Choroba Hansena - naturalne środki przynoszące ulgę
Choroba Hansena, czyli trąd rozwija się stopniowo. Bywa, że od momentu zarażenia do chwili wystąpienia pierwszych objawów trądu mija kilka lub nawet kilkanaście lat. Potem przebieg choroby jest powolny i długotrwały.
Każdy podejrzany wykwit skórny, który jest wrażliwy na temperaturę, bolesny i czuły na dotyk to ostrzeżenie o potencjalnym ataku choroby. Choroba Hansena atakuje bowiem głównie skórę i komórki nerwowe.
W poniższym artykule poznasz kilka faktów na temat tego schorzenia. Opiszemy też niektóre z naturalnych sposobów leczenia.
Choroba Hansena (trąd) – objawy
Do najwcześniejszych objawów należą: krwawienie z nosa, bóle głowy i gorączka.
Istnieją dwie prawidłowo zdefiniowane odmiany choroby Hansena (chociaż pacjent może mieć również objawy mieszane). Cechami charakterystycznymi tych odmian jest wygląd guzków i rozproszenie nacieków skórnych:
- Węzły chłonne są powiększone.
- Guzki, które często występują na twarzy, ale również znajdują się na innych częściach ciała, szybko zmieniają wygląd fizyczny pacjenta. Mają one tendencję do pękania i wrzodzenia, kalecząc nos lub/oraz uszy zakażonego. Czasem dochodzi do odsłonięcia czaszki, a infekcja przenosi się na oczy. Notuje się przypadki, w których choroba maceruje policzki osoby chorej i dochodzi do powstania otworów, przez które widoczne jest wnętrze jamy ustnej.
- Choroba powoduje wypadanie włosów, co dotyczy również rejonów brwi i owłosionej części twarzy u mężczyzn. Powoduje to obrzęk policzków, uszu i brwi i nadaje twarzy nieregularny wygląd.
- Czasami przeżuwanie pokarmu staje się prawie niemożliwe, utrudnione jest również przełykanie.
Kiedy choroba atakuje krtań:
- Głos staje się zachrypnięty lub następuje jego całkowita utrata.
- Oddychanie jest mocno ograniczone, pacjent ma wrzodziejące dziąsła, co skutkuje wypadaniem zębów.
- Większość zakażonych zatraca poczucie smaku i węchu.
- Guzki mogą również pojawić się na kończynach, co powoduje ubytki w tkankach i odsłonięcie kości.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Bóle głowy – niesamowite naturalne leki na ich złagodzenie
Choroba Hansena – przyczyny
Trąd wywoływany jest przez prątki Mycobacterium leprae. Choroba ta ma wiele podobieństw do gruźlicy. Jest ona zaraźliwa, ale postępuje powoli.
10% dzieci, których rodzice cierpią na trąd będzie również chorowało na tę chorobę, jednak nie w wyniku dziedziczenia, a jako skutek zarażenia. Zanotowano również przypadki, w których zarażenie dziecka nastąpiło poprzez łożysko.
Prątki trądu znajdują się we łzach, w ślinie, wydzielinie z nosa, cewki moczowej i pochwy. Zanotowano przypadki, w których podczas autopsji wykryto je w narządach wewnętrznych, między innymi wątrobie i śledzionie. Zakażenie następuje najczęściej poprzez penetrację błony śluzowej nosa oraz przenikanie do krwiobiegu w miejscach uszkodzenia skóry.
Zarazki mogą być także przenoszone na skórę przez niektóre owady. Jest wielce prawdopodobne, że istnieją również inne drogi zakażenia.
Naturalne środki przynoszące ulgę w objawach choroby Hansena
Trąd zalicza się do tych chorób, które od wieków dotykają ludzkość w straszliwy sposób. Na szczęście obecnie jest ona wyleczalna. Istnieją również naturalne środki, składające się z dużej ilości ziół o wspaniałych właściwościach leczniczych, które umożliwiają leczenie i przynoszą ulgę w dolegliwościach towarzyszących tej chorobie.
1. Wąkrotka azjatycka
To naturalne remedium cechuje się wspaniałymi właściwościami przeciwzapalnymi, działa gojąco, przynosi ulgę i jest niezwykle skuteczne w uśmierzaniu dolegliwości związanych z chorobą Hansena.
Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Zioła w Twoim domu – stwórz mały, aromatyczny ogród
Składniki
- 1 łyżka skruszonych nasion wąkrotki azjatyckiej (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Najpierw zagotuj wodę i dodaj łyżkę nasion wąkrotki.
- Pozostaw do naciągnięcia przez 5 minut i odcedź.
- Pij wywar codziennie rano i wieczorem.
2. Waleriana
To naturalne remedium ma działanie relaksujące. Dlatego zaleca się je do przeciwdziałania atakom nerwowym towarzyszącym chorobie Hansena.
Składniki
- 1 łyżka suszonych liści i kwiatów waleriany (15 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Sposób przygotowania
- Podgrzej wodę, a gdy zacznie się gotować dodaj łyżkę suszonych liści i kwiatów waleriany.
- Pozostaw do naciągnięcia na 10 minut.
- Pij trzy razy dziennie.
3. Rumianek
Jeżeli masz dolegliwości związane z układem nerwowym, to jest to najbardziej popularny środek. Ze względu na swoje znakomite właściwości kojące i terapeutyczne, rumianek rozluźnia ciało i pomaga łagodzić objawy choroby Hansena.
Składniki
- 1 łyżka suszonych kwiatów rumianku (15 g)
- 1 szklanka wody (259 ml)
Sposób przygotowania
- Zagotuj wodę.
- Kiedy woda zawrze, dodaj łyżkę suszonych kwiatów rumianku i pozostaw do naciągnięcia na 10 minut.
- Pij wieczorem, przed snem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Concha R Marcela, Cossio T M. Laura, Salazar S Iván, Fich S Félix, Pérez C Carlos, González B Sergio. Enfermedad de Hansen: Revisión a propósito de un caso. Rev. chil. infectol. [Internet]. 2008 Feb [citado 2019 Ago 20] ; 25( 1 ): 64-69. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0716-10182008000100013&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0716-10182008000100013
- Rubin, G. M., Yandell, M. D., Wortman, J. R., Gabor Miklos, G. L., Nelson, C. R., Hariharan, I. K., … Lewis, S. (2000). Comparative genomics of the eukaryotes. Science. https://doi.org/10.1126/science.287.5461.2204
- Sheskin, J. (1965). Thalidomide in the treatment of lepra reactions. Clinical Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1002/cpt196563303
- Flageul, B. (2011). Lepra. Enfermedad de Hansen. EMC – Dermatología. https://doi.org/10.1016/S1761-2896(11)70985-2
- Rodríguez, G., Abaúnza, M. C., Vargas, E. J., & López, F. (2012). La lepra y el testículo. Biomédica. https://doi.org/10.1038/ncomms10663