Choroby wątroby: poznaj najważniejsze informacje

Choroby wątroby: poznaj najważniejsze informacje

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Choroby wątroby są niezwykle liczne, a niektóre z nich są znane lepiej od innych. Jednak każde schorzenie, które wywiera wpływ na ten organ, musi być traktowane niezwykle poważnie, ponieważ wątroba pełni wiele kluczowych funkcji w organizmie każdego człowieka.

Wszystkie choroby wątroby wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej, ponieważ wywierają wpływ na kluczowy organ. Wątroba odgrywa rolę w trawieniu pokarmów, przechowuje energię oraz uwalnia toksyny. Właśnie dlatego kilka chorób wątroby może prowadzić nawet do śmierci.

Choroby wątroby są wywoływane przez różne czynniki. Czasami mogą pojawiać się z powodu różnych wirusów. Innym razem powstają z powodu strawienia toksycznych substancji. Przyczyny genetyczne rzadko kiedy mają na nie wpływ.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy chorób wątroby są niezwykle zróżnicowane i zależą od schorzeń, na który cierpi dany pacjent. W niektórych przypadkach pacjent nie ma nawet żadnych objawów, a chorobę można wykryć jedynie dzięki przeprowadzeniu odpowiednich badań laboratoryjnych.

Czytając dzisiejszy artykuł poznasz najważniejsze choroby wątroby.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) i niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby (NASH)

Niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD) charakteryzuje akumulowanie lipidów w wątrobie. Poza tym jeśli pojawia się stan zapalny i uszkodzenie komórek wątroby, nazywa się je “niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby” lub NASH.

Wątroba
Wątroba to niezwykle istotny organ. Choroby, które ją dotykają, mogą stanowić duże zagrożenie dla naszego zdrowia.

Osoby otyłe, które cierpią na cukrzycę typu 2 lub syndromy metaboliczne, są bardziej podatne na rozwój tych schorzeń wątroby. Zazwyczaj takie choroby nie mają wyraźnych objawów.

Marskość wątroby, jedna z najpoważniejszych chorób wątroby

Marskość wątroby to jedna z najpoważniejszych chorób wątroby. Sprawia ona, że zdrowe komórki są zastępowane włóknami tkanki łącznej. Tym samym prawidłowa budowa wątroby zostaje zaburzona i ulega na trwałe zniszczeniu, a wątroba nie jest w stanie dobrze działać.

Nie ma jednego określonego sposobu leczenia marskości wątroby. Jednak istnieje kilka terapii stosowanych w celu zwalczania przyczyn wywołujących marskość. Do najczęstszych przyczyn tego schorzenia zaliczamy:

  • Alkoholizm,
  • Niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD),
  • Przewlekłe zapalenie wątroby typu C,
  • Przewlekłe zapalenie wątroby typu B.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby (AZW)

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby to przewlekła choroba, która pojawia się, gdy układ immunologiczny zaczyna atakować wątrobę. W wyniku jego działań pojawia się stan zapalny i uszkodzenia. Jeżeli osoba cierpiąca na tą chorobę nie podda się właściwej terapii, AZW może pogłębić się i wywołać marskość wątroby.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby to jedna z chorób wątroby, która na początku może nie dawać żadnych objawów, chociaż z czasem się one pojawiaj. Lekarze diagnozują to schorzenie bazując na historii medycznej pacjenta. Poza tym należy wykonać odpowiednie badania.

Zapalenie wątroby typu A, B oraz C

Te schorzenia są wywoływane przez wirusy. Zapalenie wątroby typu A wywołuje stan zapalny. To z kolei sprawia, że wątroba nie jest w stanie pracować we właściwy sposób. Zapalenie wątroby typu A przenosi się przez kontakt z fekaliami zarażonej osoby.

Wątroba i zastrzyk - choroby wątroby

Zapalenie wątroby typu B ma podobne cechy charakterystyczne. Jednak w tym przypadku rozprzestrzenia się poprzez kontakt z każdymi wydzielinami zarażonej osoby. Istnieje jego ostra i przewlekła odmiana. Bez odpowiedniego leczenia odmiana przewlekła może zamienić się w raka wątroby lub doprowadzić do niewydolności wątroby.

Również zapalenie wątroby typu C przypomina poprzednie dwie choroby. Jednak rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią zarażonej osoby. Wczesne objawy mogą pojawić się do 10 lat po infekcji. Ma odmianę ostrą i przewlekłą, podobnie jak zapalenie wątroby typu B.

Zapalenie wątroby typu D i E

Wirus wywołujący zapalenie wątroby typu D pojawia się niezwykle rzadko i dotyka jedynie osoby cierpiące na zapalenie wątroby typu B. Kiedy u danej osoby pojawi się zarówno wirus zapalenia wątroby typu B i D, lekarze nazywają to zdarzenie “koinfekcją”.

Jeżeli dana osoba ma chroniczne zapalenie wątroby typu B, a następnie dochodzi u niej do infekcji zapaleniem wątroby typu D, lekarze używają terminu “superinfekcja”.

Zapalenie wątroby typu E rozprzestrzenia się poprzez picie wody, która została skażona fekaliami zainfekowanej osoby. Poza tym może je również wywoływać jedzenie niedogotowanej wieprzowiny lub dziczyzny.

Zazwyczaj przechodzi samoistnie po kilku tygodniach i nie trzeba stosować specjalnego leczenia. Z nieznanych powodów tą chorobę cechuje umieralność na poziomie 20% pośród kobiet w ciąży.

Inne choroby wątroby

Hemochromatoza pierwotna to nie jest typowa choroba wątroby, ale wywiera znaczący wpływ na ten organ. To schorzenie charakteryzuje nadmierne odkładanie się żelaza w organizmie. Tym samym może wywoływać zwłóknienie wątroby, a u 60% pacjentów pojawia się marskość wątroby. U 5% pacjentów rozwijają się guzy złośliwe.

Z kolei choroba Wilsona to rzadko spotykane schorzenie dziedziczne, które nie pozwala organizmowi w sposób naturalny pozbywać się miedzi, której nie potrzebuje. Miedź odkładająca się w wątrobie może prowadzić do jej marskości.

Zapalenie wątroby typu B i C, jak również marskość wątroby, hemochromatoza pierwotna, nadmierne spożywanie alkoholu, otyłość oraz cukrzyca to schorzenia, które zwiększają ryzyko rozwoju nowotworu wątroby.

W dzisiejszych czasach istnieje kilka sposobów terapii, które pomagają radzić sobie z tymi chorobami. Pamiętaj, że nie możesz ignorować pojawiających się u Ciebie objawów. Gdy tylko je zauważysz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Dzięki temu będziesz w stanie ochronić się przed wystąpieniem ewentualnych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beltrán, M. D. L. L. M., Ruiz, L. H., Velázquez, A. L. L., & Cerda, A. P. (2005). Fitoterapia molecular como parte de la medicina alternativa complementaria en las enfermedades del hígado. Investigación en salud, 7(1), 64-70.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.