Znajomi Cię wykorzystują – nie daj się!
Każdego dnia spotykamy się z różnymi ludźmi i wciąż poznajemy nowych. Niektórzy znajomi mogą stać się naszymi prawdziwymi przyjaciółmi, na których zawsze możemy liczyć. Jednak znajdą się też tacy znajomi, którzy będą wykorzystywać waszą znajomość do własnych potrzeb.
Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy ktoś cię wykorzystuje, czy może ta znajomość jest szczera. Jednak istnieją pewne, bardzo wymowne sytuacje lub sposoby, w jakich dana osoba się do Ciebie odnosi. Dzięki nim trochę łatwiej jest rozpoznać, szczerość i realne zamiary.
Znajomi odzywają się do Ciebie tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebują
To podstawowa cecha fałszywej przyjaźni, lub znajomości nastawionej na własną korzyść. Kiedy ktoś odzywa się do Ciebie tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebuje. To może dotyczyć bardzo prostych i przyziemnych rzeczy jak pożyczenie książki. Ale także bardziej skomplikowanych sytuacji, w których dana osoba prosi Cię o pieniądze.
Pomaganie sobie nawzajem jest naturalną rzeczą i świadczy o tym, że jesteśmy dobrymi ludźmi. Wśród znajomych jest to całkowicie naturalne. Ale jeśli zaczynasz zauważać, że ktoś przychodzi do Ciebie tylko wtedy, kiedy czegoś potrzebuje – być może nadszedł czas, abyś przejrzał na oczy.
Zobacz także: Prawdziwi przyjaciele – jak ich odnaleźć
Znajomi umawiają się na wspólne wyjście całą paczką, ale nie zapraszają Ciebie
Każdy z nas chce, by nasi znajomi z różnych kręgów poznali się wzajemnie i polubili. Ale jeśli ktoś, kto dołączył do waszej paczki stosunkowo niedawno, zaczyna umawiać się na wspólne wyjścia z Twoimi przyjaciółmi, pomijając przy tym Ciebie – i na dobrą sprawę ukrywa ten fakt – to znak, że dzieje się coś niepokojącego.
Mimo wszystko w takich sytuacjach trzeba zachować obiektywność. Jesteśmy tylko ludźmi. Łatwo stajemy się zazdrośni. Boimy się o naszą pozycję w dowolnej społeczności (także społeczności naszych przyjaciół), nawet kiedy tak naprawdę nie mamy do tego żadnych podstaw. Zanim uznamy, że ktoś nie jest fair w stosunku do nas i się od niego odetniemy, warto przeanalizować całą sytuację.
Znajomi próbują Cię poznać tylko po to, żeby wkręcić się w Twoje otoczenie
Tacy fałszywi przyjaciele chcą zbliżyć się do Ciebie wyłącznie po to, by uzyskać konkretne informacje lub znaleźć się w Twoim otoczeniu. I chcą z tego czerpać określone korzyści. Takie sytuacje często są oczywiste, a mimo tego nie sądzimy, że tak może być w rzeczywistości i nie bierzemy naszych podejrzeń na serio.
Możemy tu wymienić kilka bardzo różnych sytuacji, dlatego zawsze należy zachować czujność. Możliwe, że dana osoba stara się wykorzystać Cię, by uzyskać informacje na temat Twojej pracy. Albo by czerpać inne korzyśc i, powołując się na znajomość z Tobą. Przez takich ludzi dość łatwo dochodzi do późniejszych nieporozumień. W efekcie możesz popaść w mniejsze lub większe kłopoty, nie wiedząc tak do końca co się w ogóle stało.
Przeczytaj również: Przyjaciel na całe życie – 7 cech
Twoi przyjaciele nigdy nie mają dla Ciebie czasu
Prawdziwa, szczera przyjaźń nigdy nie jest jednostronna. Zdarza się, że czasami naprawdę potrzebujemy naszych bliskich przyjaciół. Chcemy im się wygadać. Poprosić o przysługę albo pomoc w pewnych sytuacjach. Jeśli ktoś, kogo uważasz za przyjaciela zawsze znajduje wymówkę, by poświęcić swój czas na to, by Ci pomóc, z całą pewnością taka przyjaźń nie jest warta tego.
Ta sytuacja zwykle idzie w parze z tym, że ta druga osoba odzywa się do Ciebie tylko wtedy, kiedy sama czegoś chce. Fałszywi przyjaciele zawsze proszą Cię o pomoc lub przysługę, ale zapadają się pod ziemię zawsze wtedy, kiedy to Ty potrzebujesz ich.
Na szczęście nie każdy, kogo spotykamy na naszej drodze ma złe intencje i będzie próbował Cię wykorzystać lub skrzywdzić, ale nic nie zaszkodzi, by próbować od czasu do czasu pomyśleć sobie nad tym, czy ktoś przypadkiem tego nie robi.
Zdjęcie dzięki uprzejmości: wrangler
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Malewski, J. (2006). Dzieje przyjaźni. Z Dziejów Harcerstwa Na Warmii i Mazurach. Zeszyty Historyczne Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP Im. Grunwaldu w Olsztynie.
- Gutowska, A. (2014). Uczenie się w sytuacji przyjaźni w perspektywie andragogicznej. Rocznik Andragogiczny. https://doi.org/10.12775/ra.2013.024
- Drożdż, M. (2018). W duchu przyjaźni dla rodziny. Studia Socialia Cracoviensia. https://doi.org/10.15633/ssc.2296