Czym są techniki szybkiego czytania i kiedy są przydatne?
Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polegają techniki szybkiego czytania i jakie formy ćwiczenia mogą się okazać przydatne, koniecznie przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł.
Obecnie często przetwarzamy dużą ilość informacji pisemnych, czy to w e-mailach, na stronach internetowych, w raportach z pracy, w sieciach społecznościowych, czy w książkach szkoleniowych. Dlatego chcielibyśmy być w stanie czytać szybciej.
Dzięki temu możemy lepiej wykorzystać czas i być na bieżąco ze wszystkim. Niezwykle przydatne mogą się w tym okazać techniki szybkiego czytania.
Dobra wiadomość jest taka, że można przyspieszyć nasze czytanie. Średnie tempo lektury wynosi od 150 do 250 słów na minutę. Jeśli zastosuje się szereg technik, można zwiększyć szybkość i czytać nawet 700 słów na minutę.
Czym tak naprawdę są techniki szybkiego czytania?
Szybkie czytanie to proces, w którym osoba identyfikuje i przyswaja całe zdania na pierwszy rzut oka, zamiast rozpoznawać każde słowo z osobna. Niektórzy ludzie nie muszą rozwijać tej umiejętności, ponieważ wykształca się u nich naturalnie.
Jednak ci z nas, którzy jej nie mają, mogą ją rozwinąć dzięki praktyce. Tutaj właśnie przychodzą nam z pomocą techniki szybkiego czytania.
Szybkie czytanie nie ma na celu pominięcia zrozumienia. Wręcz przeciwnie, jego skuteczność polega na osiągnięciu równowagi między rytmem a ogólną analizą treści. Dlatego idealnie jest zrozumieć znaczenie tekstu bez zbytniego marnowania czasu.
Istnieją badania, które sugerują, że szybkie czytanie (o ile jest wykonywane prawidłowo) jest bardziej produktywnym sposobem lektury. Szczególnie dla osób, które muszą przetwarzać i obsługiwać wiele pisanych informacji w ciągu dnia.
Wśród korzyści jakie przynosi ta technika wymienić można następujące:
- Pozwala przeczytać, zrozumieć i przeanalizować tekst w krótszym czasie.
- Rozwija umiejętność kojarzenia znanych i nowych koncepcji.
- Wyostrza rozpoznawanie głównych idei i punktów czytanego tektsu.
- Zmniejsza zmęczenie oczu.
- Zwiększa nasze zdolności językowe.
Może zainteresuje cię również artykuł: Biblioterapia: charakterystyka i zalety
Techniki szybkiego czytania – kiedy mogą być przydatne?
Być może zadajesz sobie pytanie, po co w ogóle mogą się nam przydać techniki szybkiego czytania. Otóż ten proces jest pomocny w następujących okolicznościach:
- Jeśli masz trudności z czytaniem: cofasz się w tekście, aby zrozumieć główną ideę lub czytasz wolniej niż zwykle. Techniki szybkiego czytania mogą pomóc w poprawieniu umiejętności czytania.
- Kiedy musisz przeczytać coś na temat, który jest łatwy do odczytania lub który już znasz.
- Kiedy potrzebujesz zrozumieć tylko podstawowe argumenty lub wnioski z danego materiału pisemnego.
- Jeśli zamierzasz ponownie szczegółowo przeanalizować tekst w innym czasie. Badanie wykazało, że przyjrzenie się materiałowi może poprawić zrozumienie tekstu podczas lektury po raz drugi.
- Po uważnym przeczytaniu materiału. Szybkie przejrzenie materiału pomoże ci utrwalić sobie informacje.
Techniki szybkiego czytania – kiedy się ich nie zaleca?
To brzmi wspaniale, móc przeczytać i zrozumieć każdy materiał pisemny w jak najkrótszym czasie. Jednak okazuje się, że szybkie czytanie nie jest zalecane ani skuteczne przez cały czas. Jest ono odradzane między innymi w następujących sytuacjach:
- Kiedy musisz przeczytać dokument prawny lub taki, który zawiera złożone informacje. Te materiały wymagają dokładnego przemyślenia. Udowodniono, że im szybciej czytasz, tym mniej rozumiesz. Chociaż celem szybkiego czytania jest osiągnięcie równowagi między szybkością a zrozumieniem, w takich przypadkach najlepiej jest postawić na jak największe zrozumienie.
- Jeśli chcesz coś zapamiętać. Tutaj najlepiej czytać powoli, mniej niż 100 słów na minutę.
Techniki szybkiego czytania – omówienie
Zwiększenie szybkości czytania wiąże się z rozwijaniem umiejętności fizycznych i umysłowych, które wymagają stosowania odpowiednich metod jak również regularnej praktyki. W związku z tym, jeśli chcesz przyspieszyć swoje czytanie, ważne jest, abyś wykonywał szereg technik w sposób ciągły i systematyczny.
Podobnie, wskazane jest jednoczesne rozwijanie strategii rozumienia, koncentracji i zatrzymywania informacji.
Może zainteresuje cię też artykuł: Pamięć krótkotrwała – kilka trików, by ją polepszyć
Unikaj subwokalizacji
Subwokalizacja (znana również jako głos wewnętrzny) polega na mentalnej wymowie słów podczas czytania. Ten nawyk jest jednym z głównych powodów spowolnienia czytania.
W związku z tym, aby czytać szybciej, konieczne jest wyeliminowanie subwokalizacji. Na początku trudno będzie ci uniknąć tego nawyku i będziesz myśleć, że nie rozumiesz niczego, co czytasz. Pamiętaj jednak, że to kwestia wytrwałości i praktyki.
Metoda wskaźnikowa
Innym narzędziem, które pomoże przyspieszyć tempo czytania, jest wskazanie czytanej linii palcem wskazującym, ołówkiem lub innym przedmiotem służącym jako wskaźnik. Zwiększy to skupienie i koncentrację na słowach.
Skanowanie
Jest to jedna z najczęściej stosowanych technik szybkiego czytania. Polega na rozpoznaniu głównych idei treści poprzez pobieżne przeciąganie po tekście wzrokiem.
Nie chodzi o czytanie każdego słowa, ale o identyfikację kluczowych elementów tekstu. Jest to przydatne, gdy chcesz zlokalizować określone daty, nazwy i miejsca.
W tym celu zwykle czyta się pierwsze zdanie każdego akapitu, a następnie podejmuje się próbę zidentyfikowania ważnych zwrotów w każdym z nich. Przydatne jest również wyszukiwanie elementów, takich jak listy, podpisy, wykresy i indeksy. Na koniec dokonuje się integracji, aby uchwycić główną ideę.
Unikaj ponownego czytania
Cofanie się w tekście jest zwykle powszechną praktyką, gdy czegoś nie rozumiemy. W ten sposób czytamy ponownie, aby zidentyfikować to, co nam umknęło. Technika ta jednak nie pozwala nam przyswoić sobie ogólnego zarysu studiowanego materiału.
Powoduje to większe opóźnienia i ma negatywny wpływ na zrozumienie materiału.
Rozwijaj umiejętność czytania ze zrozumieniem
Nie ma sensu czytać szybko, jeśli nie rozumiesz tego, co czytasz. Dlatego istotne jest również rozwijanie zdolności rozumienia znaczenia tekstu.
W tym celu zalecamy:
- Poszerz swoje słownictwo: obejmuje to naukę nowych słów i różnych znaczeń, jakie mogą one przybierać w zależności od kontekstu.
- Rób notatki i podsumowuj: pisząc i podsumowując jesteśmy zmuszeni interpretować przeczytane informacje.
- Zapoznaj się z głównym tematem z wyprzedzeniem: Znajomość treści tekstu pomoże ci zrozumieć prawdziwe znaczenie słów i wyrażeń.
- Przejrzyj tekst przed przeczytaniem: pomoże to zrozumieć główną ideę.
Zadawaj pytania: po przejrzeniu tekstu zapisz te pytania, na które chcesz odpowiedzieć czytając. Pomoże to uporządkować zawarte w tekście myśli i werbalizować odpowiedzi.
Jak ćwiczyć te techniki?
Wskazane jest, aby na raz uczyć się jednej techniki szybkiego czytania i używać prostych tekstów. Zasadniczo określ, który sposób jest dla ciebie najbardziej odpowiedni i ćwicz go powoli, aż zrozumiesz, jak to zrobić dobrze. Następnie zwiększ tempo.
To normalne, że na początku nie rozumiesz znaczenia tekstu. Ale wraz z praktyką będziesz trenować swój mózg w szybszym tempie czytania. Technika stanie się nawykiem.
Ze drugiej strony istnieje też wiele książek i kursów online, które mają na celu zaoferowanie narzędzi niezbędnych do uzyskania szybkiego czytania. W idealnym przypadku możesz uzyskać dostęp do jednego z nich i postępować zgodnie z podanymi tam wskazówkami.
Techniki szybkiego czytania pomagają oszczędzić czas
Szybkie czytanie to umiejętność, którą nabywa się w praktyce. Na początku może to być trudne, ale ważne jest, aby nie poddawać się i próbować dalej.
Aby ułatwić proces, stwórz odpowiednie środowisko. Oznacza to, że znajdziesz miejsce wolne od czynników rozpraszających. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie oświetlenie. Unikaj czytania także wtedy, gdy czujesz się zmęczony lub przytłoczony.
Na koniec, abyś mógł zmierzyć swoje postępy, oceń swój wskaźnik czytania przed wypróbowaniem wspomnianych przez nas technik. Następnie monitoruj, ile czasu zajmuje czytanie podczas treningu. W ten sposób przekonasz sie, że wysiłki naprawdę się opłacają.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McClusky H. An experiment on the influence of preliminary skimming on reading. Jou Educ Psych [Internet]. 1934;25(7): 521–529. Disponible en: https://psycnet.apa.org/record/1935-00842-001
- Morales E, Guevara J, Malo C. Lectura rápida. Herramienta fundamental en la Educación Superior Rev Cient Invest Conoc [Internet]. 2018;2(1): 300-317. Disponible en: https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6732866
- Rayner K, Schotter ER, Masson MEJ, Potter MC, Treiman R. So Much to Read, So Little Time: How Do We Read, and Can Speed Reading Help? Psych Sci Pub Interest [Internet]. 2016;17(1):4-34. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1529100615623267