Czy wszyscy powinniśmy nosić maski w ramach ochrony przed koronawirusem?
Ustalenie tego, czy wszyscy powinniśmy nosić maski ochronne podczas pandemii koronawirusa, stało się jednym z podstawowych pytań, które doprowadziły wielu z nas do ciągłego poszukiwania informacji na ten temat. Zarówno ogół społeczeństwa, jak i decydenci zastanawiają się, czy należy zastosować ten środek ochrony osobistej.
Sama Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) interweniowała w tej sprawie i, jak zobaczycie poniżej, wyjaśniła niektóre kwestie w tej ważkiej sprawie. Istnieją jednak kraje (jak na przykład Polska) i regiony, w których maski zostały już narzucone przez prawo i dlatego ich mieszkańcy nie mają żadnego wyboru w tej sprawie.
W każdym razie ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo nosić maski, a także jakie ich rodzaje są niezbędne i optymalne w każdej sytuacji. Maska ochronna na usta nie jest tym samym co maska chirurgiczna. Podobnie jak nie wszystkie inne zwykłe maski są takie same.
W naszym dzisiejszym artykule opiszemy Ci nieco bliżej istniejące rodzaje ochrony jamy ustnej, a następnie skomentujemy to, co WHO o nich mówi. Na koniec zajmiemy się niektórymi typowymi pytaniami dotyczącymi ich wykorzystania, które muszą zostać spełnione, aby maski były skuteczne.
Jak zobaczysz, nie wszyscy powinniśmy nosić maski ochronne podczas pandemii koronawirusa, ale powinniśmy je zawsze stosować wtedy, gdy są one zalecane lub wręcz wymagane przez odpowiednie władze z zakresu służby zdrowia.
Kwestia masek podczas pandemii koronawirusa jest tematem ciągłej dyskusji. Podczas gdy wiele krajów zaleca ciągłe stosowanie ochrony podczas wychodzenia z domu, to Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) również wydała swoją własną opinię sformułowaną przez grono ekspertów.
Czy zatem wszyscy powinniśmy nosić maski podczas tej pandemii? Dowiedzmy się czegoś więcej na ten temat.
Maski używane podczas pandemii koronawirusa i ich rodzaje
W trakcie obecnej pandemii koronawirusa stajemy przed poważnym pytaniem, czy musimy nosić maski. Po pierwsze, musimy przestrzegać prawa kraju lub regionu, w którym mieszkamy. Jeśli lokalne władze wymagają noszenia maski, aby móc poruszać się po okolicy (jak to ma miejsce na przykład w Polsce), nie ma sensu o tym dyskutować.
Należy jednak pamiętać, że maska na usta nie jest tym samym co maska chirurgiczna, ani nie jest taka sama jak zwykła maska na twarz. Te pierwsze to akcesoria wykonane ze specjalnych materiałów niefiltrujących.
Ich funkcją jest zmniejszenie przekazywania kropelek oddechowych od zarażonej osoby do środowiska. Innymi słowy, nie chronią noszącej je osoby przed zarażeniem. Służą do tego, by zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się choroby.
Następnie w kolejności mamy maskę chirurgiczną, która jest klasycznym prostokątem z zakładkami służącymi do zaczepieniu jej za uszami. One też nie mają filtrów. Podobnie jak maski na usta, nie zapobiegają zarażeniu noszącej je osoby, ale zmniejszają rozpraszanie kropelek oddechowych. To odpowiednik bariery fizycznej.
Ostatnie na liście maski z filtrami występują w trzech podstawowych odmianach, zgodnie z ich zdolnością filtrowania. Pierwszy poziom to FFP1, który nie jest w stanie zatrzymać cząstek wirusa. Zaleca się stosowanie masek drugiego i trzeciego poziomu – z oznaczeniami FFP2 i FFP3 – w celu uniknięcia zarażenia, ponieważ ich zdolność filtrowania wynosi od 92% do 98%.
Stosowanie specjalnych masek powinno być zarezerwowane tylko dla pracowników służby zdrowia. Przeciętne osoby powinny nosić tylko zwykłe maski.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: COVID-19: jakie osoby są najbardziej podatne na tę chorobę?
Co konkretnie zaleca nam WHO?
Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła specjalny dokument z zaleceniami opisującymi, czy wszyscy ludzie powinni nosić maski podczas pandemii koronawirusa. Jego treść jest często modyfikowana zgodnie z nowymi dowodami, które stają się dostępne.
WHO wyjaśnia ogólnie rzecz biorąc, że do tej pory nie ma rozstrzygających badań naukowych, które ostatecznie potwierdziłyby skuteczność stosowania masek w populacji ogólnej. Nie oznacza to, że eksperci zniechęcają do ich używania. Wyjaśniają jednak też, że nie ma żadnych konkretnych badań, które mogłyby to poprzeć.
Idealnym rozwiązaniem byłoby noszenie maski domowej roboty lub chirurgicznej tak, aby nie zabrakło na rynku dostępności specjalistycznych elementów ochronnych, z których mogliby skorzystać pracownicy służby zdrowia.
Zarówno maski chirurgiczne, jak i maski na twarz mogą mieć ograniczoną dostępność. Są tez obszary geograficzne, w których ich zwyczajnie brakuje. Priorytetem powinno być zatem zapewnienie wystarczającej ilości masek dla naszych pracowników służby zdrowia.
Tymczasem decydenci w różnych krajach muszą rozważyć te zalecenia i zastosować je do swoich lokalnych warunków. WHO sugeruje nam, że władze nie powinny nakładać obowiązku używania masek, dopóki nie zapewnią ich pełnej dostępności dla wszystkich pracowników służby zdrowia.
Ponadto powinny być dostępne jasne i przejrzyste kampanie reklamowe wyjaśniające, jak prawidłowo z nich korzystać. Istnieją istotne różnice między maską na usta, maską chirurgiczną i maską na twarz. Każdy z tych rodzajów ma swoje własne oznaczenie i przeznaczenie. Zawsze musisz o tym pamiętać.
Techniki używania maski ochronnej
Maski na usta, chirurgiczne i pełne na twarz mają odpowiedni sposób ich używania. Skuteczność każdej z nich zależy od ich prawidłowego użycia:
- Podstawową kwestią jest w tym przypadku sposób zdjęcia maski po powrocie do domu. Podczas tej czynności pod żadnym pozorem nie dotykaj obszaru, który ma kontakt z ustami i nosem. Ponadto wskazane jest pozostawienie maski zawsze w jednym, określonym obszarze swojego domu.
- Jeśli ustnik zamoknie podczas użytkowania, należy go wymienić. Wilgoć zmniejsza zdolność filtracyjną kropelek oddechowych. Analogicznie, nie należy używać tej samej maski, aby wchodzić z nią w różne miejsca. Eksperci zalecają co najmniej dwa różne egzemplarze do wyboru.
- Chociaż nazywa się ją maską na usta, to jednak powinna ona zakrywać zarówno usta, jak i nos. Oba te narządy mogą wydalać krople aerozolu pochodzące z układu oddechowego, dlatego powinieneś zakryć oba otwory.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak choroba COVID-19 wpływa na mózg?
Czy wszyscy powinniśmy nosić maski podczas pandemii koronawirusa?
Podsumowując, jeśli w Twoim kraju lub regionie obowiązują przepisy dotyczące używania maski na twarz, powinieneś ich przestrzegać.
Ważne jest ich prawidłowe użycie i dokładne zrozumienie, do czego powinny być używane poszczególnie rodzaje masek. Ich celem jest ograniczenie krążenia kropelek oddechowych w powietrzu, ale w żadnym wypadku nie zapobiegają zarażeniu się. Są po prostu barierą fizyczną dla innych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Quiroz-Romero, Fernando. “Mascarillas quirúrgicas a propósito del COVID-19: Algunos aspectos técnicos.” Revista Colombiana de Cirugía 35.2 (2020): 200-202.
- Benitez-Peche, Jorge Marko. “Sobre el uso o no de mascarillas, tan incierto como el nuevo coronavirus.” Revista Experiencia en Medicina del Hospital Regional Lambayeque 6.1 (2020).
- Velavan, Thirumalaisamy P., and Christian G. Meyer. “The COVID-19 epidemic.” Trop Med Int Health 25.3 (2020): 278-280.