Choroba Alzheimera – jeden krok do szczepionki!

Naukowcy zapowiadają, że znajdują się o krok od odkrycia szczepionki chroniącej przed chorobą Alzheimera. Z wielką nadzieją oczekują, że projekt ten ujrzy światło dzienne w ciągu najbliższych lat.
Choroba Alzheimera – jeden krok do szczepionki!

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2019

Odkrycie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera jest obecnie jednym z największych wyzwań w naukowym i medycznym świecie. Lekarze i naukowcy niestrudzenie poszukują rozwiązania, dzięki któremu skutecznie zahamują rozwój tej wyniszczającej mózg choroby, a także zapobiegną jej powstawaniu.

Dzięki coraz nowszym odkryciom związanym z poznaniem i leczeniem chorób neurodegeneracyjnych, naukowy świat daje nam coraz większą nadzieje na jej wyleczenie. Coraz częściej docierają do nas publikacje wyników licznych badań i eksperymentów, które potwierdzają ogromny postęp w leczeniu choroby Alzheimera.

Choroba Alzheimera zbiera coraz większe żniwo

kobieta i mężczyzna w podeszłym wieku chorzy na Alzheimera

Szacuje się, że do roku 2050 liczba przypadków zachorowań na Alzheimera na wszystkich kontynentach osiągnie liczbę 135 milionów.

Fakt ten w żadnym stopniu nie wpływa na to, czy na przestrzeni lat nastąpi zaostrzenie przebiegu choroby. Jest natomiast przejawem tego, że wzrasta przeciętna długość życia, a wraz z wiekiem ryzyko zachorowania na Alzheimera jest znacznie większe, zwłaszcza po 80. roku życia. Powyższe dane stanowią uzasadnienie zaciekłej walki o odkrycie sekretów tej choroby.

Najnowsze badania naukowe

Niedawno światło dzienne ujrzał materiał dotyczący gigantycznego postępu w dziedzinie chorób degeneracyjnych. Opublikowane dane są bardzo optymistyczne i mogą stanowić realną zapowiedź odkrycia szczepionki chroniącej przed chorobą Alzheimera.

Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Flinders wraz ze specjalistami z Instytutu Medycyny Molekularnej z Kalifornii (USA) opracowali szczepionkę, która mogłaby zahamować rozwój choroby Alzheimera.

Długo oczekiwana szczepionka przeciw chorobie Alzheimera może stać się rzeczywistością

Według badań opublikowanych w naukowym czasopiśmie Alzheimer’s Research & Therapy prawie 99% wszystkich dotychczas przeprowadzonych eksperymentów klinicznych mających na celu zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera zakończyło się porażką.

W Stanach Zjednoczonych już w 2010 roku opatentowano pierwszą szczepionkę przeciw tej nieuleczalnej chorobie, jednakże wywołane przez nią efekty uboczne stanowiły zagrożenie dla zdrowia ludzkiego organizmu.

Szczepionka ta nosiła nazwę AN1792 i została nawet zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Leków. Niestety po przeprowadzeniu późniejszych badań, lek został całkowicie wycofany, a dalsze badania nad nim anulowano.

Od tego odkrycia minęło ponad 6 lat, podczas których naukowcy ciężko pracowali. Owocem tej pracy okazała się nowa, realna szansa na odkrycie szczepionki przeciw chorobie Alzheimera. Ten olbrzymi postęp napawa cały świat wielką nadzieją i optymizmem.

Pierwsza eksperymentalna szczepionka na Alzheimera: EuroEspes

połączenia nerwowe

Po porażce amerykańskiego eksperymentu przyszedł czas na szczepionkę EB101 EuroEspes – opracowaną w hiszpańskim centrum medycznym mającym swą siedzibę w Galicji. Naukowcom udało się zrobić potężny krok naprzód i wyeliminować większość efektów ubocznych, jakie powodowała AN1792.

Nowatorskie działanie szczepionki można zdefiniować w dwóch punktach:

  • Szczepionka ma działać niczym immunogen zdolny do produkcji przeciwciał zwalczających występujące w mózgu blaszki amyloidowe, które sprzyjają rozwojowi choroby Alzheimera.
  • Ponadto, szczepionka EB101 zapobiega zapaleniu opon mózgowych lub mikroudarom mózgu, jakie wywoływała poprzednia wersja AN1792.

Mimo fantastycznych rezultatów szczepionka nadal znajduje się w fazie eksperymentalnej i nie została jeszcze opatentowana. Nie zapowiedziano także daty jej pojawienia się na rynku farmaceutycznym.

Szczepionka, która odwraca skutki chorób degeneracyjnych

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, naukowcy opracowują szczepionkę, która będzie w stanie odwrócić skutki chorób degeneracyjnych mózgu.

Specjaliści z jednego z australijskich uniwersytetów we współpracy z Instytutem Medycyny Molekularnej Uniwersytetu Kalifornijskiego są o krok od opracowania szczepionki.

  • Fakt opracowania szczepionki stanowi ogromny i niesamowity przejaw postępu w dziedzinie badań nad ludzkim mózgiem i jego chorobami. Sama myśl o szczepionce napawa nadzieją setki tysięcy pacjentów i ich rodziny. Być może już wkrótce będziemy w stanie zapobiegać oraz hamować rozwój wielu chorób neurodegeneracyjnych.
  • Poza leczeniem choroby Alzheimera, szczepionka ta będzie pomocna również w przypadku choroby Parkinsona, Kuru (choroba neurodegeneracyjna wywołana przez priony) czy choroby Huntingtona. Naukowcy mają w planie osiągnąć swój cel poprzez połączenie dwóch kuracji leczniczych:
  1. Pierwsza szczepionka ma oddziaływać na białko beta-amyloid.
  2. Z kolei celem drugiego leku mają być białka tau. Badania potwierdzają, że kiedy białka te nie są aktywne, komórka nie jest w stanie wyrzucać „odpadów”, a co za tym idzie, inne białko – beta-amyloid – zaczyna się odkładać stanowiąc niebezpieczeństwo dla mózgu. Następuje wtedy powolna śmierć komórek.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Rytm snu ujawnia rozwój chorób degeneracyjnych

Szczepionka będzie dostępna w ciągu najbliższych trzech lat

babcia chora na Alzheimera z wnukiem

Projektem kieruje endokrynolog, Nikolai Petrowsky. Jego zdaniem szczepionka będzie gotowa do wejścia na rynek farmaceutyczny w przeciągu dwóch-trzech lat. Wyniki wszystkich dotychczasowych badań i eksperymentów są pozytywne i napawają wielką nadzieją.

Jednak przed naukowcami pozostaje nadal wiele pracy w celu osiągnięcia wyznaczonych celów.

Głównym zadaniem szczepionki ma być:

  • Zahamowanie rozwoju choroby i odwrócenie jej dotychczasowych skutków już w momencie postawienia diagnozy (w zaawansowanych przypadkach choroby szczepionka okaże się niestety nieskuteczna).
  • Profilaktyka wśród osób przed 50. rokiem życia, u których dotychczas nie pojawiły się żadne objawy chorób degeneracyjnych mózgu.
  • W istocie głównym założeniem lekarstwa jest zahamowanie rozwoju choroby Alzheimera we wczesnej fazie lub całkowite zapobieganie wystąpieniu choroby.

Dzięki szczepionce moglibyśmy zapobiec występowaniu choroby Alzheimera u przyszłych pokoleń.

Na zakończenie

Niestety lekarstwo nie pomoże osobom, u których choroba osiągnęła już zaawansowane stadium. Skutki postępu choroby przez wiele lat są nieodwracalne i na razie nie ma nadziei na to, że nastąpi jakakolwiek zmiana.

Dlatego naszym bliskim zmagającym się z chorobą Alzheimera powinniśmy zaoferować troskliwą opiekę, czułość, zadbać o ich godność oraz zapewnić im wsparcie najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.