Chore jelita – 6 powodów do obaw
_Jelita to jeden z narządów wewnętrznych, ulokowany w centralnej i dolnej części jamy brzusznej, pomiędzy żołądkiem a odbytnicą. Wchodzi on w skład złożonego układu pokarmowego i dzieli się na dwie zasadnicze części: jelito cienkie i jelito grube. Chociaż obydwa jelita składają się na jeden organ i spełniają podobne funkcje, każde z nich wykazuje się inną specjalizacją. To właśnie ona wyznacza granicę między tymi dwoma bratnimi narządami.
Podstawową funkcją, jaką spełniają nasze jelita jest trawienie i przyswajanie substancji odżywczych z dostarczanych pokarmów. W jelicie cienkim następuje rozkład tłuszczów, białek i węglowodanów, a z kolei w jelicie grubym następuje wchłanianie wody obecnej w treści pokarmowej oraz syntetyzowanie niektórych witamin. Tutaj trafiają również niestrawione resztki jedzenia.
W rezultacie pracy jelit następuje wchłanianie składników odżywczych do krwi, skąd są one transportowane do wszystkich komórek organizmu. Cały proces kończy się w jelicie grubym, na ostatnim jego odcinku – okrężnicy, gdzie niestrawione resztki pokarmu są przekształcone w masę kałową, a następnie wydalone.
Jelita – ważny i wrażliwy organ
Jelita – zarówno cienkie, jak i grube – odgrywają bardzo istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Każdego dnia muszą sprostać trawieniu nawet kilograma pożywienia. Pamiętajmy jednak, że jednocześnie narząd ten jest niezwykle delikatny i wrażliwy na działanie różnych czynników zewnętrznych.
Delikatność jelita jest związana z tym, że to właśnie przez nie następuje transport wszystkich dostarczanych organizmowi substancji odżywczych. Zaburzenia pracy układu pokarmowego to problem powszechniejszy niż mogłoby się wydawać – występuje on u znacznej większości ludzi na całym świecie
.
Najprostszym sposobem na wykrycie dysfunkcji i chorób jelit jest baczna obserwacja organizmu. Wysyła on nam bowiem szereg sygnałów wskazujących na to, że nasz układ pokarmowy nie jest w stanie poradzić sobie z trawieniem pokarmów, które codziennie mu dostarczamy.
Najpopularniejszym symptomem chorób jelit są bóle brzucha, rozstrój żołądka, wzdęcia, zaparcia itp. Obok nich istnieją również inne objawy, mniej znane, lecz równie niepokojące. Dowiedz się, jakie sygnały wysyła nam organizm, gdy jelita nie potrafią dać sobie rady z rozkładem i trawieniem pokarmów.
Chore jelita – mało znane objawy
Nieustanna ochota na słodycze
Jelita to jedno z ulubionych środowisk bakterii do żerowania. Im więcej spożywamy cukru, tym szybciej namnażają się te bakterie i domagają się więcej swej ulubionej pożywki – stąd ciągła chęć na słodycze.
Z początku problem ten jest trudny do wykrycia, gdyż na co dzień zwyczajnie sięgamy po słodką przekąskę w ciągu dnia lub po deser na podwieczorek. Dopiero z czasem słodkie zachcianki zaczynają przekształcać się w nałóg.
Przeczytaj koniecznie artykuł: Cukier a mózg – a co gdybyś przestała słodzić?
Objawy nasilają się do tego stopnia, że kiedy nie mamy pod ręką słodyczy, zaczynamy się stresować, a następnie łapczywie pochłaniamy wszystko, co znajdziemy w lodówce.
Należy podkreślić, że spożywanie niekontrolowanych ilości cukru prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych oraz jest przyczyną rozwoju wielu groźnych dla organizmu chorób. Najpopularniejszymi z nich są: otyłość i cukrzyca.
Zaburzenia psychologiczne
Jak jelita mogą wpływać na naszą psychikę, skoro są umiejscowione daleko od mózgu? Otóż powiązanie między tymi dwoma organami jest większe niż mogłoby się nam wydawać. Co więcej, rozmaite zaburzenia psychologiczne, takie jak depresja, stres czy stany lękowe mogą mieć swoje źródło właśnie w niedoborze cennych dla zdrowia substancji odżywczych.
Jednym z najważniejszych neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie jest serotonina. Od stężenia tej substancji we krwi zależy nasze samopoczucie, humor, poczucie szczęścia, optymizm… Jej źródłem jest są właśnie jelita, gdzie następuje synteza wartościowych substancji odżywczych.
Nic więc dziwnego w tym, że złe samopoczucie, ponury humor czy brak chęci do działania mogą być jednym z objawów zaburzeń pracy jelit. Kiedy zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie pójdź do lekarza i wykonaj podstawowe badania. Być może problem tkwi właśnie w twoich jelitach.
Podwyższony poziom glukozy we krwi
Jak wspomnieliśmy na samym początku, podstawową funkcją jelit jest trawienie pokarmów oraz przyswajanie pochodzących z nich substancji odżywczych. A ponieważ jednym z podstawowych komponentów naszej codziennej diety są cukry, do jelit trafiają również i one.
Kiedy w spożywanych przez nas pokarmach znajduje się zbyt dużo cukrów, nasze jelita od razu dają sygnał, że będą musiały włożyć wiele wysiłku w ich trawienie. Problem pojawia się wówczas, gdy cała niezbędna energia do przeprowadzenia procesu trawiennego jest wykorzystywana do rozkładu i transformacji cukrów. Praca jelit ulega więc zaburzeniu.
Pamiętajmy, że podwyższony poziom glukozy we krwi to pierwszy krok do poważnej choroby, jaką jest cukrzyca. Nadmiar cukrów w diecie powoduje również otyłość oraz sprawia, że nasz organizm staje się podatny na wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne.
Co więcej, cukier – zwłaszcza ten rafinowany – prowadzi do poważnych zaburzeń procesu przekształcania substancji odżywczych w niezbędną do życia energię.
Niezdrowy wygląd skóry
W rzeczywistości niezdrowy wygląd skóry i rozmaite zmiany na jej powierzchni mogą mieć wiele różnych przyczyn, między innymi:
- Nadmierną ekspozycję na szkodliwe działanie promieniowania UV
- Codzienne stosowanie chemicznych produktów pielęgnacyjnych
- Skrajne zimno lub ekspozycja na wysokie temperatury
- Zaburzenia hormonalne
- Niezdrową i ubogą w składniki odżywcze dietę
Naukowcy przytaczają tu również mało znany, lecz potwierdzony licznymi badaniami argument: niezdrowy wygląd skóry może być bezpośrednio powiązany z pracą zarówno jelita cienkiego, jak i grubego.
Zatem jeśli zauważysz na swojej cerze uciążliwy trądzik lub wypryski, nie należy wykluczyć problemów z pracą jelit. Problemy skórne są wywołane między innymi bakteriami znajdującymi się w przewodzie pokarmowym. Ich nadmiar może prowadzić do powstawania wyprysków, wągrów, nadmiernego wysuszenia skóry lub jej zaczerwienia.
Zobacz także: Pielęgnacja skóry: 9 produktów spożywczych
Problemy z trawieniem
Nie ma wątpliwości co do tego, że zaburzenia trawienia (ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, rozstrój żołądka…) są najczęstszym objawem chorób jelit. Bez wykonania podstawowych badań trudno jednak ustalić diagnozę. W rzeczywistości objawy te mogą wskazywać na zaburzenia pracy któregokolwiek narządu wchodzącego w skład całego układu pokarmowego.
Nie należy jednak odrzucać możliwości, że ból brzucha może być objawem niedostatecznej wydajności jelita. Generalnie problem przebiega według poniższego schematu:
- W pierwszej kolejności pojawiają się gazy jelitowe.
- Następnie brzuch wzdyma się jak balon i pojawia się biegunka.
W większości przypadków zaburzenia pracy jelit są związane z nadmiarem szkodliwych bakterii we wnętrzu jelita cienkiego i grubego oraz obniżonym poziomie „dobrych”, zdrowych dla organizmu mikroorganizmów flory bakteryjnej jelit.
Pamiętajmy, że nadmiar szkodliwych bakterii prowadzi do gromadzenia się w jelitach niekorzystnych dla zdrowia substancji. A także uniemożliwia prawidłowe przyswajanie składników odżywczych pochodzących ze spożywanych pokarmów.
Cuchnący oddech
Nieprzyjemny zapach z ust w większości przypadków jest symptomem zaburzeń trawiennych organizmu. Jest on wywoływany przez gromadzące się w jelitach bakterie, które żerują na rozkładających się cukrach.
Cuchnącemu oddechowi towarzyszą również gazy jelitowe, które docierają do ujścia żołądka, prowadzą jednocześnie do rozwoju stanu zapalnego. Krótko mówiąc, wydobywający się nieprzyjemny zapach z ust to nic innego, jak unoszące się ku górze gazy jelitowe. W takim przypadku wizyta u lekarza będzie nieunikniona.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sugar Absorption in the Intestine: The Role of GLUT2
George L. Kellett, Edith Brot-Laroche, Oliver J. Mace, Armelle Leturque
Annual Review of Nutrition 2008 28:1, 35-54 - APA Ahmed, Serge H.a,b; Guillem, Karinea,b; Vandaele, Younaa,b Sugar addiction, Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care: July 2013 – Volume 16 – Issue 4 – p 434-439
doi: 10.1097/MCO.0b013e328361c8b8 - Stanhope KL. Sugar consumption, metabolic disease and obesity: The state of the controversy. Crit Rev Clin Lab Sci. 2016;53(1):52‐67. doi:10.3109/10408363.2015.1084990
- Maes M. Depression is an inflammatory disease, but cell-mediated immune
activation is the key component of depression. Prog Neuropsychopharmacol Biol
Psychiatry. 2011 Apr 29;35(3):664-75. doi: 10.1016/j.pnpbp.2010.06.014. Epub 2010
Jun 20. Review. PubMed PMID: 20599581. - Bornstein J. C. (2012). Serotonin in the gut: what does it do?. Frontiers in neuroscience, 6, 16. https://doi.org/10.3389/fnins.2012.00016
- Bowe, W. P., & Logan, A. C. (2011). Acne vulgaris, probiotics and the gut-brain-skin axis – back to the future?. Gut pathogens, 3(1), 1. https://doi.org/10.1186/1757-4749-3-1
- Guzmán Calderón, Edson, Montes Teves, Pedro, & Monge Salgado, Eduardo. (2012). Probióticos, prebióticos y simbióticos en el síndrome de intestino irritable. Acta Médica Peruana, 29(2), 92-98. Recuperado en 11 de mayo de 2020, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172012000200009&lng=es&tlng=es
- Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255
- Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of natural science, biology, and medicine, 4(1), 14–23. https://doi.org/10.4103/0976-9668.107255