Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?
Zdarzyło się wam kiedyś zasnąć i obudzić nagle z okropnym uczuciem, że wasze dłonie drętwieją? Budzimy się kilka razy w nocy, odczuwamy irytujące mrowienie w dłoniach, które powtarza się zbyt często. Dlaczego tak się dzieje, że nasze dłonie drętwieją podczas snu? Czy jest na to jakieś lekarstwo? Wszystkie te wątpliwości wyjaśnimy w dalszej części artykułu.Skurcze lub drętwienie dłoni mogą się zdarzyć z różnych powodów, najczęściej spotykane jest umieszczenie dłoni w nienaturalnej pozycji, która utrudnia przepływ krwi. Zdarza się jednak, że występują one bez żadnej konkretnej przyczyny i nie mają nic wspólnego z pozycją naszych dłoni. Są one bardzo nieprzyjemne i zdarza się też, że występują w innych częściach ciała, takich jak nogi lub stopy. Zobaczmy więc jakie są ich przyczyny.
Dłonie drętwieją w nocy? Oto możliwe przyczyny:
Zespół cieśni nadgarstka
Z pewnością jest to jedna z głównych przyczyn drętwienia dłoni. Nasze trzy główne palce: kciuk, palec wskazujący i palec środkowy wydają się być najbardziej dotknięte przez tak zwany zespół cieśni nadgarstka.
Jest to problem związany z nerwem pośrodkowym, wywierany na niego nacisk doprowadza do odczuwania ogromnego bólu i utrudnienia mobilności, przez co doprowadza do utraty czucia i sprawia, że dłonie drętwieją. Dolegliwości te najczęściej odczuwane są nocą, podczas snu.
Przeciążenie nadgarstków w ciągu dnia
Czasami zdarza nam się podczas pracy przeciążyć nadgarstki. Czynności takie jak pisanie na komputerze, używanie nożyczek czy innych narzędzi oraz szycie mogą spowodować, że nerwy w naszych dłoniach mogą ucierpieć.
Zginanie i odginanie nadgarstka, regularnie powtarzane w ciągu dnia, może spowodować, że poczujemy intensywny ból nocą, kiedy to nie wykonujemy już żadnych czynności tą częścią ciała, a przez nerwy i ścięgna ciśnienie przepływa z większą intensywnością.
Zatrzymanie płynów
Mając kilka dodatkowych kilogramów, unikając aktywności fizycznej i nieprawidłowo się odżywiając jesteśmy narażeni na puchnące nogi, ale też dolegliwości w okolicach dłoni, z powodu zatrzymywania się płynów w organizmie. Nocą, ze względu na wywieranie większego ciśnienia, możemy odczuwać dyskomfort w postaci mrowienia.
Niedobór witaminy B
Bardzo często w przypadku nieodpowiedniej diety, dochodzi w naszym organizmie do niedoboru witamin z grupy B. Niedobór ten przynosi skutki, na które często nie zwracamy uwagi. Winą za złe samopoczucie obarczamy zmęczenie pracą lub życiem codziennym, nie zdając sobie sprawy z prawdziwej przyczyny.
Zmęczenie, senność, bladość skóry, występowanie skurczy, drętwienie rąk i nóg, są bardzo powszechnymi symptomami niedoboru witamin z grupy B. Jeżeli zatem dłonie drętwieją nam podczas snu, jest to kolejna przyczyna do rozważenia.
Sposoby na leczenie drętwiejących dłoni
- Przed snem wypijmy łyżeczkę oleju lnianego. Posiada on właściwości przeciwzapalne głównie wpływające na kończyny. Pomaga w ten sposób pozbyć się uczucia drętwienia w dłoniach.
- Zanurzmy swoje dłonie w umywalce z zimną wodą. Jeżeli wrzucimy do wody kostki lodu, działanie będzie jeszcze skuteczniejsze. Pomoże to w zmniejszeniu uczucia nacisku w dłoniach, usunie ewentualne zapalenie nerwów i ból. Stosując ten zabieg przed snem, poczujemy znaczną ulgę.
- Wyeliminujmy ze diety nadmiar soli i spożycie napojów gazowanych, które zakwaszają nasz organizm. Produkty te wywołują zapalenia i potęgują odczuwanie bólu, dlatego powinniśmy pozbyć się ich na stałe z naszej diety.
- Nawadniajmy nasz organizm, pijmy przynajmniej dwa litry wody dziennie. Możemy również przygotować napar z karczochów, który ma właściwości oczyszczające i moczopędne, w ten sposób unikniemy zatrzymywania płynów w organizmie. Wystarczy zagotować kilka karczochów w wodzie i po ugotowaniu odcedzić. Do naparu można dodać soku z połowy cytryny.
- Bardzo istotne jest abyśmy do swojej diety włączyli witaminy z grupy B. Tuńczyk, ziemniaki, banany i wszystkie warzywa zielonolistne pomogą nam w dostarczeniu odpowiedniej dawki witamin z grupy B do naszego organizmu. Oprócz tego możemy stosować tabletki z witaminami z grupy B. Znajdziemy je w aptece, sklepie zielarskim lub w sklepach ze zdrową żywnością. Będą idealnym suplementem naszej diety i sprawią, że poczujemy się lepiej, odczuwając ulgę w naszych nocnych dolegliwościach.
- Jeżeli w swojej pracy wykonujemy głównie czynności manualne wystawiając nasze dłonie i nadgarstki na ciągły ruch, warto jest pomyśleć o używaniu opaski na nadgarstek. Skutecznie go usztywni. Zapewni ona odciążenie nadgarstka i ochroni nasze nerwy i stawy.
Wszystko to sprawi, że mrowienie w dłoniach znacznie się zmniejszy lub nawet całkowicie zniknie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Santolo R. (2005 ). La mano dormida por compresiones nerviosas. Gac Méd Caracas; 113(4): 485-499.
- Fernández, O.; Fernández, V.E. y M. Guerrero. (2015). Esclerosis múltiple. Medicine – Programa de Formación Médica Continuada Acreditado. 11(77): 4610-4621.
- Hernández, A.; Camelo, F. y Manrique, W. (2010). Efectos de la acupuntura en el rango de movimiento en artritis y osteoartritis de mano: series de caso. Umbral Científico. Núm. 17: pp. 40-47.
- James, M. J., Gibson, R. A., & Cleland, L. G. (2000). Dietary polyunsaturated fatty acids and inflammatory mediator production. The American Journal of Clinical Nutrition.
- Hörmann, H. P., & Korting, H. C. (1994). Evidence for the efficacy and safety of topical herbal drugs in dermatology: Part I: Anti-inflammatory agents. Phytomedicine. https://doi.org/10.101/S0944-7113(11)80036-X
- Moore, R. (2012). Water-Soluble Vitamins : B-Complex and Vitamin C. Colorado State University.
- Inzucchi, S., Rosenstock, J., Umpiérrez, G. (2012). Neuropatía diabética. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 97(5): 36A, https://doi.org/10.1210/jcem.97.5.zeg36a