Ciemieniucha - 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Ciemieniucha nie jest alergią ani nie wynika z braku odpowiedniej higieny. To problem estetyczny, który przy odpowiedniej pielęgnacji można utrzymać pod kontrolą dopóki nie zaniknie.
Ciemieniucha - 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciemieniucha, czyli dziecięce łojotokowe zapalenie skóry, występuje stosunkowo często u dzieci w wieku do trzech lat i zwykle ustępuje samoistnie. Jednak to normalne, że rodzice martwią się, gdy się pojawi.

Dlatego w tym artykule odpowiemy na Twoje pytania związane z tą przypadłością.

Ciemieniucha

Słowem ciemieniucha określa się łojotokowe zapalenie skóry, które występuje głównie u niemowląt. Charakteryzuje się pojawieniem się strupów lub grubych żółtawych łusek na skórze głowy. Może jednak pojawić się również na innych częściach ciała.

Podczas gdy u niektórych dzieci ciemieniucha występuje na niewielkim obszarze skóry, u innych może pojawić się na całej głowie, a nawet na brwiach lub rzęsach.

Ciemieniucha

Skóra głowy to obszar najbardziej podatny na ciemieniuchę, która znika stopniowo po kilku miesiącach.

Jeśli chodzi o przyczyny jej występowania prawda jest taka, że ​​naukowcy wciąż badają wiele z nich. Są jednak zdania, że może to być spowodowana nadmierną produkcją tłuszczu przez gruczoły łojowe. Ponadto, ponieważ łojotok dotyka głównie niemowląt i nastolatków, hormony mogą odgrywać tu ważną rolę.

W każdym razie istnieją również inne czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości. Wśród nich należy zwrócić uwagę na ekstremalny klimat, tłustą skórę, stres, osłabiony układ odpornościowy itp.

Poniżej przedstawimy 4 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat ciemieniuchy. Odpowiemy na pytania, które rodzice zwykle zadają na temat tej dolegliwości. W ten sposób lepiej ją zrozumiesz i będziesz w stanie zapewnić dziecku odpowiednią opiekę.

Czy ciemieniucha swędzi lub boli?

Co prawda może się wydawać, że ciemieniucha swędzi lub boli prawda jest taka, że ​​ciemieniucha nie powoduje żadnego z tych niedogodności u dziecka. Jeżeli pojawia się podrażnienie, może to być spowodowane infekcją, ale nie samym łojotokowym zapaleniem skóry.

W rzeczywistości jest to tylko problem estetyczny, który w większości przypadków po pewnym czasie sam zaniknie.

Czy ciemieniucha jest alergią?

Test na alergię
To oczywiście mit. Ciemieniucha nie jest reakcją alergiczną i nie jest zaraźliwa.

Tradycyjnie anegdoty i plotki łączyły pojawienie się ciemieniuchy z niektórymi alergiami pokarmowymi, zwłaszcza z mlekiem. Jest to jednak tylko mit.

Jak wyjaśniliśmy wcześniej, łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt nie jest związane z reakcjami alergicznymi, ale z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe.

Czy ciemieniucha jest zaraźliwa?

Nie, ciemieniucha nie jest zaraźliwa. Nie jest to żadna infekcja ani choroba wywoływana przez bakterie czy wirusy, więc nie może być przenoszona z jednej osoby na drugą.

Ponadto, choć w większości przypadków zwykle ustępuje po kilku miesiącach, niektóre dzieci nadal wykazują jej objawy do drugiego lub trzeciego roku życia. Ponadto w niektórych przypadkach występują jej nawroty po ówczesnym, całkowitym ustąpieniu.

Czy ciemieniucha występuje z powodu braku higieny?

Higiena u dzieci z ciemieniuchą
Ciemieniucha nie występuje co prawda z powodu złej higieny, odpowiednie szczotkowanie i niektóre olejki mogą pomóc się jej pozbyć i uniknąć infekcji.

Jak wspomnieliśmy powyżej, naukowcy nie znają dokładnych przyczyn ciemieniuchy. Jednak prawdopodobnie jest to spowodowane nadmierną produkcją tłuszczu lub sebum przez organizm. Dlatego nie występuje z powodu braku higieny.

Z drugiej strony, gdy się pojawi, należy podjąć pewne kroki, aby uniknąć infekcji. Z tego powodu maluchowi można założyć rękawiczki, jeśli ma tendencję do dotykania się, utrzymywać paznokcie w czystości i używać grzebienia z czystym włosiem.

Zalecamy przeczytanie: Łupież i łojotok – Pozbądź się naturalnymi sposobami

Czy ciemieniucha wymaga leczenia?

W większości przypadków dolegliwość ta nie wymaga leczenia. Możesz jednak delikatnie smarować skórę oliwką lub olejkiem migdałowym w celu złagodzenia zmian skórnych. W niektórych przypadkach może być konieczne pozostawienie olejku na zrogowaciałych fragmentach skóry, by je zmiękczyć.

W każdym razie nigdy nie należy usuwać łusek, drapiąc je palcami lub grzebieniem. Lepiej pozwolić zmiękczyć je za pomocą olejków i pozwolić im stopniowo zaniknąć.

Czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Jeśli chodzi o zdrowie dziecka, zawsze należy zasięgnąć porady pediatry. Dlatego, jeśli Twoje dziecko ma ciemieniuchę, powinieneś o tym powiedzieć lekarzowi, aby mógł stwierdzić, że to na pewno ta a nie inna dolegliwość.

Ponadto, lekarz może polecić  konkretny szampon lub o olejek dla dzieci, których należy używać.

W każdym przypadku powinieneś udać się do lekarza, jeżeli:

Ciemieniuchę powinien zdiagnozować lekarz

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zauważysz pojawiające się komplikacje, udaj się do lekarza, który postawi prawidłową diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

  • Ciemieniucha pogłębia się i rozprzestrzenia na inne części ciała poza głową
  • Łojotok powoduje podrażnienie i swędzenie skóry dziecka, lub  jeżeli zauważysz nadmierne wypadanie włosów
  • Dotknięty obszar zmienia kolor na czerwony, skóra jest gorąca w dotyku lub pojawiają się ropne wysięki
  • Oprócz łojotoku Twoje dziecko ma problemy z przybieraniem na wadze

Jak widać, ciemieniucha u niemowląt nie jest poważną dolegliwością. Wystarczy odrobina domowej terapii, a przypadłość ta prędzej czy później zaniknie. Powinieneś jednak powiedzieć o tym swojemu pediatrze, aby oprócz wykluczenia innych problemów mógł Ci powiedzieć, jak najlepiej ją leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.