Co czyścić w domu? Oto 8 artykułów gospodarstwa domowego

Co czyścić w domu? Oto 8 artykułów gospodarstwa domowego

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Co czyścić każdego dnia? W naszym domu mamy dużą ilość przedmiotów. Nawet, jeśli nie zawsze to zauważamy, te przedmioty gospodarstwa domowego gromadzą kurz, bakterie i inne potencjalnie szkodliwe cząstki. A więc, posprzątajmy dom!

Chociaż codziennie wykonujemy niektóre czynności związane z czyszczeniem, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre przedmioty wymagają szczególnej uwagi, zanim staną się prawdziwym siedliskiem bakterii.

Najbardziej niepokojące jest to, że często używamy ich codziennie, ignorując fakt, że mogą zawierać mikroorganizmy powodujące infekcje lub niepożądane reakcje skóry.

Z tego powodu, w tym artykule chcemy pomóc Ci odpowiedzieć na pytanie, “co czyścić każdego dnia” i podzielić się z Tobą 8 najważniejszymi rzeczami, które powinieneś czyścić codziennie oraz kilkoma ekologicznymi wskazówkami czyszczenia i dezynfekowania ich bez użycia chemikaliów. Nie przegap tego!

1. Co czyścić każdego dnia? Na przykład ścierki kuchenne

Ręczniki i ściereczki kuchenne to rzeczy, które należy czyścić codziennie, nie ze względu na estetykę, ale raczej ze względów zdrowotnych. Przedmioty te wchodzą w kontakt z odpadami żywnościowymi i powierzchniami, które często są siedliskiem wirusów i bakterii.

Co czyścić każdego dnia? Na przykład ścierki kuchenne

Sposób na czyszczenie

  • Wlej odrobinę octu do wiadra z gorącą wodą i namocz ścierki przez 20 minut.
  • Opłucz je pod bieżącą wodą i wysusz je na zewnątrz.

Przeczytaj również: Nieprzyjemny zapach w kuchni – 10 sposobów

2. Zlew kuchenny

Co czyścić codziennie, a co mogłoby się wydawać, powinno być czyste? Na przykład zlew kuchenny. Ponieważ jest on w ciągłym kontakcie z odpadami spożywczymi, resztkami mydła i innymi produktami, zlew jest idealnym środowiskiem dla rozprzestrzeniania się bakterii.

Z tego powodu, jeśli chcesz uniknąć skażenia potraw i żywności, upewnij się, że wymyłeś zlew po każdym użyciu.

Sposób na czyszczenie

  • Wyciśnij kilka cytryn i skrop sokiem powierzchnię zlewu.
  • Pozostaw sok na 10 minut, a następnie spłucz.

3. Gąbki kuchenne i łazienkowe

Chociaż są to obiekty, których używamy do czyszczenia, oba rodzaje gąbek gromadzą pozostałości, które mogą stworzyć idealne środowisko dla rozwoju patogennych mikroorganizmów.

Gąbki kuchenne zatrzymują resztki tłuszczów i pokarmów, a gąbki prysznicowe gromadzą martwe komórki naskórka i mydło.

Sposób na czyszczenie

  • Zanurz gąbki w misce z gorącą wodą i sodą oczyszczoną.
  • Pozostaw je do namoczenia na 20 minut, a następnie wypłucz i pozostaw do wyschnięcia.

4. Deska do krojenia

Aby deska do krojenia była wolna od bakterii, nie wystarczy umyć ją wodą z mydłem. Chociaż ta metoda czyszczenia usuwa resztki jedzenia i zapachy, ważne jest, aby również dokładnie ją zdezynfekować środkami przeciwbakteryjnymi.

Sposób na czyszczenie

  • Posyp powierzchnię deski do krojenia solą, a następnie przetrzyj ją połówką cytryny.
  • Pozostaw sól i sok z cytryny na 10 minut, a następnie spłucz ciepłą wodą.

5. Płytki prysznicowe

Często można zauważyć ciemne plamy na kafelkach prysznicowych. Są one spowodowane rozwojem bakterii i pleśni, które znajdują idealne środowisko do wzrostu na ich powierzchni.

Płytki ścienne

Codzienne czyszczenie zapobiega temu problemowi, a także usuwa kamień, który pozostawia woda.

Sposób na czyszczenie

  • Przygotuj roztwór z równych części wody i białego octu i rozpyl go na płytkach.
  • Pozostaw go na 5 minut, a następnie zetrzyj ściereczką z mikrofibry.

6. Pędzle do makijażu

Większość kobiet zwykle sporadycznie myje swoje pędzle do makijażu. Problem polega na tym, że nawet jeśli nie możesz tego zobaczyć, gromadzą na nich martwe komórki naskórka, bakterie i zanieczyszczenia, które wpływają na zdrowie skóry.

Bardzo ważne jest, aby je codziennie dezynfekować, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę lub trądzik.

Sposób na czyszczenie

  • Wlej odrobinę alkoholu do butelki z rozpylaczem i rozprowadź na pędzlach.
  • Pozostaw je do wyschnięcia.
  • Opcjonalnie zanurz je w wodzie z mydłem w płynie.

7. Przełączniki światła

Prawdopodobnie nigdy nie myślałeś o tym, ile bakterii gromadzi się na przełącznikach. Jednak ze względu na to, że ciągle ich dotykamy, i to niekoniecznie czystymi rękami, gromadzi się na nich pełno mikroorganizmów.

Włącznik światła

Sposób na czyszczenie

  • Zwilż ściereczkę białym octem i wyczyść każdy przełącznik.

8. Telefony komórkowe i tablety

Oprócz wymienionych rzeczy tym, co czyścić każdego dnia również powinniśmy, są komórki i tablety. Na ekranach telefonów komórkowych i tabletów gromadzi się wiele bakterii, których nie widać gołym okiem. Biorąc pod uwagę to, że często ich dotykamy, stopniowo gromadzą brud i mikroby, które mogą być groźne dla naszego zdrowia.

Sposób na czyszczenie

  • Zmieszaj równe części wody destylowanej i białego octu i wytrzyj tą miksturą ekrany urządzeń, używając miękkiej ściereczki z mikrofibry.
  • Możesz również użyć roztworu dezynfekującego wykonanego z 60% wody i 40% alkoholu izopropylowego.

Jak często czyścisz te przedmioty? Teraz znasz kilka sztuczek, dzięki którym możesz je zdezynfekować, poświęcając na to zaledwie kilka minut dziennie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Krzyczkowska, J., & Białecka-Florjańczyk, E. (2012). Biotechnologiczna synteza związków powierzchniowo czynnych i przykłady ich praktycznego zastosowania. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość/Food. Science Technology. Quality. https://doi.org/10.1007/s10006-002-0419-y
  • da Costa, D. “Propiedades y usos de los desinfectantes.” Desinfectantes en Salud Animal. San José, Costa Rica: Instituto Interamericano de Cooperación para la Agricultura (IICA) (1990).
  • Kahrs, R. F. “Principios generales de la desinfección.” Rev. sci. tech. Off. int. Epiz 14.1 (1995): 143-163.
  • Molina, R., y García, O. “Manual de limpieza y desinfección hospitalaria.” Manual de Limpieza y Desinfección Hospitalaria (2003).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.