji.

Pamiętaj, że sam fakt przebywania w odległości od pół do dwóch metrów od zarażonej osoby może doprowadzić do przeniesienia infekcji. Nie musisz więc jechać do Chin czy Włoch, by się zarazić. Wystarczy po prostu wejść w kontakt z ludźmi, którzy tam byli lub mają objawy choroby.

Według najnowszych oficjalnych danych istnieje już ponad 200 000 przypadków infekcji w ponad 100 krajach na całym świecie. Do tej pory około 8000 osób zmarło z powodu tej choroby. Potencjał ekspansji jest bardzo wysoki, ponieważ nawet w obszarach, w których wciąż jest niewiele przypadków, takich jak Ameryka Łacińska, choroba szybko się rozprzestrzeniła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • IFLS Science. (2020). How Many People Are Currently Under Quarantine Because Of Coronavirus? Recuperado 10 marzo, 2020, de https://www.iflscience.com/health-and-medicine/people-currently-under-quarantine-coronavirus/
  • Zuñiga-Sosa, Evelyn Alexandra, et al. “Tipificación del antígeno Duffy como método indirecto para identificar individuos asintomáticos de malaria.” Acta Bioquímica Clínica Latinoamericana 53.1 (2019): 71-77.
  • Alpuche-Aranda, Celia M. “Infecciones emergentes el gran reto de la salud global: Covid-19.” salud pública de méxico 62.2, Mar-Abr (2020): 123-124.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.