Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?

Ciąża urojona: na czym polega to zaburzenie?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ciąża urojona to schorzenie, które dotyka część kobiet. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się co to dokładnie jest i jak można ją leczyć.

Wiele osób słyszało o terminie ciąża urojona. Jednak może Ci się wydawać, że jest to coś odległego, jedynie pojęcie, które pojawia się w filmach czy serialach dokumentalnych.

Być może słyszałaś termin ciąża urojona, ponieważ schorzenie to dotknęło Twojego pupila. Zazwyczaj przytrafia się to psom. Jednak ten rodzaj ciąży, nazywany także ciążą rzekomą, przytrafia się również ludziom.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz jej cechy oraz najlepsze sposoby leczenia.

Ciąża urojona: najważniejsze cechy

W dzisiejszych czasach przypadki ciąży urojonej lub rzekomej zdarzają się dość rzadko, przynajmniej w naszym społeczeństwie. Jak wskazują niektóre badania, dzieje się tak z powodu znaczenia społecznego przypisywanego ciąży.

Nie tak dawno temu kobiety musiały mieć dzieci, aby czuć, że spełniają swoją misję. Biologiczna predyspozycja do zachodzenia w ciążę, niemożliwość poczęcia i stres z tym związany sprawiły, że kobiety stały się podatne na ciążę rzekomą.

Ciężarna z mdłościami - ciąża urojona
Podczas ciąży urojonej u kobiety występują takie same objawy fizyczne jak podczas prawdziwej ciąży.

Obecnie społeczeństwo nie przykłada aż tak dużej wagi do tego, czy kobieta ma dzieci. Teraz może mieć inne zainteresowania, a bycie matką to opcja, której wiele kobiet nie wybiera. Jednak nie powinny czuć się winne z tego powodu.

Mimo tego warto przyjrzeć się cechom typowym dla ciąży urojonej, które pomogą je rozpoznać:

  • Zwiększona objętość brzucha i waga,
  • Poranne mdłości, taki same jak w przypadku ciąży,
  • Brak menstruacji,
  • Rozrost piersi i produkcja mleka,
  • Odczuwanie “poruszania się” dziecka.

Mimo tego, że wszystkie te objawy mogłyby spokojnie wskazywać na istnienie ciąży, w przypadku ciąży rzekomej w ciele matki nie ma dziecka.

Może Cię również zainteresować: Progesteron – niski poziom, komplikacje i przyczyny

Prawdziwy przypadek ciąży urojonej

Dr Ana Cecilia Márquez opisała przypadek prawdziwej ciąży urojonej. Opowiedziała o 34-letniej pacjentce, która pojawiła się w jej gabinecie w 28. tygodniu ciąży.

Przyszła na konsultację, ponieważ jej dziecko przestało się ruszać. Jej ciąż została zdiagnozowana ze względu na występujące u niej objawy. Były to między innymi:

Po potwierdzeniu powyższych objawów pacjentkę poddano serii badań, które ujawniły, że nie było bicia serca płodu. Aby to sprawdzić, wykonano badanie ultrasonograficzne, ale zdjęcia nie wskazywały na to, że kobieta była w ciąży.

Leczenie ciąży urojonej

Zmartwiona kobieta
Opieka psychologiczna i psychiatryczna pozwoli kobiecie odzyskać zdrowie.

Jak wyjaśniliśmy powyżej, ciąża urojona wywołuje prawdziwe objawy, które nie są zgodne ze stanem fizycznym kobiety. Taka sytuacja nie jest łatwa, więc leczenie koncentruje się zazwyczaj na aspekcie psychologicznym.

1. Opieka psychologiczna

Taki rodzaj opieki odgrywa kluczową rolę, gdy lekarze zdiagnozują ciążę rzekomą. Pojawia się ona często jako sposób na ucieczkę od emocji, z którymi kobieta nie jest w stanie dać sobie rady.

Poza tym pragnienie bycia matką i brak możliwości, by to osiągnąć (zarówno z powodu problemów z partnerem, jak i bezpłodnością), mogą wywołać stres i niepokój, które prowadzą do rozwoju ciąży urojonej.

O tym wszystkim możesz rozmawiać z psychologiem. Zazwyczaj na początku kobieta odrzuca ewentualność, że nie jest w ciąży. Jednak gdy tylko zaakceptuje to, co się z nią dzieje, ten rodzaj ciąży zazwyczaj zanika sam z siebie.

2. Opieka psychiatryczna

Chociaż wizyty u psychologa są bardzo ważne, konieczne może okazać się również odwiedzenie psychiatry. Tych dwóch profesjonalistów zazwyczaj łączy siły w określonych sytuacjach, co pozwala im osiągnąć lepsze rezultaty.

Poza tym, w przypadku ciąży urojonej, pacjentka może potrzebować leków wywołujących owulację, której brak wywołuje brak miesiączki. Dlatego też powrót menstruacji może pomóc zrozumieć kobiecie, że jej ciąża odbywała się jedynie w jej wyobraźni.

Czy bliska Ci osoba cierpiała kiedykolwiek na ciążę urojoną? A może doświadczył jej Twój pupil? Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć tą sytuację, przez którą przechodzą niektóre kobiety.

Należy podkreślić jak ważne jest oddanie się pod opiekę specjalistów z zaresu zdrowia psychologicznego. Ich pomoc nie tylko pomoże Ci poradzić sobie z sytuacją, w której się znalazłaś, ale również poprawić Twoje ogólne samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tarín, J. J., Hermenegildo, C., García-Pérez, M. A., & Cano, A. (2013). Endocrinology and physiology of pseudocyesis. Reproductive Biology and Endocrinology.
  • Campos, S. J., & Link, D. (2016). Pseudocyesis. Journal for Nurse Practitioners.
  • Dafallah, S. E. (2004). Pseudocyesis and infertility. Saudi Medical Journal.
  • Seeman, M. V. (2014). Pseudocyesis, delusional pregnancy, and psychosis: The birth of a delusion. World Journal of Clinical Cases.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.