Czyraki w pochwie - przyczyny i środki zaradcze

23 lipca, 2020

Czyraki w pochwie mogą być bardzo uciążliwe i powodować inne problemy. Dowiedz się, jak leczyć je za pomocą całkowicie naturalnych środków.

Czyraki w pochwie pojawiają się w formie wyprysku, który ulega zapaleniu. Jest to zwykle bolesne i denerwujące. Pomimo tego, że początkowo tego rodzaju czyraki nie są poważne, musimy wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Należy wykryć objawy, które ostrzegają nas, że może to być coś poważniejszego.

Czyraki pojawiają się z powodu stanu zapalnego mieszków włosowych, który wpływa na skórę właściwą i tkankę podskórną. Oznacza to, że są one spowodowane infekcją u nasady włosów na ciele, co powoduje powstanie infekcji i towarzyszący mu dyskomfort.

Czyraki w pochwie

Czyraki powstają po zapaleniu mieszka włosowego z powodu jego niedrożności.Mogą powstać z powodu wrośnięcia jednego z włosów w tej okolicy. Może to wynikać z depilacji. Wiele razy włosy nie pokonują bariery skórnej i ostatecznie rosną w środku, powodując małe krosty.W takich przypadkach czyraki nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia.
Czyraki
 

Musimy po prostu wprowadzić złuszczanie do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. W ten sposób sprawimy, że włoski nie będą się wrastać. Jeśli znaleźliśmy wrośnięte włoski najlepszym rozwiązaniem jest przemycie okolicy ciepłą wodą, zdezynfekowanie i próba usunięcia włosków ze skóry.

W jakich sytuacjach czyraki powinny nas martwić? Jeśli rosną, zmieniają kolor, nie znikają w ciągu tygodnia, powodują dyskomfort i gorączkę. W tych okolicznościach czyraki w pochwie mogą ostrzegać nas o następujących problemach:

 • HIV: może to być objaw związana z tą chorobą przenoszoną drogą płciową.
 • Miażdżyca skórna: zwykle nazywana „miażdżycą wściekłą”, powstaje w wyniku zarażenia przez larwy.
 • Cukrzyca: czyraki są jej częstymi powikłaniami.

Chociaż nie jest to normalne poinformowanie naszego lekarza o obecności czyraka, który nie znika, powiększył swój rozmiar, a nawet zmienił kolor pozwoli nam dowiedzieć się, czy oznacza on większy problem, czy po prostu infekcja się pogorszyła.

Może Cię zainteresować: Infekcja drożdżakowa – czy wiesz co to takiego?

Naturalne środki na czyraki

Istnieje kilka naturalnych środków, które mogą pomóc nam wyleczyć czyraki jak najszybciej. Wszystkie są naturalne, więc nie powodują alergii skórnych. Zalecamy postępowanie zgodnie z instrukcjami, które przedstawimy dla każdego z nich.

Owoce guatapaná

Guatapaná znana jest ze swoich efektów wspomagających gojenie się wrzodów i ran.Guatapaná pochodzi z tropikalnej Ameryki. Jej owoce mogą nie tylko pomóc w leczeniu czyraków, ale także ran, owrzodzeń jamy ustnej, infekcji pochwy, a nawet problemów żołądkowych. Możemy używać jej na dwa sposoby:
Guatapana
 • Do przygotowania naparu używamy 3 owoców. Naparem umyjemy miejsca, w którym znajdują się czyraki.
 • Zmiażdż owoce i używaj powstałego proszku. Przed aplikacją wymieszaj go z łojem.

Czarny pieprz

Pieprz działa antyseptycznie i przeciwbólowo. Czarny pieprz jest używany jako przyprawa w różnych częściach świata. Nadaje potrawom pyszny, pikantny smak. Można go jednak również stosować do leczenia czyraków pomagając w walce z infekcją i stopniowo zmniejszając te guzki na skórze. Aby to zrobić należy:
Czarny pieprz
 

 • Do wrzącej wody wrzucić kilka liści czarnego pieprzu.
 • Przygotować napar.
 • Namoczyć kompres w uprzednio przecedzonej wodzie.
 • Nakładać na zainfekowany obszar, w którym znajdują się czyraki.

Przeczytaj także: Lek na kaszel z czarnego pieprzu, goździków i imbiru

Alternanthera pungens

Roślina ta znana jest również jako „yerba del pollo” lub „yerba del pajarito”. Jest zwykle spożywana ze względu na właściwości lecznicze, chociaż eksperci sugerują ostrożność w spożywaniu ze względu na ryzyko zatrucia. W przypadku czyraków stosuje się ją w następujący sposób:

 • Gotujemy liście do wrzenia.
 • Miażdżymy ugotowane liście w moździerzu tworząc pastę.
 • Powstałą pastę umieszczamy na czyrakach.

Mamy nadzieję, że te naturalne środki pozwolą Ci skutecznie wyleczyć czyraki w pochwie. Jednak w przypadku każdej zmiany na skórze nie wahaj się udać się do lekarza. Czyraki mogą się zainfekować powodując gorączkę i inne problemy, jeśli nie zostaną wcześnie wyleczone.

Ponadto, chociaż nie jest to zbyt częste, mogą wskazywać na obecność niektórych chorób, które wcześniej omawialiśmy.

Na koniec chcemy przypomnieć, że wszelkie wskazówki, które daje lekarz będą miały pierwszeństwo przed tymi naturalnymi lekami. Mogą one być lekiem uzupełniającym, ale nigdy nie zastąpią leków ani porad, które może dać lekarz.

 • Díaz Marín, Israel, Sanabria Negrín, José Guillermo, Fernández Montequín, Zoila de la C, & Rosales Matamoros, Mercedes. (2011). Miasis cutánea. Reporte de caso. Revista de Ciencias Médicas de Pinar del Río15(4), 269-279. Recuperado en 09 de febrero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1561-31942011000400024&lng=es&tlng=es.
 • Godínez-Caraballo, D., & Volpato, G. (2008). Plantas medicinales que se venden en el mercado El Río, Camagüey, Cuba. Revista Mexicana de biodiversidad79(1), 217-241.
 • Navarrete-Dechent, Cristián, Ortega, Rinna, Fich, Félix, & Concha, Marcela. (2015). Manifestaciones dermatológicas asociadas a la infección por VIH/SIDA. Revista chilena de infectología32(Supl. 1), 57-71. https://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182015000100005
 • Scarpa, Gustavo F. (2009). Etnobotánica médica de los indígenas chorote y su comparación con la de los criollos del Chaco semiárido (Argentina). Darwiniana, nueva serie47(1), 92-101. Recuperado en 09 de febrero de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0011-67932009000100006&lng=es&tlng=es.