Choroba przyzębia: ryzyko i następstwa

Choroba przyzębia: ryzyko i następstwa

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Choroba przyzębia może wiązać się z serią niebezpieczeństw oraz następstw odbijających się na naszym ogólnym stanie zdrowia. Czy wiedziałaś, że może nawet prowadzić do problemów układu krążenia? Dowiesz się więcej na ten temat czytając dzisiejszy artykuł.

Choroba przyzębia dotyka dziąsła. W dzisiejszym artykule skoncentrujemy się na ryzykach i reperkusjach chorób przyzębia, ponieważ mogą one wpływać na zdrowie całego organizmu. Nie przegap tych informacji!

Na czym polega choroba przyzębia?

Uszkodzenia przyzębia są wywoływane przez gromadzenie się mikroorganizmów, które zmieniają stan dziąseł. Jeśli taka choroba nie zostanie skorygowana w odpowiednim momencie, będzie rozwijała się powoli i może nawet prowadzić do wypadania zębów, jak i rozwoju innych schorzeń w organizmie.

Z jednej strony może rozwijać się stan zapalny dziąseł, który wywołuje krwawienie podczas szczotkowania zębów bez utraty kości. Z drugiej strony może pojawić się również paradentoza, która oprócz stanu zapalnego i krwawienia wywołuje również utratę kości.

Środki zapobiegawcze i edukacja pacjentów na temat schorzeń przyzębia odgrywa kluczową rolę w ochronie przed ich rozwojem. Poza tym bardzo ważna jest wiedza na temat tego jak tłumaczyć i szerzyć podstawowe zabiegi higieniczne oraz zwiększać świadomość innych czynników ryzyka. To klucze do zatrzymania rozwoju tej choroby.

Kobieta u dentysty
Aby zmniejszyć ryzyko komplikacji wynikających z choroby przyzębia należy wiedzieć jaka choroba się rozwija i pojąć odpowiednie kroki, aby się przed nią ochronić.

Czynniki ryzyka

Taki problem zdrowotny może być wywoływany przez różne przyczyny. Pośród nich znajdują się między innymi:

  • Zła higiena, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej oraz bakterii na linii dziąseł.
  • Zmiany hormonalne, a zwłaszcza takie, które pojawiają się u kobiet w wieku nastoletnim, podczas menstruacji, ciąży i menopauzy. Wpływają inne na przyzębie, zwłaszcza jeśli wcześniej istniał już stan zapalny dziąseł.
  • Choroby ogólnoustrojowe (m. in. zespół Downa, choroba Leśniewskiego-Crohna, czy cukrzyca).
  • Urazy zgryzowe.
  • Palenie to jeden z głównych czynników ryzyka, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia przyzębia oraz zaburza leczenie tkanek.
  • Styl życia może stać się czynnikiem ryzyka ze względu na niewłaściwą dietę, brak ćwiczeń i spożywanie alkoholu.

Ryzyko i reperkusje związane z chorobą przyzębia

Zarówno zapalenie dziąseł, jak i zapalenie przyzębia mogą wpływać na nasze zdrowie i wywoływać lub pogarszać występujące już choroby.

Zmiany w naczyniach

Wiele badań łączy stan zapalny przyzębia ze zmianami w naczyniach. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy bakterie z jamy ustnej przedostają się do krwiobiegu.

Mikroorganizmy w chorobie przyzębia wywołują stan zapalny wsierdzia i przyczepiają się do zastawek serca oraz tkanek serca, które już wcześniej były uszkodzone. W związku z tym mogą wywoływać takie schorzenia jak:

  • Bakteryjne zapalenie wsierdzia
  • Martwicę niedokrwienną
  • Kardiomiopatie
  • Zakrzepicę
  • Niewydolność wieńcową
  • Żylaki

Miażdżyca

Aterioskleroza
Arteriosklerozę wywołuje zwężanie się naczyń krwionośnych z powodu odkładania się nadmiaru cholesterolu. Naukowcy wiążą jej rozwój z bakteriami odpowiedzialnymi za choroby przyzębia.

To choroba podczas której występuje zwężenie naczyń krwionośnych z powodu przyczepiania się płytek cholesterolowych do ich ścian. Co więcej, po zbadaniu tych płytek, znaleziono w nich bakterie związane z chorobami przyzębia.

Poza tym eksperci wykazali, że te bakterie pomagają tworzyć lipopolisacharydy, które odpowiadają za gromadzenie cholesterolu.

Choroby układu oddechowego

Wdychając bakterie znajdujące się w ustach, pozwalamy im przechodzić do naszych dróg oddechowych i docierać do płuc. Tym samym mogą wywołać takie choroby jak:

  • Bakteryjne zapalenie płuc
  • Zapalenie oskrzeli
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • Ropienie płuc

Może Cię również zainteresować: Najczęstsze noworodkowe choroby układu oddechowego

Cukrzyca

Cukrzyca to kolejna choroba, która wiąże się ze schorzeniami przyzębia. Główny dowód, który wspiera tą teorię, to fakt, że specjaliści są w stanie ustabilizować glikemię po zakończeniu leczenia przyzębia. Poza tym nieleczona choroba przyzębia prowadzi do rozchwiania glikemii.

Choroba dziąseł jest również łączona z chorobą nerek, zaburzeniami naczyniowymi mózgu, porodem przed terminem oraz niską wagą urodzeniową.

Jak można zwalczyć chorobę przyzębia?

W zdiagnozowaniu tego schorzenia kluczową rolę odgrywają cykliczne przeglądy dokonywane przez dentystów.

  • Podstawowe terapie wykorzystywane do walki z chorobą przyzębia to czyszczenie oraz łyżeczkowanie i polerowanie zębów.
  • Kiedy schorzenie znajduje się w stadium początkowym, konieczne jest wyeliminowanie zgromadzonych bakterii za pomocą profesjonalnej profilaktyki.
  • I w końcu, w przypadku zapalenia przyzębia, specjaliści zazwyczaj dzielą leczenie na dwie fazy. Najpierw, podczas fazy podstawowej, specjaliści usuwają mikroorganizmy odpowiedzialne za infekcje stosując zdrapywanie i łyżeczkowanie zębodołów. W bardziej zaawansowanych przypadkach pacjent będzie musiał poddać się operacji przyzębia, aby specjalista dostał się do kieszeni dziąseł.

Podsumowując, zdrowie zębów bez wątpienia wywiera wtórny wpływ na ogólne zdrowie organizmu. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby dbać o nie chodząc na regularne wizyty kontrolne i jak najszybciej zażegnać wszelkie choroby przyzębia. Właściwa kontrola nad chorobą przyzębia zapewni również ochronę przez chorobami sercowo-naczyniowymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Díaz María Elena, Toledo Pimentel Bárbara, Nazco Ríos Caridad. Enfermedad periodontal y factores locales y sistémicos asociados. Rev Cubana Estomatol  [Internet]. 2002  Dic [citado  2019  Jun  11] ;  39( 3 ): 374-395. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072002000300006&lng=es
  • Peña Sisto Maritza, Peña Sisto Liliana, Díaz Felizola Ángela, Torres Keiruz Deysi, Lao Salas Niurka. La enfermedad periodontal como riesgo de enfermedades sistémicas. Rev Cubana Estomatol  [Internet]. 2008  Mar [citado  2019  Jun  11] ;  45( 1 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75072008000100006&lng=es.
  • Rioboo Crespo M., Bascones A.. Factores de riesgo de la enfermedad periodontal: factores genéticos. Avances en Periodoncia  [Internet]. 2005  Ago [citado  2019  Jun  11] ;  17( 2 ): 69-77. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-65852005000200003&lng=es.
  • Sanz-Sánchez I., Bascones-Martínez A.. Otras enfermedades periodontales: I: Periodontitis como manifestación de enfermedades sistémicas. Avances en Periodoncia  [Internet]. 2008  Abr [citado  2019  Jun  11] ;  20( 1 ): 59-66. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1699-65852008000100006&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.