Czopki glicerynowe: jak działają?
Zwykle czopki glicerynowe są stosowane w celu rozwiązania problemu sporadycznych zaparć. Stosuje się je w leczeniu tego stanu, ponieważ działają w sposób szybki i dają bezpośredni efekt.
Czopki glicerynowe zawierają aktywny składnik o nazwie glicerol. Jest to substancja o działaniu przeczyszczającym podawana doodbytniczo. Efekt ten uzyskuje się, ponieważ po podaniu czopków stolec mięknie i wywołuje łagodne miejscowe działanie drażniące, pobudzając perystaltykę jelit.
Jak działają czopki glicerynowe?
Jak powiedzieliśmy, działanie czopków glicerynowych wynika z podwójnego mechanizmu działania:
- Miejscowe działanie drażniące błonę śluzową odbytu, działanie drażniące nie wpływa jednak na ściany jelit. Czopki glicerynowe powodują kurczenie się odbytnicy, sprzyjając wydalaniu kału.
- Działanie osmotyczne: glicerol ma właściwości pochłaniania wody, a to wraz z właściwościami smarującymi zmiękcza stolec i ułatwia jego wydalanie.
Działanie czopków glicerynowych objawia się od 15 minut do godziny po aplikacji. Ponadto glicerol nie wchłania się całkowicie i jelita prawie całkowicie usuwają go wraz z kałem.
Wskazania
Stosowanie czopków glicerynowych jest wskazane w doraźnym łagodzeniu sporadycznych zaparć u dorosłych.
Co to jest zaparcie?
Ogólnie rzecz biorąc, mówi się o zaparciach, gdy zmniejsza się częstotliwość wydalania stolca. Zaparcia to objaw, który wskazuje, że z jakiegoś powodu zmniejsza pasaż jelitowy.
Zaparcia dotykają częściej kobiety niż mężczyzn, zwłaszcza kobiety w wieku od 20 do 35 lat i powyżej 60 lat. W zależności od tego, jak długo trwają, zaparcia można podzielić na dwa typy:
- Sporadyczne: ich przyczyną mogą być zmiany diety i spożycia wody, brak ruchu, przyjmowanie określonych leków lub stresujące sytuacje.
- Przewlekłe: aby zaparcie można było uznać za przewlekłe, musi trwać co najmniej 3 miesiące.
Przewlekłe zaparcia mogą być związane z sytuacjami podobnymi do sporadycznych, ale utrwalonymi z czasem. Jednak w innych przypadkach biorą swój początek w problemach trawiennych i niektórych chorobach.
Możesz być także zainteresowany tym tematem: Mango zwalcza zaparcia! – Jak je jeść, by poczuć ulgę?
Czy czopki glicerynowe mają niepożądane skutki?
Jeśli używasz czopków glicerynowych w nadmiarze lub przez długi czas, mogą one powodować zespół jelita drażliwego. Ponadto czasami mogą wystąpić objawy, takie jak swędzenie, kłucie i podrażnienie w okolicy odbytu.
Jednak stosowanie czopków glicerynowych jest przeciwwskazane, jeśli jesteś uczulony na glicerol. Nie powinieneś ich również stosować, jeśli masz hemoroidy, objawy niedrożności jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego lub inne choroby jelit.
Jakie są zalety jej używania i jak się je wykorzystuje?
Główne zalety stosowania czopków glicerynowych to następujące trzy właściwości:
- Skuteczna ulga w sporadycznych zaparciach.
- Szybkość działania.
- Działanie lokalne.
Zwykle stosowana dawka u dorosłych to jeden czopek dziennie i nie zaleca się stosowania ich przez okres dłuższy niż 6 lub 7 dni z rzędu.
Przeczytaj także ten interesujący artykuł: Zaparcia – jak je złagodzić jeśli stosujesz już zdrową dietę?
Przeciwwskazania
Czopki glicerynowe mają pewne przeciwwskazania, wśród których najważniejsze to:
- Nadwrażliwość na którykolwiek z ich składników.
- Zmiany w pasażu żołądkowo-jelitowym. Chodzi o przypadki wyraźnych i stwierdzonych zmian w pasażu jelitowym, na przykład niedrożność jelit.
- Występowanie bólu brzucha niewiadomego pochodzenia: jeśli odczuwasz ból brzucha bez znanej przyczyny, nie powinieneś stosować czopków glicerynowych, dopóki nie poznasz przyczyny bólu. Stosowanie środków przeczyszczających w takich sytuacjach może utrudnić wykrycie innej choroby, z której pacjent nie zdaje sobie sprawy.
Ponadto stosowanie czopków glicerynowych jest przeciwwskazane, gdy istnieją stany, które niosą ze sobą pewne niebezpieczeństwo, jeśli towarzyszy im stymulowanie perystaltyki jelit.
Czopki glicerynowe to tylko pomoc doraźna
Stosowanie czopków glicerynowych pozwala bezpośrednio i szybko złagodzić problem sporadycznych zaparć. Jednak przed rozpoczęciem leczenia zaparć należy spróbować je złagodzić, modyfikując swój styl życia.
Nie należy zapominać, że czopki nie rozwiązują przyczyny, która powoduje zaparcia, a jedynie łagodzą objawy w odpowiednim czasie i szybko. Dlatego nie wahaj się skonsultować się z lekarzem, jeśli zwykle cierpisz na zaparcia, gdyż stanowią one poważny problem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Buitrago Navarro, J., Albendin Garcia, L., Toledo Calvo, L., & Martos García, R. (2015). ABORDAJE DEL ESTREÑIMIENTO EN LACTANTES POR PERSONAL DE ENFERMERÍA EN UN DCCU. Nutricion Clinica y Dietética Hospitalaria.
-
DE GRUCCI, J. L., & PEREZ, H. M. (1964). SUPOSITORIOS LAXANTES DE CONTACTO EN LA PREPARACION PARA RECTOSCOPIAS. La Semana Médica.
-
Farmacéutica. (2009). Farmacia Empresa Información de mercado MARIA-JOSEP DIVINS. 32 Farmacia Profesional.