Codzienny stres powoduje depresję

Codzienny stres powoduje depresję, dlatego zaleca się odpoczynek i zdrowy styl życia. Należy też wypatrywać objawów, by nie umknęły naszej uwadze.
Codzienny stres powoduje depresję
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Leonardo Biolatto

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Stres i depresja zdają się wykluczać. Ten pierwszy kojarzony jest z nerwami, a ta druga z pasywnością. Jednak codzienny stres powoduje depresję, podobnie jak depresja generuje stres.

Dlaczego codzienny stres powoduje depresję? Obie dolegliwości to nieprawidłowa odpowiedź na problemy, wyzwania i przeciwności losu. Wywołują one niepokój i zmartwienia, a jednocześnie frustrację i rezygnację.

Oba problemy są typowe dla naszych czasów i podlegają stylowi życia, jaki nam narzuca nam współczesny świat. Nadmiar bodźców, szalone tempo, izolacja emocjonalna. Najważniejsze to wiedzieć, że do pewnego stopnia stres powoduje depresję i zapobiegać takiemu rozwojowi wydarzeń.

Codzienny stres

Stres sam w sobie nie stanowi problemu, o ile jego poziom nie jest przesadzony. To odpowiedź emocjonalna utrzymująca nas w stanie alarmowym, zachęcająca do obrony w sytuacjach ryzyka. Jeśli jednak doświadcza się jej bez przerwy lub jej poziom jest wysoki, staje się to problemem.

Gdy pojawia się stres, organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu. Wskutek tego, rośnie też ilość innego hormonu i neuroprzekaźnika we krwi – adrenaliny. W efekcie organizm reaguje szybciej i intensywniej.

Stres może pojawiać się zbyt często, gdy dana osoba zaczyna postrzegać jako niebezpieczne sytuacje, które jej nie zagrażają. Na przykład spóźnienie do pracy, wykonanie zadania czy nawet wyjście z domu. W takich okolicznościach, stres przechodzi w stan ciągły, a organizm doświadcza przeciążenia.

Praca jest dla wielu źródłem codziennego stresu.

Stres powoduje depresję

Codzienny stres powoduje depresję, ponieważ utrzymywanie stanu alarmowego przez długi czas upośledza normalne funkcje fizjologiczne. Wpływa też negatywnie na nastrój. Oba zaburzenia mają w rzeczywistości wiele podobnych objawów. Stres nie zawsze jest przyczyną depresji, ale zwiększa ryzyko jej wystąpienia.

Stres przytłacza i męczy, co może doprowadzić do problemów takich jak spadek produktywności, wypalenie zawodowe, kłopoty w relacjach międzyludzkich, zaburzenia odżywiania czy snu.

Codzienne życie staje się frustrującym wyzwaniem. To wszystko razem wywołuje uczucie porażki, smutku i rezygnacji. Tu zaczyna się depresja, która może przyjąć różne stopnie intensywności.

Jak wykryć problem?

Wczesne wykrycie pierwszych objawów umożliwia zapobieganie depresji.

Jako że codzienny stres powoduje depresję, należy wypatrywać wczesnych symptomów i podejmować działanie na czas.

Oto niektóre z niepokojących objawów:

  • Ciągłe napięcie: poczucie, że rzeczywistość nas przytłacza i zmusza do ciągłej walki.
  • Drażliwośćczęste napady gniewu wywoływane przez drobiazgi.
  • Płakanie bez powodu: chce nam się płakać bez wyraźnej przyczyny.
  • Brak chęci do życia: brak zainteresowania otoczeniem, apatia. Plany nie budzą w nas entuzjazmu i brak nam poczucia celu.
  • Izolacja i spadek samooceny: unikanie kontaktu z innymi. Silna samokrytyka.
  • Problemy poznawcze: problemy z koncentracją, uwagą i szybkością reakcji.
  • Niezdecydowanie: narastające wątpliwości wobec wszystkiego, trudności przy podejmowaniu decyzji.

Stres i depresja wpływają na organizm

Stres i depresja dają objawy fizyczne. Na pierwszy plan wysuwa się ciągłe uczucie zmęczenia, które nie znika po przespanej nocy. Pojawiają się problemy ze snem – bezsenność lub wybudzanie się w nocy.

Problemy z odżywianiem to inny ważny aspekt – je się za mało lub za dużo. Stres i depresja to czynniki zwiększające ryzyko rozwinięcia się uzależnień. Dotknięte nimi osoby mogą też zacząć zaniedbywać swój wygląd.

Jeśli czujesz, że twoje życie przepełnione jest stresem lub masz objawy depresji, idź na wizytę do specjalisty. Być może małe zmiany w stylu życia i porada terapeuty pomogą ci zatrzymać ten proces.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Valdés, J. L., & Torrealba, F. (2006). La corteza prefrontal medial controla el alerta conductual y vegetativo: Implicancias en desórdenes de la conducta. Revista chilena de neuro-psiquiatría, 44(3), 195-204.
  • Montejo, A. P. (2001). Evaluación del desempeño laboral. Gestión, 2(9).
  • Herrero, J., & Musitu, G. (1998). Apoyo social, estrés y depresión: un análisis causal del efecto supresor. Revista de Psicología Social, 13(2), 195-203.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.