Dlaczego Johnson & Johnson przestanie sprzedawać swój puder dla niemowląt

W ostatnich latach firma farmaceutyczna Johnson & Johnson znalazła się w oku cyklonu z powodu pozwów przeciwko popularnej zasypce dla niemowląt. Dowiedz się, dlaczego planuje zaprzestać sprzedaży tego popularnego produktu.
Dlaczego Johnson & Johnson przestanie sprzedawać swój puder dla niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Firma farmaceutyczna Johnson & Johnson (J&J) ogłosiła, że od 2023 roku zaprzestanie ogólnoświatowej sprzedaży swojego popularnego pudru dla niemowląt. Decyzja została podjęta dwa lata po zakończeniu sprzedaży tego produktu w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Doszło do tego po otrzymaniu wielu pozwów sądowych o podejrzenia dotyczące jego bezpieczeństwa.

W krótkim oświadczeniu firma poinformowała, że podjęła „decyzję biznesową” o zastąpieniu swoich produktów w postaci talku skrobią kukurydzianą. Mimo to wycofała swoje stanowisko w sprawie bezpieczeństwa swojego kosmetycznego talku. Podano argument, że analizy naukowe dowiodły, że nie zawiera on azbestu i nie powoduje raka.

Dlaczego firma Johnson & Johnson zawiesza sprzedaż swojego talku?

Brytyjska gazeta The Guardian donosi dlaczego firma farmaceutyczna Johnson & Johnson (J&J) od lat toczy tysiące spraw sądowych z kobietami. Otóż po regularnym używaniu jej produktów w postaci talku u kobiet tych rozwinął się rak jajnika.

Jednak stanowisko firmy w sprawie bezpieczeństwa produktu pozostaje zdecydowane. Mimo to poinformowano w krótkiej notatce, że J&J zamierza „przejść” z bazy talku dla swoich pudrów na skrobię kukurydzianą. Wskazano na powody czysto komercyjne. Ale ta zapowiedź stawia ich z powrotem w oku cyklonu, zwłaszcza wśród tych, którzy zwracają uwagę, że firma była świadoma szkodliwego działania produktu.

„Nieustannie oceniamy i optymalizujemy nasze portfolio, aby lepiej pozycjonować firmę pod kątem długoterminowego wzrostu. Zmiana pomoże uprościć naszą ofertę produktów, zapewnić zrównoważone innowacje oraz zaspokoić potrzeby naszych konsumentów i zmieniające się globalne trendy”. – odnotowałą firma w oświadczeniu.

Dlaczego firma Johnson & Johnson przestała sprzedawać puder dla niemowląt?
Johnson & Johnson był uwikłany w kontrowersje dotyczące możliwego związku między talkiem w proszku a zwiększonym ryzykiem raka jajnika.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jakich pokarmów nie powinno jeść 9-miesięczne dziecko?

J&J zapewnia, że nie ma się czego obawiać

Johnson & Johnson borykał się w tej sprawie z dużą ilością procesów sądowych i kar. Firma stoi jednak na stanowisku, że jej talk, w tym słynny puder Johnson’s Baby, jest bezpieczny dla konsumentów.

„Nasze stanowisko w sprawie bezpieczeństwa naszego talku kosmetycznego pozostaje niezmienione. Zdecydowanie popieramy dziesięciolecia niezależnych analiz naukowych przeprowadzanych przez ekspertów medycznych na całym świecie. Potwierdzają one, że puder dla niemowląt na bazie talku firmy Johnson jest bezpieczny, nie zawiera azbestu i nie powoduje raka. 

Johnson & Johnson i kontrowersyjne procesy przeciwko talkowi w pudrze

Od kilku lat talk firmy Johnson & Johnson jest przedmiotem kontrowersji dotyczących jego możliwego związku z rozwojem raka jajnika. W 2017 roku sąd w Los Angeles w Kalifornii (Stany Zjednoczone) nakazał firmie zapłacić 417 milionów dolarów odszkodowania 63-letniej kobiecie. Zachorowała ona na raka jajnika w wyniku nakładania proszku dla niemowląt na okolice intymne przez kilka lat.

Zgodnie z argumentacją sądu, firma nie ostrzegła odpowiednio o potencjalnym ryzyku związanym z produktem i jego powiązaniu z tą chorobą. Ponadto sąd zauważył, że J&J był świadomy tych niebezpieczeństw od kilku lat. Następnie amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) znalazła niewielkie ilości azbestu w talku J&J. W konsekwencji zmusiła firmę do wycofania z rynku partii ponad 33 000 opakowań produktu.

W 2020 r. – i wśród tysięcy spraw sądowych – firma zdecydowała się zawiesić sprzedaż talku w Ameryce Północnej. Uzasadniła to spadkiem sprzedaży, co powszechnie uznano za „dezinformację”.

Dziś firma nadal boryka się z wyzwaniami prawnymi w dążeniu do obrony bezpieczeństwa swoich produktów.

Rak jajnika
Stosowanie talku w okolicach intymnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jajnika.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak farbować włosy bez użycia chemikaliów

Co mówi nauka o talku i raku jajnika?

Opinie naukowe na temat stosowania talku i jego związku z rakiem jajnika są podzielone. Niektórzy wątpią w udział tego produktu w rozwoju choroby. Natomiast inni ostrzegają, że istnieje potencjalne ryzyko i wystarczające dowody, aby podejrzewać związek.

W rzeczywistości przegląd udostępniony w 2021 r. w New Solutions wskazuje na ciekawy fakt. Otóż przez wiele lat rozpowszechniano błędne przekonanie, że już od 1976 talk kosmetyczny jest wolny od azbestu – związku rakotwórczego. Jednak eksperci ostrzegają, że „brak wykrywalnego azbestu” to nie to samo co „produkt bezazbestowy”.

Sugerują między innymi, że przemysł jest odpowiedzialny za wpływ na rozpowszechnianie tego fałszywego przekonania. Z tego powodu zwracają uwagę, że naukowcy powinni kontynuować swoje wysiłki w celu wykazania szkód, jakie firma może wyrządzić zdrowiu ludzkiemu i środowiskowemu, za pomocą konkretnych dowodów.

Z kolei publikacja w Narodowym Centrum Badań nad Zdrowiem stwierdza, że badania z udziałem kobiet stosujących talk łączą stosowanie tego produktu z 30% wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na raka jajnika w porównaniu z tymi, które go nie stosują.

I chociaż wskazuje, że wciąż istnieją pytania, na które należy odpowiedzieć, w artykule stwierdzono, że dowody naukowe wykazały spójny związek między talkiem a rakiem jajnika. Sugeruje więc, że najlepiej unikać talku, aby uniknąć ryzyka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.