Czop woskowinowy: jak go usunąć w bezpieczny sposób?
Nie ma nic złego w używaniu patyczków do uszu w celu wyczyszczenia zewnętrznej części uszu. Jednak nie można po nie sięgać jeśli musisz usunąć czop woskowinowy, ponieważ mogą uszkodzić ten niezwykle delikatny organ.
Problemy z uszami mogą dotknąć każdą osobę w każdym wieku. Mają również wiele przyczyn. Jeżeli doświadczasz problemów ze słuchem, może okazać się, że musisz usunąć z ucha czop woskowinowy.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się najlepszym sposobom na poradzenie sobie z tym problemem, które nie niosą ze sobą zagrożenia dla ucha.
Czym jest woskowina?
Woskowina to substancja wytwarzana w sposób naturalny, aby chronić nasze uszy przed działaniem bakterii i szkodliwych czynników. Poza tym woskowina to naturalny lubrykant zewnętrznego przewodu słuchowego.
Jednak często dochodzi do jego gromadzenia, co prowadzi do pojawienia się różnych dolegliwości, takich jak podrażnienia, zawroty głowy, świąd, a nawet częściowa utrata słuchu.
Konsekwencje płynące z nieusuwania czopu woskowinowego
Należy znać najczęstsze przyczyny wywołujące różne dolegliwości ze strony ucha, które pojawiają się w związku z odkładaniem się woskowiny. Wszystko dlatego, że czop woskowinowy może wywoływać podrażnienie wewnątrz przewodu słuchowego.
Do takiego gromadzenia się woskowiny dochodzi często w wyniku używania patyczków do czyszczenia uszu, które nie usuwają woskowiny, ale wpychają ją do wnętrza ucha.
Taki sam skutek może przynieść stosowanie innych szpiczastych przedmiotów, takich jak spinki do włosów, w celu usunięcia powierzchniowej warstwy wosku. Te przedmioty, podobnie jak patyczki do uszu, wpychają wosk do środka ucha i prowadzą do powstania czopu woskowego.
Osoby, które używają zatyczek do uszu lub słuchawek są również bardziej narażone na ryzyko zbierania się większych ilości woskowiny.
Przeczytaj również: Szumy uszne – 5 naturalnych lekarstw
Objawy
Kiedy w uchu danej osoby zbierze się zbyt dużo wosku, mogą pojawić się następujące objawy:
- Swędzenie przewodu usznego,
- Uczucie zatkanego ucha,
- Zawroty głowy,
- Dzwonienie w uszach,
- Wydzielina z uszu,
- Problemy ze słuchem,
- Ból ucha.
Jak usunąć czop woskowinowy nie uszkadzając uszu?
Poniższe zalecenia mają pewne wspólne elementy. Chodzi o to, aby nie wkładać szpiczastych przedmiotów do przewodu usznego. Patyczki do uszu stworzono z myślą o czyszczeniu jedynie zewnętrznych części ucha, a nie jego wnętrza.
Oto kilka sposobów, które mogą Ci pomóc.
1. Roztwór soli fizjologicznej
- W tym celu rozpuść łyżeczkę soli w ½ szklanki wody, porządnie mieszając je ze sobą. Możesz również wykorzystać dostępny w aptece roztwór soli fizjologicznej, jeśli uważasz, że tak będzie bezpieczniej.
- Namocz w roztworze kawałek bawełny i wpuść kilka kropli do przewodu usznego, przechylając lekko głowę w bok.
- Posiedź w tej pozycji przez kilka minut, aby płyn był w stanie dostać się do ucha. Następnie przechyl głowę w przeciwnym kierunku, aby roztwór swobodnie wypłynął.
2. Receptury na bazie olejków
Preparaty na bazie olejków, sprzedawane zazwyczaj w aptekach, to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej skutecznych sposobów na usunięcie woskowiny z ucha. Oleista natura wosku sprawia, że te preparaty na bazie olejków mogą pomóc rozpuścić czop i ułatwić jego usunięcie.
- Wlej kilka kropli tego olejku do ucha i pozwól, aby działał przez około pięć minut. W tym czasie postaraj się nie ruszać.
- Powtarzaj tą procedurę przez dwa dni z rzędu, aby czop woskowinowy całkowicie się rozpuścił.
- Przemyj ucho ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości wosku.
3. Woda utleniona
- Wymieszaj w równych proporcjach 3% wodę utlenioną (ale nie mocniejszą) z wodą. Możesz również wykorzystać gotowy roztwór wody utlenionej kupiony w aptece.
- Wlej kilka kropli mieszanki do ucha, przechylając głowę na bok, aby dostała się do przewodu usznego.
- Pozostaw mieszankę na kilka minut. Następnie przechyl głowę w przeciwną stronę, aby usunąć pozostałości płynu.
Może Cię również zainteresować: Woda utleniona – 6 zastosowań w Twoim domu
4. Węglan gliceryny
Gliceryna to naturalny składnik, który może pomóc rozmiękczyć wosk i wspomagają jego usuwanie. Możesz kupić ją w większości aptek.
- Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wpuszczaj do ucha 4 krople trzy razy dziennie.
5. Oliwa z oliwek to doskonały sprzymierzeniec, który pozwoli Ci usunąć czop woskowinowy
Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to kolejna substancja, która pomoże Ci natłuścić i poluzować woskowinę uszną, aby wspomóc jej usuwanie.
- Przed zaśnięciem wpuść 2 lub 3 krople oliwy z oliwek do zatkanego ucha i pozwól, aby zaczęła działać.
- Powtarzaj zabieg przez 3 lub 4 dni z rzędu.
Remedia zamieszczone w dzisiejszym artykule mogą okazać się pomocne w usuwaniu czopa woskowinowego. Jednak powinnaś zasięgnąć porady lekarskiej, jeśli czop nie rozpuści się do końca lub jeśli zauważysz, że pojawiają się nowe objawy.
Pamiętaj, że nie powinnaś używać żadnych przedmiotów, takich jak zatyczki do uszu czy słuchawki, które doprowadzą do gromadzenia się większej ilości woskowiny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Burton, M. J., & Doree, C. (2018). Ear drops for the removal of ear wax. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD004326.pub3.
- Instituto de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello de Madrid. Tapón de cera en los oídos: ¿cómo quitarlos). Diciembre 2018.
- Mayo Clinic. Oclusión por cerumen. Febrero 2021.
- Medline Plus. Tapón de cerumen. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Abril 2020.
- Mills L. Ear wax removal and tinnitus. British Tinnitus Association. Diciembre 2020.
- Oron, Y., Zwecker-Lazar, I., Levy, D., Kreitler, S., & Roth, Y. (2011). Cerumen removal: Comparison of cerumenolytic agents and effect on cognition among the elderly. Archives of Gerontology and Geriatrics. https://doi.org/10.1016/j.archger.2010.03.025.
- Personal de Healthwise [Internet]. 20 de noviembre de 2017. Northshore University Healthsystem. [Consultado 2l 19, noviembre, 2018]. Disponible en: https://www.northshore.org/healthresources/encyclopedia/encyclopedia.aspx?DocumentHwid=earp4&;Lang=es-us.