Cynamon – nieznane korzyści
Nazwą naukową, jaką nosi cynamon jest Cinnamomum verum. Ogólnie rzecz biorąc jest to przyprawa powszechnie stosowana do deserów lub dodawana do kawy oraz wielu innych potraw.
Ale wiele starożytnych kultur uznało cynamon za cudowny składnik, przede wszystkim z uwagi na jego liczne korzyści zdrowotne.
Może on pomóc w walce z chorobami. Wygląda bowiem na to, że co chwilę odkrywamy coraz to nowsze i nowsze korzyści, jakie niesie za sobą stosowanie tego składnika. Poznaj je wszystkie czytając dalszą część dzisiejszego artykułu.
Cynamon – korzyści, o których z pewnością nie wiedziałeś
Z uwagi na swój charakterystyczny zapach i smak, zwłaszcza w przypadku dodania go do słodkich potraw, cynamon jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw na świecie. Ale może on także zaoferować wiele korzyści dla Twojego zdrowia.
Dopiero niedawno odkryto, że cynamon może obniżyć poziom cukru we krwi i chroni nas przed dyslipidemią aterogenną. Kilka innych właściwości tej przyprawy uzyskiwanej z kory drzewa, to między innymi stymulowanie procesów trawiennych, łagodzenie dolegliwości jelit, eliminowanie wzdęć, a także zredukowanie stanu zapalnego w obrębie jamy brzusznej.
Cynamon zawiera wysokie dawki związków fenolowych, które są również obecne w czerwonym winie i winogronach. Nadają one tej przyprawie naprawdę spore właściwości antyoksydacyjne. Można również podkreślić wchodzące w skład cynamonu flawonoidy, które występują również w dużych ilościach, podobnie jak na przykład w jagodach.
Spożywając olejek cynamonowy możesz zredukować rozwój bakterii grzybiczych. A to dlatego, że przyprawa ta jest także bardzo silnym antybiotykiem. Z tego też powodu jest często używana w przemyśle kosmetycznym.
Cynamon zawiera także witaminy B1 i C, fosfor, wapń i potas – są to niezbędne składniki odżywcze dla naszego zdrowia. Oferuje on także działanie relaksujące, jest silnym środkiem przeciwbólowym, pozwala łagodzić objawy nadmiernych nerwów, stresu, niepokoju, podrażnienia, a nawet depresji.
Inne zalety cynamonu
Właściwości przeciwzapalne oferowane przez cynamon są wykorzystywane do złagodzenia objawów bólowych mięśni lub stawów. Na przykład w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów lub sztywności wynikającej z nieprawidłowej postawy.
Cynamon także redukuje kaszel, nasilenie niekorzystnych objawów towarzyszących przeziębieniu i niedrożności nosa oraz zatok. Środek ten obniża także poziom glukozy i zwalcza odkładający się tłuszcz w tętnicach. Czyni go to doskonałym wyborem dla osób cierpiących na cukrzycę lub wysoki poziom cholesterolu.
Oprócz wymienionych powyżej zalet, cynamon ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy. Ma on działanie przeciwwymiotne. Pomaga też stymulować apetyt (czyli jest idealny dla pacjentów cierpiących na niektóre choroby z tym związane). Jest także silnym lekiem przeciwko biegunkom.
Kobiety mogą w szczególności skorzystać z leczniczych właściwości cynamonu, ponieważ redukuje on skurcze menstruacyjne i wspomaga krążenie. Ale jeśli starasz się zajść w ciążę, to staraj się nie używać tej przyprawy w nadmiernych ilościach. A to dlatego, że jej stosowanie może mieć działanie antykoncepcyjne.
A jeśli jesteś w ciąży, unikaj cynamonu w ogóle – niektóre badania sugerują, że może on mieć pośredni wpływ na poronienia. Jedną z ciekawszych właściwości leczniczych cynamonu, o której na pewno nie wiedziałeś, jest jego zdolność do złagodzenia bólu wskutek oparzenia języka (co zdarza się stosunkowo często).
W takim przypadku wystarczy possać przez chwilę laskę cynamonu!
Jak wykorzystać zbawienne działanie cynamonu?
Gdy kupujesz cynamon, możesz spotkać go w postaci sproszkowanej lub charakterystycznych lasek.. W obu przypadkach trzeba obchodzić się z nim bardzo ostrożnie i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku szklanym. Trzymaj go w chłodnym, zaciemnionym i suchym miejscu.
Laski cynamonu zachowują świeżość przez mniej więcej rok, a postać sproszkowana nadaje się do użycia przez sześć miesięcy. W obu przypadkach można przedłużyć termin przydatności do spożycia przechowując cynamon w lodówce. Kiedy jest on świeży, wydziela charakterystyczny słodki zapach.
Najlepiej kupić cynamon pochodzenia organicznego, uprawiany bez użycia pestycydów i innych substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia – produkty hodowanie w uprawach nieekologicznych zwykle nie zawierają witaminy C i karotenoidów.
Jak najlepiej spożywać cynamon?
W celu uzyskania pełnej gamy opisanych powyżej korzyści należy spożywać cynamon w ilości od 1 do 6 gramów dziennie. Aby dać Ci wyobrażenie o odpowiedniej ilości, stwierdzimy tylko, że jedna łyżeczka mielonego cynamonu to około 4 gramów tej przyprawy.
Możesz dodać cynamon do różnych potraw – do domowych wypieków, posypać nim już przyrządzone lub surowe (w tym przypadku uważaj na jego silny aromat, aby nie przedobrzyć) potrawy, albo też stosować go w połączeniu z innymi przyprawami.
Najlepiej połączyć cynamon z gorącymi potrawami lub napojami, ponieważ nie jest on absorbowany przez jedzenie w niskich temperaturach, przez co jego smak może wydawać się wtedy bardzo silny.
Jednym z najlepszych sposobów na spożywanie cynamonu jest herbata lub kawa. Mogą one być szczególnie korzystne dla Ciebie w przypadku zachorowania na przeziębienie lub grypę. Łyżeczka cynamonu na szklankę herbaty jest wszystkim, czego potrzebujesz w razie jednej z tych chorób. Do zmielonej kawy możesz dodać półtora łyżeczki cynamonu tuż przed jej zaparzeniem.
Cynamon jest także pysznym dodatkiem do zupy – dodając efekt rozgrzewający i egzotyczny smak, szczególnie cenny w przypadku zupy z soczewicy lub czarnej fasoli. Cynamon jest doskonałym środkiem wspomagającym trawienie po obfitym obiedzie lub kolacji.
Przeczytaj również: Bezsenność zwalcz naparem z cynamonu i banana!
Pozostałe właściwości cynamonu
Jest to świetny środek dla osób często uskarżających się na zgagę lub bóle brzucha, zwłaszcza po dużych posiłkach (pamiętaj o cynamonie w okresie świątecznym). Picie herbaty z cynamonem przed pójściem do łóżka jest gwarantowaną metodą, dzięki której poczujesz się mniej najedzonym.
A istnieje przecież jeszcze więcej sposobów, aby korzystać ze zbawiennych właściwości oferowanych przez cynamon! Jedno z badań wykazało, że zapach tej przyprawy stymuluje pracę mózgu i usprawnia procesy kognitywne. Niektórzy ludzie uważają, że żucie laski cynamonu ma taki sam efekt. Jest to idealne rozwiązanie przed ważnym egzaminem lub gdy czeka Cię intensywna nauka do późnych godzin nocnych.
Wiele osób wykorzystuje olejek cynamonowy lub kupuje zawierające go kosmetyki. I wreszcie pozostało nam jedno, bardzo popularne zastosowanie tej przyprawy: posyp mielonym cynamonem swój deser z bitą śmietaną.
Tak naprawdę to wszystkie słodkie potrawy staną się jeszcze smaczniejsze po dodaniu do nich odrobiny cynamonu, a jednocześnie wykorzystasz w ten sposób niesamowite korzyści, jakie oferuje ta niezwykła przyprawa.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kaławaj, K., & Lemieszek, M. K. (2015). Prozdrowotne właściwości cynamonu. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu. https://doi.org/10.5604/20834543.1165362
- Bielawska, K., Malinowska, M., & Cyuńczyk, M. (2014). Wpływ kumaryn na organizm człowieka. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.