Cytologia - 3 powody, dla których powinnaś ją zrobić

Cytologia to bardzo ważne badanie, które chroni przed rakiem.
Cytologia - 3 powody, dla których powinnaś ją zrobić

Ostatnia aktualizacja: 30 lipca, 2018

Badanie cytologiczne czyli cytologia, polega na pobraniu komórek z szyjki macicy i przebadaniu ich pod mikroskopem. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy w szyjce macicy nie rozwijają się komórki rakowe.

Kto powinien wykonać cytologię?

Każda aktywna seksualnie kobieta powinna regularnie wykonywać cytologię. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które ukończyły 21 rok życia. Badanie cytologiczne najlepiej powtarzać co trzy lata, aż do 69 roku życia.

ginekolog wizyta cytologia

Czym jest szyjka macicy?

Szyjka macicy to otwór znajdujący się przy wejściu do macicy. Innymi słowy jest to kanał, który łączy macicę z pochwą podczas porodu.

Jak wygląda cytologia?

  • Najpierw lekarz ginekolog wprowadza do pochwy wziernik. Wziernik to instrument wykonany z metalu lub plastiku, który służy do utrzymania otwartej pochwy.
  • Następnie ginekolog używa małej szpatułki, którą delikatnie zeskrobuje śluz znajdujący się na przedniej ściance szyjki macicy, aby pobrać niewielką próbkę komórek do badania.
  • Na koniec do szyjki macicy zostaje wprowadzony mały pędzelek, by pobrać próbkę z tylnej ścianki szyjki macicy.

Poniżej znajdziesz trzy powody, dla których powinnaś regularnie wykonywać badanie cytologiczne.

1. By zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV)

Wirus ten atakuje bezpośrednio komórki skóry. Istnieją różne typy HPV. Badania wykazały, że istnieje około 40 rodzajów wirusów, które atakują genitalia.

Na HPV mogą cierpieć zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak u kobiet wirus może prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak rak macicy.

wirus brodawczaka ludzkiego cytologia

Czym jest rak macicy?

Ten rodzaj raka występuje głównie w szyjce macicy. Jednak może rozprzestrzeniać się również na inne części ciała. Zwykle rozwija się powoli. Zmutowane komórki potrzebują około 10 do 15 lat, aby stać się komórkami nowotworowymi.

Na szczęście cytologia pozwala na wczesne wykrycie raka macicy oraz szyjki macicy.

Objawy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) infekcje spowodowane przez HPV są zwykle bezobjawowe. Niestety problemem jest to, że jeśli nie zostaną wyleczone odpowiednio wcześnie, mogą stać się główną przyczyną nowotworów.

Do zaawansowanych objawów należą:

  • Nieprawidłowe okresy i krwawienie z dróg rodnych,
  • Ból odczuwalny w plecach, nogach i miednicy,
  • Zmęczenie,
  • Utrata wagi,
  • Brak apetytu,
  • Nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z pochwy,
  • Obrzęk jednej z nóg.

2. Cytologia pomaga wykryć stan zapalny szyjki macicy

Szyjka macicy stanowi dolną część macicy. Oprócz tego jest częścią kanału, który odprowadza z macicy krew menstruacyjną.

Badanie cytologiczne może wykryć patologiczne zmiany w szyjce macicy lub jeśli nie ma żadnych – obecność śluzu szyjkowego.

macica - cytologia

3. Może wykryć brodawki narządów płciowych

Czasami brodawki narządów płciowych pojawiają się na zewnętrznych fałdach skóry wokół pochwy. Brodawki mogą być płaskie lub wypukłe. Są koloru ciała i swoim kształtem i rozmieszczeniem mogą przywodzić na myśl kwiat kalafiora.

Brodawki znajdujące się w szyjce macicy można wykryć jedynie za pomocą badania cytologicznego, ponieważ zwykle nie powodują widocznych na zewnątrz.

kobieta u ginekologa - cytologia

Co dzieje się, gdy wyniki cytologii są nieprawidłowe

Nieprawidłowe komórki szyjki macicy nazywane są dysplazją lub zmianami przedrakowymi. Jeśli zostaną wykryte, pacjentka musi udać się do kliniki kolposkopowej, aby potwierdzić wyniki badań. Gdy rezultaty będą takie same, pacjentka natychmiast zostanie poddana leczeniu.

Jak przygotować się do cytologii

  • Przede wszystkim cytologia nie powinna być przeprowadzana podczas okresu. Badanie najlepiej przeprowadzać pięć dni po zakończeniu krwawienia.
  • Przed badaniem nie powinnaś stosować środków plemnikobójczych, tamponów lub lubrykantów, które mogą wpływać na wyniki.
  • Unikaj również natrysków dopochwowych na trzy dni przed badaniem.
Wizyta u ginekologa - cytologia

Środki profilaktyczne

  • Spytaj swojego ginekologa o szczepionkę na wirus brodawczaka ludzkiego.
  • Ogranicz liczbę partnerów seksualnych.
  • Stosuj prezerwatywy, które zmniejszają ryzyko zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego.
  • Środki plemnikobójcze również mogą zabijać niektóre bakterie.
  • Nie używaj wyrobów tytoniowych, ponieważ może on zwiększać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.