Depresja: jak naturalnie z nią walczyć?

Depresja: jak naturalnie z nią walczyć?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Thais Guillén Otero

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Depresja to bardzo groźna i podstępna choroba, dlatego też tak ważne jest szybkie rozpoznanie jej symptomów i zapobieganie jej rozwojowi. Na nasz nastrój wpływa bardzo wiele czynników: relacje z najbliższymi, sytuacja zawodowa i finansowa oraz to jak postrzegamy samych siebie. Jednak gdy coś pójdzie nie po naszej myśli, może się okazać, że nie do końca radzimy sobie z taką sytuacją i staje się to powodem naszego przewlekłego przygnębienia.

Jeśli taki stan rzeczy utrzymuje się przez dłuższy czas, zaczynamy uważać, że wszystko w życiu przestaje nam wychodzić, przez co czujemy się co raz bardziej załamani i zmęczeni. Efektem tego jest depresja.

Niektórych z nas depresja atakuje łatwiej, a osoby te szukają rozwiązania w lekach antydepresyjnych. Oczywiście nie ma niczego złego w zwracaniu się o pomoc do specjalistów i stosowaniu leczenia farmakologicznego, jednak warto pamiętać, że niektóre tego typu leki mogą uzależniać.

Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak w naturalny sposób walczyć z depresją.

Depresja – Dlaczego nas dopada?

Depresja jest zaburzeniem emocjonalnym i chorobą, do jej głównych objawów należą: brak energii, przewlekłe przygnębienie i głęboki smutek. Przyczyny depresji są bardzo różne, jednak niektórym z nich można zapobiec!

Oto niektóre z przyczyn:

  • predyspozycje genetyczne,
  • trauma związana z wypadkiem, śmiercią kogoś bliskiego lub inną tragedią,
  • stres,
  • nadużywanie alkoholu,
  • stosowanie narkotyków lub innych substancji odurzających,
  • zdrada,
  • znęcanie się psychiczne lub fizyczne.

Jak widać depresja może nas dopaść z wielu różnych powodów, aczkolwiek najważniejsze jest jak w danym momencie radzisz sobie z taką sytuacją. Jeśli stracisz wolę walki i nie podejmiesz żadnych kroków, uszczerbek na Twojej psychice może być nieodwracalny. Wśród społecznych i osobistych konsekwencji występują: niskie poczucie własnej wartości, brak apetytu, niezdolność do pracy. Prowadzić to może nawet do samobójstwa. 

Zaburzenia takie jak przewlekły stres czy głęboka depresja negatywnie wpływają na organizm, sprawiając, że stajesz się bardziej podatny na infekcję, wzrasta również ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

Nie martw się jednak na zapas, gdyż depresji można zapobiegać na różne sposoby: pomocna może okazać się psychoterapia, leczenie farmakologiczne czy nawet hipnoza. Z kolei my przedstawiamy Ci 7 całkiem naturalnych sposobów na walkę z depresją.

Depresja – Jak naturalnie z nią walczyć?

Depresja – Sposób 1: jedz banany

Czujesz się przygnębiony? Nie wahaj się ani chwili dłużej, sięgnij po banana.  Banany są bowiem uważane za sprzymierzeńca układu nerwowego, gdyż zawierają wiele witamin (A, C, E, B, B1, B2 i B12) oraz potas, wapń i fosfor.

Kobieta z depresją

Niestety musisz pamiętać, że słyną one również z wysokiej zawartości sacharozy, nie można ich więc spożywać bez opamiętania. Jednak jeden banan dziennie, jako dodatek do śniadania lub przekąska, skutecznie poprawi Twoje samopoczucie i pomoże Ci kontrolować poziom stresu.

Depresja – Sposób 2: pij wywar z czosnku

Możesz wierzyć lub nie, ale toksyny gromadzące się w Twoim ciele znacznie wpływają na Twój stan emocjonalny. Poniższy sposób pomoże Ci oczyścić organizm ze szkodliwych substancji i pozwoli Ci uciec przed depresją. Potrzebne będą Ci:

  • 150 gramów świeżego czosnku,
  • ocet jabłkowy,
  • woda mineralna,
  • 2 łyżki stołowe wytłoku z winogron,
  • 6 łyżek stołowych miodu.

Obierz czosnek i pokrój go na kawałeczki. Umieść je w pojemniku, który będzie można zamknąć. Stopniowo zalewaj je octem i wodą, następnie dodaj 2 łyżki wytłoku z winogron oraz miód. Szczelnie zamknij pojemnik i odstaw w chłodne i ciemne miejsce na 9 dni, mieszając codziennie. Po tym czasie przefiltruj marynatę przez gazę lub lnianą szmatkę i przechowuj hermetycznie zamkniętym naczyniu. Aby kuracja była skuteczna, wypijaj łyżkę stołową wyrobu codziennie przed posiłkiem. Bardzo szybko poczujesz różnicę!

Depresja – Sposób 3: jedz gorzką czekoladę

To nie żart! Badania wykazały, że jedząc gorzką czekoladę codziennie przez dwa tygodnie możesz znacznie zredukować poziom hormonów wywołujących stres i depresję.

Olejki eteryczne

Lecz się sam czekoladą i daj się ponieść pozytywnej energii!

Depresja – Sposób 4: pij syrop aleosowo-miodowy

Gdy dopada Cię apatia, smutek i zniechęcenie, rozwiązaniem może okazać się zwykły syrop własnej roboty. Oprócz właściwości odmładzających, ma on także pozytywny wpływ na system odpornościowy, a do jego przygotowania będą Ci potrzebne:

  • 5 liści aloesu,
  • 10 łyżek stołowych miodu,
  • 2 łyżki stołowe whisky lub koniaku.

Z liści aloesu usuń kolce, następnie liście umyj i obierz ze skórki. Wlej miód i wybrany alkohol do blendera, dorzuć liście i miksuj do uzyskania kremowej konsystencji. Przelej mieszankę do czystego naczynia i umieść w chłodnym miejscu. Pij syrop 3 razy dziennie (łyżka stołowa po każdym posiłku). Rezultat zaskoczy Cię już po tygodniu kuracji!

Sposób 5: masaż piłeczką tenisową

Ta metoda walki z zaburzeniami układu nerwowego stosowana była już w starożytnym Egipcie, choć oczywiście do tego celu nie używano wówczas tych samych rekwizytów co obecnie. Mowa tu o samodzielnym masażu, który stymuluje odpowiednie punkty energetyczne znajdujące się na podeszwach stóp i dzięki temu znacznie wpływa na samopoczucie. Aby w pełni rozkoszować się masażem, usiądź wygodnie w fotelu i bosymi stopami naciskaj i poruszaj piłeczkę tenisową. Stosując ten sposób codziennie, bardzo szybko odzyskasz siły i pozytywne nastawienie do świata.

Sposób 6: ogranicz spożycie cukrów

Czasami do rozwiązania poważnego problemu wystarczy drobna korekta pewnych nawyków. Właśnie dlatego zaleca się ograniczenie spożycia słodkich pokarmów, ponieważ przyczyniają się one do wydalania witamin z grupy B. Co w tym złego? Otóż witaminy B9 i B12 wpływają bezpośrednio na rozwój i równowagę systemu nerwowego. Zamiast produktów bogatych w cukry warto więc jeść więcej jajek, szpinaku, marchwi, rzeżuchy, owoców czy nabiału, gdyż są to pokarmy, które pomogą Ci w walce z depresją.

Sposób 7:  ćwicz regularnie

Siedzący tryb życia to jedna z przyczyn większości chorób cywilizacyjnych: otyłości, chorób serca czy właśnie depresji. Regularne ćwiczenia fizyczne zapewnią Ci stały przypływ adrenaliny i innych hormonów odpowiedzialnych za Twoje dobre samopoczucie. Wysiłek fizyczny sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy i pełny energii!

Podsumowanie

Pamiętaj, że w walce z depresją wiele zależy od Ciebie: wypełnij swoje życie miłością, doceń piękno wokół siebie, ciesz się spotkaniami z najbliższymi, wyjdź na spacer, zjedz obiad z przyjaciółmi, ucz się na błędach i idź do przodu, otaczając się żywymi barwami i muzyką. Pozwól sobie stworzyć przyjazne środowisko, w którym poczujesz się bezpiecznie, wypróbuj powyższe sposoby zwalczania depresji, a w razie potrzeby nie bój się prosić o pomoc. Uśmiechnij się, bo nie istnieją problemy nie do rozwiązania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ferrer-Cascales, R., Albaladejo-Blázquez, N., Ruiz-Robledillo, N., Clement-Carbonell, V., Sánchez-SanSegundo, M., & Zaragoza-Martí, A. (2019). Higher Adherence to the Mediterranean Diet is Related to More Subjective Happiness in Adolescents: The Role of Health-Related Quality of Life. Nutrients, 11(3), 698. https://doi.org/10.3390/nu11030698
  • Gómez-Juanes, R., Roca, M., Gili, M., Garcia-Campayo, J. y García-Toro, M. (2017). Estilo de vida saludable: un factor de protección minusvalorado frente a la depresión, Psiquiatría Biológica,24(3), 97-105. https://doi.org/10.1016/j.psiq.2017.10.004
  • Gradari, S., Pallé, A., McGreevy, K. R., Fontán-Lozano, Á., & Trejo, J. L. (2016). Can Exercise Make You Smarter, Happier, and Have More Neurons? A Hormetic Perspective. Frontiers in Neuroscience, 10, 93. https://doi.org/10.3389/fnins.2016.00093
  • Hogarth, L., Hardy, L., Mathew, A. R., & Hitsman, B. (2018). Negative mood-induced alcohol-seeking is greater in young adults who report depression symptoms, drinking to cope, and subjective reactivity. Experimental and Clinical Psychopharmacology, 26(2), 138–146. https://doi.org/10.1037/pha0000177
  • Ju, S., & Park, Y. K. (2019). Low fruit and vegetable intake is associated with depression among Korean adults in data from the 2014 Korea National Health and Nutrition Examination Survey. Journal of Health, Population and Nutrition, 38(1), 39. https://doi.org/10.1186/s41043-019-0204-2
  • Knüppel, A., Shipley, M. J., Llewellyn, C. H., & Brunner, E. J. (2017). Sugar intake from sweet food and beverages, common mental disorder and depression: prospective findings from the Whitehall II study. Scientific Reports, 7(1), 6287. https://doi.org/10.1038/s41598-017-05649-7
  • Mammen, G. and Faulkner, G. (2013). Physical activity and the prevention of depression: a systematic review of prospective studies. American Journal of Preventive Medicine, 45(5), 649-57. https://doi.org/10.1016/j.amepre.2013.08.001
  • Rogerson, M., Gladwell, V., Gallagher, D., & Barton, J. (2016). Influences of Green Outdoors versus Indoors Environmental Settings on Psychological and Social Outcomes of Controlled Exercise. International Journal of Environmental Research and Public Health, 13(4), 363. https://doi.org/10.3390/ijerph13040363
  • Zawadzki, M. J., Sliwinski, M. J., & Smyth, J. M. (2018). Perseverative Cognitions and Stress Exposure: Comparing Relationships With Psychological Health Across a Diverse Adult Sample. Annals of Behavioral Medicine, 52(12), 1060–1072. https://doi.org/10.1093/abm/kay009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.