Czym jest odhamowane zaburzenie zaangażowania społecznego u dzieci?
Czy wiesz co to jest odhamowane zaburzenie zaangażowania społecznego (DSED) u dzieci? To zaburzenie odnosi się do wzorca zachowań u dzieci, które bez wahania wchodzą w interakcje z nieznajomymi bez dystansu czy poczucia strachu.
W niektórych przypadkach zaburzenie to jest związane z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). W tym artykule omówimy objawy i przyczyny tego zaburzenia. Przedstawimy ponadto niektóre sposoby leczenia tej przypadłości, która dotyka wyłącznie dzieci.
Odhamowane zaburzenie zaangażowania społecznego u dzieci
Jak je rozpoznać?
Oto niektóre z częstych objawów, które mogą pomóc je wykryć i zdiagnozować:
- Dziecko nie okazuje strachu ani nieśmiałości podczas spotkania z obcymi.
- W stosunku do nieznajomych przejawia postawę aktywną tak, jakby wchodziło w interakcję z zaufanym przyjacielem. Chętnie przytula się do osób nieznajomych.
- Dzieci z tym zaburzeniem nie mają problemu, by odejść od swoich opiekunów z kimś, kogo w ogóle nie znają. Co więcej, robią to bez pytania opiekunów o pozwolenie.
Jak można sobie wyobrazić dzieci, które cierpią na tę dolegliwość, są narażone na wielkie ryzyko biorąc pod uwagę chęć oddalania się od rodziców czy opiekunów w towarzystwie nieznajomych. Co więcej, mogą one mieć trudności z nawiązaniem więzi emocjonalnej z rówieśnikami i członkami rodziny.
Przeczytaj także: Co zrobić gdy dziecko się zgubi – rady dla rodziców i dzieci
Kiedy należy porozmawiać z lekarzem?
Kiedy dziecko przejawia nadmierne zainteresowanie i zaufanie nieznajomym, wówczas możemy podejrzewać obecność tego zaburzenia.Aby ustalić, czy powinieneś udać się do lekarza, zadaj sobie następujące pytania:
- Czy zamiast zwracać się do rodziców, krewnych i nauczycieli Twoje dziecko szuka wsparcia, pocieszenia i towarzystwa nieznajomych?
- Czy ma nadmiernie towarzyski i serdeczny stosunek do obcych?
- Zwróć uwagę na to, czy Twoje dziecko oddala się od rodziców i opiekunów będąc w nowym dla siebie miejscu?
- Czy ma ono skłonność do zadawania nieznajomym bardzo osobistych pytań?
Co odhamowane zaburzenie zaangażowania społecznego ma wspólnego z ADHD?
Zdaniem niektórych specjalistów psychiatrii zaburzenie zaangażowania społecznego u dzieci może mieć cechy wspólne z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Ważne jest jednak, aby znać różnice między nimi.
Wspólną płaszczyzną w obu tych zaburzeniach jest nadmierna i niewłaściwa życzliwość wobec obcych. Jednocześnie oba zaburzenia wiążą się z trudnościami w ustalaniu granic w relacjach społecznych. ADHD nie ma jednak związku z brakiem przywiązania we wczesnych etapach życia.
Przeczytaj także: Przywiązanie w związku – poznaj 3 najważniejsze jego rodzaje
Odhamowane zaburzenie zaangażowania społecznego – przyczyny
Eksperci twierdzą, że tego typu zachowanie wiąże się z doświadczeniami traumatycznych wydarzeń lub nieustrukturyzowanej sytuacji rodzinnej.W niektórych przypadkach eksperci wskazują na brak uwagi poświęcanej dziecku we wczesnych stadiach życia, w tym w okresie niemowlęcym. Ten brak przywiązania może prowadzić do zaburzenia zaangażowania społecznego u dzieci.
Istnieją też inne czynniki również mogą spotęgować symptomy zaburzenia ,a są nimi między innymi mieszkanie w sierocińcach lub schroniskach od najmłodszych lat.
Brak uwagi we wczesnym dzieciństwie zwiększa co prawda prawdopodobieństwo rozwoju DSED u dzieci jednak warto zaznaczyć, że nie wszystkie u których rozwinęło się zaburzenie doświadczały zaniedbania.
W rzeczywistości jest ono również związane z niestabilnym lub niespójnym środowiskiem rodzinnym, a także z traumatycznymi wydarzeniami.
Czy zaburzenie odhamowanego zaangażowania społecznego można leczyć?
Zaburzenie odhamowanego zaangażowania społecznego można leczyć na poziomie psychologicznym gdy specjalista oceni zarówno dziecko jak i jego rodzinę po czym ułoży zindywidualizowany plan leczenia.
Leczenie zawsze będzie miało na celu zapewnienie dziecku komfortu w jego codziennym otoczeniu. Może to obejmować takie czynności jak zabawa i rysowanie. Celem będzie wsparcie rodziny, ułatwienie zrozumienia zaburzenia i wzmocnienie więzi między rodzicem a dzieckiem.
Kiedy dziecko zacznie wykazywać oznaki poprawy?
Terapia jest głównym sposobem leczenia zarówno w dzieciństwie jak i w okresie dojrzewania. I oczywiście im szybciej dziecko otrzyma diagnozę tym łatwiej będzie wyleczyć zaburzenie.
Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić jak szybko zacznie rozwijać się prawidłowo na poziomie społecznym i emocjonalnym oraz zacznie czuć się otoczone opieką i ochroną w swoim najbliższym otoczeniu. Dlatego też czas trwania leczenia będzie się różnić w zależności od każdego dziecka a także od jego wieku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zeanah, C. H., & Gleason, M. M. (2015). Annual research review: Attachment disorders in early childhood – Clinical presentation, causes, correlates, and treatment. Journal of Child Psychology and Psychiatry and Allied Disciplines. https://doi.org/10.1111/jcpp.12347
- Humphreys, K. L., Nelson, C. A., Fox, N. A., & Zeanah, C. H. (2017). Signs of reactive attachment disorder and disinhibited social engagement disorder at age 12 years: Effects of institutional care history and high-quality foster care. Development and Psychopathology. https://doi.org/10.1017/s0954579417000256
- Zeanah, C. H., Chesher, T., Boris, N. W., Walter, H. J., Bukstein, O. G., Bellonci, C., … Stock, S. (2016). Practice Parameter for the Assessment and Treatment of Children and Adolescents With Reactive Attachment Disorder and Disinhibited Social Engagement Disorder. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry. https://doi.org/10.1016/j.jaac.2016.08.004
- Rubio Morell, Belen & Gastaminza, Xavier & Práxedes, MD. (2016). TRASTORNO DE RELACION SOCIAL DESINHIBIDA (TRSD) y TDAH.
- CEBC » Search › Topic Areasdsm5 › Dsm 5 Criteria For Disinhibited Social Engagement Disorder. Retrieved from https://www.cebc4cw.org/search/topic-areasDSM5/dsm-5-criteria-for-disinhibited-social-engagement-disorder/