Chrapanie i bezdech senny: jak je zatrzymać?
Chrapanie to dosyć nieprzyjemny dźwięk pojawiający się w momencie zakłócenia drożności dróg oddechowych podczas snu.
Około 75% ludzi uskarżających się na chrapanie, zmaga się również z bezdechem sennym. Bezdech to bardzo niebezpieczny stan charakteryzujący się krótkimi przerwami w oddychaniu podczas snu.
Bezdech senny może być spowodowany nieprawidłowościami typowo anatomicznymi, jak np. przeszkodą w drogach oddechowych. Powodować go mogą także choroby zakaźne oraz alergie.
Największy problem polega jednak na tym, że wskutek nieustannego zakłócania snu chrapanie może uniemożliwić prawidłowy odpoczynek w nocy, a nawet doprowadzić do całkowitej bezsenności.
Problem ten podczas snu może od czasu do czasu spotkać każdego. Są też osoby, u których chrapanie pojawia się niezwykle regularnie. Na szczęście istnieje kilka metod i wskazówek, które pomagają zatrzymać ten nieprzyjemny objaw i tym samym poprawić jakość snu.
Przeczytaj także artykuł: Dobry sen – jak sobie go zapewnić?
Skąd w ogóle bierze się chrapanie?
Chrapanie pojawia się w momencie, gdy język, górna część gardła, podniebienie lub języczek zaczynają wibrować względem migdałków i węzłów chłonnych. Drgania te występują za każdym razem, gdy wciąga się powietrze do płuc.
Nadwaga, zaburzenia układu oddechowego, a także pozycja ciała w trakcie snu to czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia tego problemu zdrowotnego.
Spożywanie alkoholu, palenie tytoniu lub przyjmowanie środków nasennych mogą również spowodować rozluźnienie mięśni gardła i wzmocnić efekty dźwiękowe, jakie wydaje chrapanie.
Mniejsza liczba przypadków tej dolegliwości jest spowodowana wadą genetyczną znaną pod nazwą polipowatości nosa lub skrzywienia przegrody nosowej.
Chrapanie i jego wpływ na zdrowie
Chociaż chrapanie samo w sobie może być bardzo uciążliwe i niekiedy sugerować chorobę płuc, to jednak zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak jego intensywność może być różna. Czasami objaw ten może być tak silny, że uniemożliwia spokojny sen.
Gdy zmagasz się z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS), Twój oddech mogą przerywać okresy trwające nawet do 10 sekund.
Jak wykazały liczne badania naukowe, chrapanie może mieć także wpływ na jakość związku pomiędzy dwoma osobami.
Według innych doniesień od 15% do 20% wypadków samochodowych może być spowodowanych niedoborem snu i zmęczeniem, jak widać jest to więc dość istotny problem.
Jak powstrzymać chrapanie za pomocą metod naturalnych?
Nadmierne wytwarzanie śluzu i obrzęk tkanek nosa to potencjalne dwie najważniejsze przyczyny chrapania. Zastosowanie konwencjonalnych metod obkurczających wnętrze nosa często pomaga poprawić stan pacjenta. Pomocne mogą być także naturalne sposoby uporania się z tą dolegliwością.
Poniżej znajdziesz przepis na sok opierający się wyłącznie o składniki naturalne zawierające olbrzymią ilość przeciwutleniaczy i składników odżywczych pozwalających skutecznie oczyścić zatoki i drogi oddechowe z zalegającego w nich śluzu.
Jest on naprawdę łatwy do przygotowania, smaczny, a na dodatek korzystnie wpłynie na jakość snu.
Naturalny sposób na zatrzymanie chrapania i poprawienie jakości snu
Składniki takie jak cytryny, imbir i marchew zawierają w sobie spore ilości niezbędnych składników odżywczych, które skutecznie przyczyniają się do oczyszczenia płuc i kanałów nosowych.
Regularne spożywanie tych składników może obniżyć częstość występowania chrapania i wzmocnić układ odpornościowy. Dzięki temu będziesz w stanie skuteczniej zwalczać wirusy i bakterie mogące potencjalnie wywoływać mniej lub bardziej groźne infekcje.
Składniki
- 1/4 cytryny
- 1 kawałek korzenia imbiru
- 2 jabłka
- 2 marchewki
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania opisywanego produktu
- Przed rozpoczęciem przygotowywania soku dokładnie umyj wszystkie składniki.
- Pokrój cytryny, imbir, jabłka i marchew w kostkę i dodaj je do blendera.
- Wlej jeszcze szklankę wody, a następnie miksuj wszystkie składniki przez kilka minut.
- Gdy konsystencja napoju będzie jednorodna i kremowa, przelej go do szklanki i wypij od razu, bez czekania.
Wypij szklankę tak przyrządzonego soku na dwie godziny przed pójściem spać. Jeśli jego smak będzie niezbyt atrakcyjny, możesz śmiało posłodzić odrobiną miodu.
Polecamy przeczytać też: Wylecz chrapanie odpowiednią dietą
Jakie korzyści zapewni Ci ten sok?
Ten naturalny sok jest pełen związków o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Zawiera także substancje wpływające na zredukowanie stanu przekrwienia tkanek nosa i bólu gardła – co oznacza, że znakomicie sprawdzi się w celu zatrzymania chrapania.
Poziom kwasowości zapewniany przez cytrynę pomoże pozbyć się nadmiaru śluzu, wpłynie także stymulująco na proces usuwania różnych toksyn gromadzących się w płucach.
Napój zawiera także witaminę A – cenny składnik odżywczy, który poprawia kondycję błon śluzowych w nosie i ustach.
Sok zawiera także wysoki poziom witamin C i E skutecznie zapobiegających infekcjom układu oddechowego i rozwojowi chorób nowotworowych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Hetzenecker, A., Fisser, C., Stadler, S., & Arzt, M. (2018). Sleep Apnea. Deutsche Medizinische Wochenschrift. https://doi.org/10.1055/a-0623-1283
-
Bixler, E. O., Vgontzas, A. N., Ten Have, T., Tyson, K., & Kales, A. (1998). Effects of age on sleep apnea in men. I. Prevalence and severity. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. https://doi.org/10.1164/ajrccm.157.1.9706079
-
Tripuraneni, M., Paruthi, S., Armbrecht, E. S., & Mitchell, R. B. (2013). Obstructive sleep apnea in children. Laryngoscope. https://doi.org/10.1002/lary.23844