Co to jest test na edrofonium i do czego służy?

Test na edrofonium pomaga w rozpoznaniu miastenii, ale także w doborze najbardziej odpowiedniej dawki leczenia i obserwacji. Wyjaśniamy, na czym on polega.
Co to jest test na edrofonium i do czego służy?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Test na edrofonium, zwany również testem Tensilon ®, jest testem farmakologicznym. Polega na wstrzykiwaniu bromku lub chlorku edrofonium, czyli substancji reagujących z przekazywaniem impulsów nerwowych na poziomie mięśniowym.

Ma na celu zbadanie zmęczenia mięśni pacjenta. Dlatego zaleca się go w diagnozowaniu i ocenie odpowiedzi na leczenie miastenii gravis.

Ten test uważa się za skuteczny i najczęściej wykonuje się go własnie w tej chorobie. Jednak należy to zrobić z zachowaniem szeregu środków ostrożności. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega test na edrofonium i jak się go przeprowadza.

Czym jest test na edrofonium?

Test na edrofonium, oprócz tego, że określa się go jako test Tensilon ®, czasem nosi też nazwę Anticude ® . Nazwy te różnią się, ponieważ odnoszą się do nazwy marki leku.

Tensilón ® to chlorek edrofonium, a Anticude ® to bromek edrofonium, jak wyjaśniono w publikacji Walenckiej Agencji Zdrowia. Leki te działają na poziomie nerwowo-mięśniowym i zapobiegają rozpadowi acetylocholiny, która działa jako neuroprzekaźnik na płytkę nerwowo-mięśniową.

Chodzi o obszar, w którym neurony łączą się z włóknami mięśniowymi, aby je stymulować. Poprzez hamowanie rozpadu acetylocholiny następuje silniejsza stymulacja mięśni.

Dlatego test na edrofonium polega na obserwacji, do jakiej reakcji dochodzi na poziomie mięśni. Istnieją choroby, takie jak miastenia gravis, w których dochodzi do zmian we włóknach mięśniowych pod wpływem acetylocholiny. Dlatego test ten służy do diagnozowania i monitorowania tej patologii.

Ból mięśni
Choroby nerwowo-mięśniowe, takie jak miastenia gravis, mogą objawiać się osłabieniem lub bólem w dotkniętych obszarach, takich jak kończyny dolne.

Może cię zainteresować: Światowy dzień chorób rzadkich

Kiedy należy wykonać test na edrofonium?

Test na edrofonium zleca się zwykle, gdy istnieje podejrzenie, że pacjent ma miastenię. Służy również do kontrolowania dawki leków antycholinoesterazowych, gdy choroba została już zdiagnozowana i jest poddawana leczeniu.

Jak wyjaśniliśmy w poprzedniej sekcji, płytka nerwowo-mięśniowa to miejsce, w którym komunikują się nerwy i włókna mięśniowe. W tym obszarze nerw wydziela neuroprzekaźnik zwany acetylocholiną, który wiąże się z receptorami w mięśniu.

W miastenia gravis układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które blokują lub niszczą receptory acetylocholiny. Dlatego mięsień otrzymuje mniej stymulacji. W ten sposób dochodzi do szybkiego zmęczenia i osłabienia mięśni.

W miastenia gravis osłabienie nasila się wraz z zużyciem zaatakowanego mięśnia. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Mayo, objawy ustępują wraz z odpoczynkiem.

Z biegiem lat objawy nasilają się, a okresy odpoczynku przestają rekompensować osłabienie. U ponad połowy pacjentów choroba zaczyna się od objawów w mięśniach oka. Dlatego dwa bardzo typowe objawy to opadanie powieki i podwójne widzenie.

Jakie jest znaczenie testu dla miastenii?

Test na edrofonium nie powoduje rozkładu acetylocholiny. Ten rozkład przebiega pod wpływem enzymu zwanego acetylocholinoesterazą. Brak degradacji zwiększa koncentrację. Dlatego stymulacja mięśni się zwiększa.

Gdy u pacjenta z miastenią wykonuje się test na edrofonium, mięśnie mają większą siłę. Ponadto test ten pozwala również ocenić dawkowanie przy doborze leczenia.

Test na edrofonium wymaga wcześniejszego przygotowania

Przed wykonaniem testu na edrofonium należy wziąć pod uwagę pewne aspekty. Ważne jest, aby lekarz wiedział, jakie leki przyjmuje pacjent, w tym suplementy lub inne preparaty ziołowe.

Powodem jest to, że wiele z tych substancji może zakłócać wynik. Na przykład te, które najczęściej zmieniają wynik testu na edrofonium, to inhibitory acetylocholinesterazy. Są to leki stosowane w leczeniu demencji, takie jak donepezil i rywastygmina.

Chodzi o to, aby lekarz doradził, czy konieczne jest ich zawieszenie przed wykonaniem badania. Możliwe jest również, że lekarz wprowadzi pewne ograniczenia żywieniowe na kilka dni wcześniej.

Jak wykonuje się test na edrofonium?

Test na edrofonium wykonuje lekarz. Na ogół odbywa się to na specjalistycznej konsultacji neurologicznej. Najpierw w ramię lub rękę pacjenta wprowadza się igłę IV.

Przez tę igłę wstrzykuje się niewielką ilość edrofonium. Aby rozpocząć badanie w celu zdiagnozowania miastenii, lekarz prosi osobę o powtarzanie pewnych ruchów.

Według artykułu Servizo Galego de Saúde ruchy mogą dotyczyć różnych części ciała. Na przykład wstanie z krzesła, skrzyżowanie i rozprostowanie nóg, trzymanie uniesionych rąk. Lekarz bada również głos, prosząc pacjenta o odliczenie od stu wstecz.

Podczas testu na edrofonium wstrzykuje się kilka dawek leku. W ten sposób sprawdza się, czy po każdym zastrzyku mięsień odzyskuje siłę. Jeśli tak się stanie, następuje diagnoza miastenia gravis.

Co oznacza wynik?

Wyniki testu na edrofonium uzyskuje się zwykle natychmiast. Jak wyjaśniliśmy w poprzedniej części, stwierdza się, że pacjent cierpi na miastenię, jeśli po każdym wstrzyknięciu edrofonium mięsień odzyskuje pewną siłę.

Jednak w niektórych przypadkach do potwierdzenia diagnozy wymagane są inne badania. W tym przypadku, jeśli edrofonium wywołuje tymczasową stymulację, oznacza to, że choroba się pogorszyła. Z drugiej strony, jeśli mięsień słabnie po wstrzyknięciu leku, dowody wskazują na przedawkowanie leków antycholinesterazowych.

Zastrzyk
Badanie wykonuje się w gabinecie neurologicznym, przy ścisłej kontroli stosowanych dawek.

Test na edrofonium: zagrożenia i zalecenia

Test na edrofonium jest uważany za skuteczne i bezpieczne badanie. Wiąże się jednak z szeregiem często pojawiających się skutków ubocznych. Są jednak krótkie i zwykle nie trwają dłużej niż kilka minut.

Nudności i ból brzucha to dwa najczęstsze skutki uboczne. Mogą również pojawić się trudności w oddychaniu, pocenie się, zawroty głowy i niewyraźne widzenie. Inni pacjenci odczuwają drganie powiek, zwiększone wydzielanie śliny, a nawet omdlenia.

Podobnie jak w przypadku każdego wstrzyknięcia, w miejscu, w którym została umieszczona igła, może powstać siniak. Najlepiej stosować ucisk lub lód przez pierwsze 24 godziny, aby zmniejszyć stan zapalny.

W nielicznych przypadkach test na edrofonium ma jednak poważne reperkusje. Nie zaleca się wykonywania go u osób z wcześniej stwierdzonymi zaburzeniami rytmu serca, niskim tętnem lub niedociśnieniem tętniczym.

Nie należy go również wykonywać u pacjentów z bezdechem sennym i astmą. Chociaż prawdą jest, że skutki uboczne są ograniczone, w przypadkach, gdy dyskomfort się utrzymuje, można podać zastrzyk atropiny, aby odwrócić skutki.

Miastenia gravis jest głównym wskazaniem do wykonania testu

Test na edrofonium jest przydatnym testem do diagnozowania miastenii. Służy również do śledzenia postępów leczenia.

Często występują problemy z dawką leku. Ważne jest, aby przeprowadzać regularne badania u tych pacjentów, aby uniknąć poważnych powikłań. Oprócz tego test jest uważany za bezpieczny i skuteczny, pod warunkiem, że jest wykonywany w kontrolowanym środowisku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.