Co to jest Jiaogulan i jakie są zalety tej rośliny?

W tradycyjnej medycynie chińskiej jiaogulan jest ceniony za liczne korzyści. Do czego jest używany? Dowiedz się więcej na ten tej rośliny.
Co to jest Jiaogulan i jakie są zalety tej rośliny?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tradycyjnej medycynie chińskiej jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) jest ceniony za swoje interesujące właściwości zdrowotne. Winorośl ta jest bogata zwłaszcza w związki bioaktywne, które są związane z dobrym zdrowiem metabolicznym i nerwowym. W rzeczywistości niektóre badania naukowe mówią nawet o jego właściwościach.

Jak doniesiono w publikacji w czasopiśmie Molecules, wiele jego właściwości wynika z zawartości gipenozydu. To seria saponin triterpenowych, które mają właściwości antyproliferacyjne, antyoksydacyjne i adaptogenne. Jakie korzyści dla organizmu oferuje jiaogulan? Przyjrzymy się w tym artykule.

Co to jest jiaogulan?

Jiaogulan, którego naukowa nazwa to Gynostemma pentaphyllum, to roślina pnąca należąca do rodziny Cucurbitaceae. Pochodzi z Azji, w szczególności z krajów takich jak Chiny, Korea, Japonia i Wietnam. Jest również znany jako yiaogulan, „żeń-szeń południowy” lub „roślina długowieczności”.

Jego pierwsze zastosowania w medycynie tradycyjnej sięgają XV wieku w Chinach. Od tego czasu jego właściwości są wykorzystywane do promowania dobrego samopoczucia, zwłaszcza w przypadku cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i otyłości, między innymi.

Główne zastosowania i zalety jiaogulan

Podobnie jak inne zioła stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej, jiaogulan jest stosowany jako suplement promujący zdrowie w obliczu niektórych chorób przewlekłych. Mimo to wciąż brakuje badań naukowych potwierdzających jego właściwości. Dlatego ważne jest, aby używać go ostrożnie i zgłosić się do lekarza, jeśli myślisz o jego przyjmowaniu jako suplementu.

Jiaogulan na cukrzycę

Jedną z głównych zalet jiaogulanu jest obniżenie poziomu glukozy we krwi. Według badania klinicznego opisanego w Hormone and Metabolic Research spożywanie herbaty z jiaogulanu wspomaga kontrolę poziomu glukozy we krwi i wrażliwość na insulinę.

Kolejne badanie opublikowane w Journal of Nutrition and Metabolism wykazało, że herbata z jiaogulanu pomaga poprawić odpowiedź insulinową. Tym samym może wspierać zdrowie pacjentów z cukrzycą typu 2.

Nowsze badania wykazały podobne wyniki. W badaniu na zwierzętach osoby karmione ekstraktem jiaogulan wykazały niższy poziom cukru w testach na czczo. Mimo to wciąż potrzeba więcej dowodów.

Jiaogulan na cukrzycę. Pomiar cukru z palca
Herbata Jiaogulan może być ciekawym dodatkiem do diety chorych na cukrzycę. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby to zweryfikować.

Kontrola masy ciała

Suplementy Jiaogulan nie są cudownym sposobem leczenia nadwagi lub otyłości. Tak naprawdę zawsze powinniśmy pamiętać, że odchudzanie wymaga wielodyscyplinarnego podejścia, zwłaszcza jeśli chodzi o dietę.

Mając to na uwadze, warto zauważyć, że środek ziołowy okazał się być środkiem wspomagającym odchudzanie. W rzeczywistości badanie udostępnione za pośrednictwem Journal of Human Nutrition and Dietetics wykazało, że doustne spożywanie ekstraktu z tej rośliny może pomóc poprawić skład ciała u mężczyzn i kobiet z nadwagą.

Jiaogulan na wysoki poziom cholesterolu

W medycynie orientalnej jiaogulan i jego pochodne były stosowane jako suplement obniżający wysoki poziom cholesterolu. W związku z tym badanie opublikowane w Journal of Functional Foods wykazało, że saponiny obecne w tej roślinie przyczyniają się do modulacji ekspresji genów jelitowych związanych z poziomem cholesterolu w osoczu.

Ponadto te składniki aktywne promują ekspresję genów do syntezy i wydalania kwasów żółciowych, co pozwala na regulację produkcji cholesterolu w wątrobie. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania.

Odprężające

Zarówno ekstrakt jiaogulan, jak i herbatę jiaogulan były stosowane ze względu na swoje korzyści w zwalczaniu stanów stresu. Mówiąc dokładniej, jest rozpoznawany jako zioło o właściwościach adaptogennych, które może pomóc ustabilizować nadnercza, aby zmniejszyć fizyczne i psychiczne reakcje na stres.

W związku z tym badanie przeprowadzone w Korei Południowej i opisane w Phytomedicine wykazało niższy poziom stresu u osób, które spożywały ekstrakt z liści jiaogulan w porównaniu z grupą placebo. Suplement podawano przez 8 tygodni.

Możliwe skutki uboczne jiaogulan

Dla większości zdrowych dorosłych jiaogulan jest uważany za bezpieczny.

Należy jednak przyjmować go z umiarem, zgodnie z zaleceniami producenta suplementu. U niektórych powoduje nadwrażliwość, z nudnościami, dyskomfortem trawiennym i biegunką.

Ponieważ dowody są nadal ograniczone, nie wiadomo, jak może działać lub zakłócać obecność pewnych warunków. Dlatego jego stosowanie nie jest zalecane w następujących przypadkach:

  • Choroby autoimmunologiczne (takie jak toczeń, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów itp.).
  • Problemy z krążeniem lub choroby wpływające na krzepliwość krwi.
  • Pacjenci poddawani leczeniu lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwcukrzycowymi i przeciwdepresyjnymi.
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią.
  • Osoby przed operacją.
  • Dzieci.

Generalnie zaleca się spożywanie suplementów roślinnych po spożyciu pokarmu. Przyjmowany na pusty żołądek może podrażniać żołądek. Ponadto może nawet powodować inne niekorzystne skutki, takie jak zmęczenie, zawroty głowy, pocenie się lub tachykardia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Problemy z trawieniem
Jiaogulan może powodować działania niepożądane, takie jak zmęczenie, zawroty głowy, pocenie się lub tachykardia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak spożywa się jiaogulan?

Obecnie jiaogulan jest dostępny w postaci herbat, proszków, kapsułek i ekstraktów. Można je zwykle znaleźć w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń żywieniowych podanych przez producenta i nie przekraczać dawki.

Jak przygotować jako napar

Składniki

  • 5 gram suszonego i sproszkowanego jiaogulanu
  • 250 mililitrów wody

Jak to zrobić

  1. Zagotuj wodę i dodaj suszony jiaogulan.
  2. Przykryj napój i pozostaw do zaparzenia w temperaturze pokojowej przez 10 minut.
  3. Po tym czasie odcedź i skonsumuj.
  4. Możesz mieć do 2 filiżanek dziennie (500 ml).

O czym należy pamiętać o jiaogulan

Podczas odkrywania środków zaradczych tradycyjnej medycyny chińskiej prawdopodobnie znajdziesz odniesienia do jiaogulan. W końcu jest to roślina szeroko stosowana jako naturalny adaptogen, odpowiedni do zwalczania stresu i problemów z układem hormonalnym.

Jednak wciąż nie ma wystarczających dowodów potwierdzających jego bezpieczeństwo i skuteczność. Dlatego nie powinien być zabiegiem pierwszego wyboru. Zaleca się nawet skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zhang, Y., Shi, G., Luo, Z., Wang, J., Wu, S., Zhang, X., & Zhao, Y. (2021). Activity Components from Gynostemma pentaphyllum for Preventing Hepatic Fibrosis and of Its Molecular Targets by Network Pharmacology Approach. Molecules (Basel, Switzerland), 26(10), 3006. https://doi.org/10.3390/molecules26103006
  • Huyen VTT, Phan DV, Thang P, et al. Antidiabetic effect of gynostemma pentaphyllum tea in randomly assigned type 2 diabetic patients. Horm Metab Res. 2010;42(05):353-357. doi: 10.1055/s-0030-1248298
  • V. T. T. Huyen, D. V. Phan, P. Thang, N. K. Hoa, C. G. Östenson, “Gynostemma pentaphyllum Tea Improves Insulin Sensitivity in Type 2 Diabetic Patients”, Journal of Nutrition and Metabolism, vol. 2013, Article ID 765383, 7 pages, 2013. https://doi.org/10.1155/2013/765383
  • Wang, Z., Zhao, X., Liu, X., Lu, W., Jia, S., Hong, T., Li, R., Zhang, H., Peng, L., & Zhan, X. (2019). Anti-diabetic activity evaluation of a polysaccharide extracted from Gynostemma pentaphyllum. In International Journal of Biological Macromolecules (Vol. 126, pp. 209–214). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2018.12.231
  • Rao, A., Clayton, P., & Briskey, D. (2021). The effect of an orally‐dosed Gynostemma pentaphyllum extract (ActivAMP®) on body composition in overweight, adult men and women: A double‐blind, randomised, placebo‐controlled study. In Journal of Human Nutrition and Dietetics. Wiley. https://doi.org/10.1111/jhn.12936
  • Megalli S, Davies NM, Roufogalis BD. Anti-hyperlipidemic and hypoglycemic effects of Gynostemma pentaphyllum in the Zucker fatty rat. J Pharm Pharm Sci. 2006;9(3):281-91. PMID: 17207412.
  • Liu, J., Li, Y., Shi, H., Wang, T., Wu, X., Sun, X., & Yu, L. (Lucy). (2016). Components characterization of total tetraploid jiaogulan ( Gynostemma pentaphyllum ) saponin and its cholesterol-lowering properties. In Journal of Functional Foods (Vol. 23, pp. 542–555). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.jff.2016.03.013
  • Choi, E.-K., Won, Y. H., Kim, S.-Y., Noh, S.-O., Park, S.-H., Jung, S.-J., Lee, C. K., Hwang, B. Y., Lee, M. K., Ha, K.-C., Baek, H.-I., Kim, H.-M., Ko, M.-H., & Chae, S.-W. (2019). Supplementation with extract of Gynostemma pentaphyllum leaves reduces anxiety in healthy subjects with chronic psychological stress: A randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. In Phytomedicine (Vol. 52, pp. 198–205). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.phymed.2018.05.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.