Czy należy przekłuwać pęcherze?
Aby nie dopuścić do pojawienia się pęcherzy, należy przede wszystkim dobierać właściwe obuwie. Ale czy wiesz czy należy przekłuwać pęcherze?
Pęcherz to wypukła i wyczuwalna zmiana na skórze, która pojawia się w naskórku i jest wypełniona płynem. Innymi słowy, pęcherze to swego rodzaju sakiewki wypełnione płynem. Jeśli są mniejsze, można je również nazywać pęcherzykami.
Pęcherze pojawiają się bardzo często, ponieważ mogą je wywoływać liczne czynniki, jak choćby ocieranie się ubrań. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy po krótce najważniejsze kwestie oraz wyjaśnimy czy należy przekłuwać pęcherze, czy też lepiej się tego wystrzegać.
Dlaczego pojawiają się pęcherze?
Pęcherz pojawia się w wyniku zmian zachodzących w naskórku. Może go wywołać ocieranie się, ciepło lub choroby skóry. Często tworzy się, gdy dochodzi do tarcia, na przykład gdy Twoje buty nie są zbyt dobrze dobrane i ocierają się o część Twojej stopy. Inne przyczyny to między innymi:
- Oparzenia,
- Odmrożenia,
- Egzema,
- Reakcje alergiczne,
- Choroby autoimmunologiczne, takie jak pęcherzyca,
- Pęcherzykowe oddzielanie się naskórka,
- Infekcje, na przykład ospa wietrzna, półpasiec i wirus opryszczki pospolitej,
- Infekcje skóry, w tym liszaje.
Może Cię również zainteresować: Oparzenia u dzieci: jak je leczyć?
Objawy
Pęcherze wywołują ból, a skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona. Poza tym, jeśli dojdzie do ich pęknięcia, możesz doświadczyć takich powikłań jak choćby rozwój infekcji. Gdy do tego dojdzie, często produkują ropę, a obszar w okolicy zmiany staje się gorący i bardzo bolesny. Może nawet pojawiać się gorączka.
Pęcherze najczęściej rozwijają się z powodu źle dobranych butów i wywołują uczucie dyskomfortu podczas chodzenia.
Czy należy przekłuwać pęcherze?
Zazwyczaj pęcherze goją się samoistnie. Nie trzeba używać żadnych leków. Płyn jest ponownie wchłaniany, a skóra na pęcherzach zasycha. Aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji, należy unikać przekłuwania pęcherzy.
Dlatego też ogólnie zakłada się, że nie należy przekłuwać pęcherzy. Jak już podkreśliliśmy, takie działanie zwiększa ryzyko rozwoju infekcji i utrudnia leczenie. Jednak można to zrobić za pomocą sterylnej igły, pamiętając jednocześnie o późniejszym stosowaniu właściwych środków ochronnych. Najlepiej jest zakleić pęcherz plastrem lub owinąć bandażem.
Jeżeli pojawia się ropa lub obszar wydaje się być zainfekowany, najlepiej byłoby skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach pęcherz musi zostać usunięty chirurgicznie.
Procedura osuszania pęcherzy
Otoczenie powinno być tak czyste, jak to tylko możliwe. Powinnaś umyć obszar wokół pęcherza wykorzystując w tym celu wodę z mydłem i zdezynfekować go alkoholem lub wodą utlenioną. Poza tym musisz użyć sterylnej igły. Aby wysterylizować igłę, zostaw ją na kilka minut w alkoholu lub podgrzej nad płomieniem zapalniczki.
Powinnaś nakłuć pęcherz tylko jeden raz i zrobić to z boku. Najlepiej byłoby wycisnąć go za pomocą sterylnej gazy, aby opróżnić go z wydzieliny. Następnie nałóż na skórę środek antyseptyczny i przykryj go sterylną gazą. Nie powinnaś odrywać pozostałej skóry.
Ze względu na złożoność całej procedury powinnaś przeprowadzać ją jedynie gdy pęcherz jest zbyt duży lub zbyt bolesny.
Może Cię również zainteresować: Obcierające buty – 6 porad, które uratują ci życie
Jak uchronić się przed pęcherzami
Ponieważ większość pęcherzy pojawia się w wyniku otarć, warto znać przydatne sposoby, które pozwolą się przed nimi uchronić:
- Noś wygodne buty, które są dobrze dopasowane. Najlepiej byłoby sznurować je ciasno. Dzięki temu zmniejszysz ilość ruchu między butem a stopą.
- Zawsze noś skarpetki. Poza tym zawsze pamiętaj o tym, aby również były dobrze dopasowane. Jeśli będziesz używać nylonowych skarpetek, możesz zmniejszyć wilgotność stóp. Dodatkowo powinnaś zawsze wyrzucać schodzone i zużyte skarpetki.
- Plastry ochronne mogą okazać się przydatne zwłaszcza jeśli będziesz wybierać się na piesze wędrówki.
- Jeśli pęcherz pojawił się na Twojej dłoni z powodu wykonywanej pracy fizycznej lub uprawianych sportów, powinnaś nosić rękawiczki.
Podsumowując
To całkowicie normalne, że gdy widzisz pęcherz, chcesz go od razu przekłuć. Ciągłe ocieranie się i pęcherze same w sobie są bardzo irytujące. Jednak najlepiej jest zostawić je w spokoju, aby wyleczyły się samodzielnie. Pokrywająca je skóra chroni przed rozwojem infekcji. Poza tym płyn obecny w pęcherzu zwiera substancje przyspieszające gojenie.
Najskuteczniejszy sposób na wspomaganie leczenia pęcherzy to dbanie o czystość i dezynfekowanie zmienionego obszaru. Wystarczy przemyć pęcherz wodą z mydłem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ampollas. (n.d.). Retrieved from https://medlineplus.gov/spanish/blisters.html
- El mejor tratamiento para las ampollas | Compeed®. (n.d.). Retrieved April 13, 2019, from https://www.compeed.es/como-tratar-una-ampolla/
- Qué hacer en caso de tener una ampolla – Primeros auxilios. (n.d.). Retrieved April 13, 2019, from https://www.webconsultas.com/primeros-auxilios/ampollas/que-hacer-en-caso-de-tener-una-ampolla
- Ampollas. (n.d.). Retrieved April 13, 2019, from https://www.sanitas.es/sanitas/seguros/es/particulares/biblioteca-de-salud/Lesiones/cutaneas/ampollas.html