Czy maślanka jest dobra dla skóry?

Maślanka stała się popularna jako naturalny środek do pielęgnacji skóry. Mówi się, że zmniejsza przebarwienia i pomaga uzyskać gładszą cerę. Czy to prawda?
Czy maślanka jest dobra dla skóry?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Maślanka to składnik kosmetyków naturalnych wykorzystywany ze względu na korzystne działanie w pielęgnacji skóry. Uważa się, że ze względu na swój skład odżywczy pomaga redukować plamy, zmarszczki i szereg innych niedoskonałości. Dodatkowo służy do czyszczenia nieczystości gromadzących się w porach.

Ale co mówią na ten temat dowody? Czy maślanka rzeczywiście pomaga w upiększaniu skóry? W związku z tym ważne jest, aby poczynić pewne wyjaśnienia. Dlatego poniżej opowiemy więcej, jakie właściwości ma maślanka i jakie przypisuje się jej korzyści. Zapraszamy do lektury!

Co to jest maślanka?

Maślanka to produkt otrzymywany po oddzieleniu masła od mleka. Według artykułu opublikowanego w Journal of Dairy Science jest to jeden z najczęściej stosowanych składników mlecznych w przemyśle spożywczym, ponieważ posiada właściwości emulgujące i pozytywnie wpływa na smak.

Z drugiej strony jest lekka dla żołądka i ma odpowiednie właściwości odżywcze. W szczególności zawiera:

  • Witaminy B, C, E i D.
  • Minerały, takie jak fosfor, sód, wapń, potas, magnez i mangan.
  • Kwasy tłuszczowe.
  • Białka o wysokiej wartości biologicznej.

Jednak choć często stosuje się maślankę, lub serwatkę jako uzupełnienie diety, zyskała również popularność jako środek wspomagający utrzymanie zdrowej i promiennej skóry. W rzeczywistości niektóre osoby używają jej w codziennej rutynie, aby skorygować zmiany skórne lub zmniejszyć ryzyko przyspieszonego starzenia.

Maślanka w butelce
Maślankę lub serwatkę od dawna wykorzystuje się w kosmetykach naturalnych.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Przebarwienia skóry twarzy? Oto 6 sposobów

Czy maślanka może być nakładana bezpośrednio na skórę?

W kosmetykach naturalnych maślankę wykorzystuje się jako bazę do przygotowania domowych środków na plamy, zmarszczki, trądzik i zapalenie skóry. Mówi się, że jej odżywczy skład pomaga zachować zdrową i wolną od niedoskonałości skórę. Jednak nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych w tym zakresie.

Jak dotąd nie ma badań naukowych, które by potwierdzały, że miejscowe stosowanie maślanki poprawia stan skóry. Mimo to jej regularne stosowanie uważa się za bezpieczne dla większości ludzi. W rzeczywistości można ją łączyć również z innymi składnikami, takimi jak miód lub płatki owsiane, aby zrobić domowe maseczki.

Korzyści z nią związane są następujące:

  • Uważana jest za środek wybielający, idealny do zmniejszania obecności plam na skórze.
  • Posiada właściwości łagodzące, które niwelują objawy egzemy i zapalenia skóry.
  • Zawartość kwasu mlekowego pomaga w leczeniu trądziku.
  • Dzięki swoim składnikom odżywczym pomaga chronić barierę skórną i łagodzi uszkodzenia słoneczne.
  • Zmiękcza skórę.
  • Pomaga usunąć martwe komórki.

Co mówią badania?

Jak już wspomnieliśmy, nie ma badań klinicznych ani dowodów potwierdzających wpływ serwatki na skórę. Mimo to istnieją badania potwierdzające zawartość składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Szczególnie te ostatnie mają z kolei związek z zapobieganiem przedwczesnemu starzeniu się.

Artykuł przeglądowy opublikowany w The Journal of Dermatological Science stwierdza, że ​​przeciwutleniacze odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu starzeniu się wywołanemu przez światło. Innymi słowy, pomagają chronić komórki przed skutkami promieniowania i wolnymi rodnikami, które pojawiają się w wyniku ekspozycji na słońce.

Z drugiej strony, kwas mlekowy, jeden ze składników maślanki, działa pielęgnacyjnie na skórę. W przeglądzie opublikowanym w International Journal of Dermatology stwierdzono, że substancja ta pomaga chronić barierę skórną i ma właściwości nawilżające. To z kolei zmniejsza ryzyko starzenia.

Inne składniki zawarte w maślance, takie jak białka, witaminy i minerały, również mają pozytywny wpływ na wyżej wymienione efekty. Dlatego mimo braku badań wydaje się, że maślanka nakładana na skórę ma pozytywne działanie. Czy odważysz się ją wypróbować?

Maślanka w pielęgnacji skóry – jak jej używać?

Jedną z największych zalet maślanki w pielęgnacji skóry jest to, że ma wszechstronne zastosowanie i można ją dodawać do wielu domowych kuracji. Oczywiście można ją również nakładać samodzielnie, przy pomocy wacika. Jeśli tak, to zaleca się wstawić ją wcześniej do lodówki, aby był bardzo zimna.

Jednym z ulubionych składników, z którymi można łączyć maślankę jest woda różana. Uważana jest za naturalny tonik, idealny do odświeżenia twarzy i zminimalizowania produkcji tłuszczu. Można go również zmieszać z płatkami owsianymi lub dowolnym ziarnistym składnikiem, aby uzyskać peeling.

Zobaczmy poniżej przepis na prostą maseczkę.

Składniki

  • 1/4 szklanki maślanki (59 mililitrów)
  • 1 łyżka płatków owsianych (15 gramów)
  • 1 łyżka miodu (15 gramów)

Przygotowanie

  • Przełóż wszystkie składniki do miski i mieszaj, aż uzyskasz pastę. Jeśli widzisz, że ma bardzo rzadką konsystencję, dodaj więcej płatków owsianych.

Sposób nakładania

  • Po otrzymaniu pasty oczyść twarz wilgotną szmatką i rozprowadź maskę.
  • Pozostaw na 15-20 minut i usuń delikatnym masażem okrężnym.
  • Powtarzaj jej aplikację 2 lub 3 razy w tygodniu.
Moczenie dłoni w mleku
Właściwości przeciwstarzeniowe maślanki wynikałyby z blokowania wolnych rodników.

Przeczytaj również ten ciekawy tekst: Pory – jak poradzić sobie z ich rozszerzeniem?

Pamiętaj o konsultacji z dermatologiem

Pomimo potencjalnych korzyści, jakie maślanka wydaje się mieć w pielęgnacji skóry, przed zastosowaniem tego typu składników zawsze najlepiej skonsultować się z dermatologiem. Chociaż jest uważana za bezpieczną, nie powinna być lekiem pierwszego rzutu w przypadku problemów dermatologicznych.

Specjalista może między innymi wskazać inne sposoby wykorzystania maślanki w ramach rutyny pielęgnacyjnej. Może nawet zasugerować użycie niektórych produktów, które zawierają ten komponent w swoim składzie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sodini I, Morin P, Olabi A, Jiménez-Flores R. Compositional and functional properties of buttermilk: a comparison between sweet, sour, and whey buttermilk. J Dairy Sci. 2006 Feb;89(2):525-36. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(06)72115-4. PMID: 16428621.
  • Tang SC, Yang JH. Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin. Molecules. 2018;23(4):863. Published 2018 Apr 10. doi:10.3390/molecules23040863
  • Conway V, Gauthier SF, Pouliot Y. Antioxidant activities of buttermilk proteins, whey proteins, and their enzymatic hydrolysates. J Agric Food Chem. 2013 Jan 16;61(2):364-72. doi: 10.1021/jf304309g. Epub 2012 Dec 31. PMID: 23244578.
  • Wong PY, Kitts DD. A comparison of the buttermilk solids functional properties to nonfat dried milk, soy protein isolate, dried egg white, and egg yolk powders. J Dairy Sci. 2003 Mar;86(3):746-54. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(03)73655-8. PMID: 12703609.
  • Masaki H. Role of antioxidants in the skin: anti-aging effects. J Dermatol Sci. 2010 May;58(2):85-90. doi: 10.1016/j.jdermsci.2010.03.003. Epub 2010 Mar 17. PMID: 20399614.
  • Algiert-Zielińska B, Mucha P, Rotsztejn H. Lactic and lactobionic acids as typically moisturizing compounds. Int J Dermatol. 2019 Mar;58(3):374-379. doi: 10.1111/ijd.14202. Epub 2018 Sep 30. PMID: 30270529.
  • Smith WP. Epidermal and dermal effects of topical lactic acid. J Am Acad Dermatol. 1996 Sep;35(3 Pt 1):388-91. doi: 10.1016/s0190-9622(96)90602-7. PMID: 8784274.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.