Charakterystyka zespołu cyklicznych wymiotów
Zespół cyklicznych wymiotów jest dla lekarzy stanem trudnym do opanowania i leczenia. Polega na intensywnych epizodach wymiotów bez wyraźnej przyczyny. Osoba z tym problemem może mieć jednak okresy bez wymiotów.
Mimo to osoby, które doświadczają tego zespołu, mogą pozornie doświadczyć poprawy tylko po to, aby wkrótce potem mieć inny podobny epizod. (Stąd nazwa syndromu.) Nadal nie wiemy, ile osób cierpi na zespól cyklicznych wymiotów, ale szacunki wskazują, że ma go około 2% dzieci poniżej 6 roku życia.
Jednak dorośli mogą również doświadczyć zespołu cyklicznych wymiotów i otrzymać taką diagnozę. Dzisiejszy artykuł opisze, co to za zaburzenie i jak je zidentyfikować.
Co to jest zespół cyklicznych wymiotów?
Wymioty są niespecyficznym objawem u ludzi i są zwykle spowodowane infekcją przewodu pokarmowego, nerwowością, zatruciem i wieloma innymi przyczynami. Właśnie dlatego zespół cyklicznych wymiotów jest trudny do zidentyfikowania.
Jak powiedzieliśmy powyżej, zespół ten składa się z epizodów ciągłych wymiotów pozornie bez powodu. Epizody mogą trwać godziny lub dni. Główną cechą tej patologii jest to, że po epizodzie następuje okres bezproblemowy.
Jednak po pewnym czasie wymioty powracają. Co ciekawe, drugi epizod jest zwykle podobny do pierwszego. Oznacza to, że wymioty pojawiają się i znikają i trwają praktycznie tyle samo czasu, co poprzednie.
Jak wspomnieliśmy powyżej, choroba może dotknąć osoby w każdym wieku, chociaż znacznie częściej występuje u dzieci. Naukowcy nie byli w stanie znaleźć przyczyny, mimo że ktoś po raz pierwszy opisał ją już w 1882 roku. Zdecydowanie zauważyli też, że częściej występuje u dziewczynek i osób z celiakią.
Dowiedz się więcej o lekach przeciwwymiotnych zapobiegających nudnościom i wymiotom
Inne objawy
Aby móc stwierdzić, że dany stan jest w rzeczywistości zespołem cyklicznych wymiotów, osoba musi mieć co najmniej trzy podobne epizody. Pomiędzy epizodami musi również występować okres dobrej kondycji.
Epizody zwykle zaczynają się nagle, prawie zawsze w nocy. Również zdecydowana większość przypadków pojawia się po infekcji lub sytuacji stresowej. Niektórzy uważają, że niektóre pokarmy, takie jak czekolada, mogą je wywołać.
Ponadto w ciągu jednej godziny występują zwykle więcej niż cztery epizody wymiotów. Co więcej, okresy chorobowe trwają średnio od jednego do czterech dni. Oprócz podobieństwa między jednym wydarzeniem a drugim okresy zdrowia również są często podobne. Oznacza to, że epizody wymiotów są równomiernie rozmieszczone między jednym a drugim.
Często występują również nudności, biegunka i ból głowy. Podobnie osoby z tym schorzeniem często odczuwają wrażliwość na światło i zawroty głowy. To stresująca, a nawet zawstydzająca psychicznie sytuacja.
Sprawdź te siedem naturalnych sposobów na powstrzymanie wymiotów
Jak można leczyć zespół cyklicznych wymiotów?
Jeśli chodzi o przyczynę, jak dotąd nie ma leczenia na zespół cyklicznych wymiotów. Większość środków skupia się na unikaniu możliwych wyzwalaczy. W rzeczywistości niektóre leki, takie jak propranolol, mogą być nawet stosowane w celu zapobiegania.
Choroba jest tak zróżnicowana, że leczenie uzależnione jest od potrzeb każdego pacjenta. W związku z tym, w przypadku wystąpienia epizodu, dostępne są różne leki – pomimo wszelkich środków zapobiegawczych. Niektóre z nich to ondansetron i lorazepam.
Należy pamiętać, że cykliczne wymioty mogą prowadzić do odwodnienia. Tym bardziej, jeśli towarzyszy im też biegunka. Dlatego tak ważne jest, aby być dobrze nawodnionym i uzupełniać utracone elektrolity tak, jak to tylko możliwe.
Zawsze skonsultuj się z lekarzem w przypadku powtarzających się wymiotów
Podsumowując, zespół cyklicznych wymiotów wciąż pozostaje zagadką dla lekarzy, zwłaszcza dla pediatrów. Konieczne jest również wykluczenie innych chorób o podobnych objawach. Dlatego ważne jest, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem i zgłosili do niego sytuację.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kenny, P. (n.d.). Síndrome de vómitos cíclicos: un enigma pediátrico vigente Actualización. Síndrome de Vómitos Cíclicos. (n.d.). Retrieved March 9, 2020, from https://www.clevelandclinic.org/health/sHIC/html/s14894.asp
- Rivas Domingo, Dency, and Trini Fragoso Arbelo. “Síndrome de vómitos cíclicos.” Revista Cubana de Pediatría 79.3 (2007): 0-0.
- López-Úbeda, Marta, et al. “Síndrome de vómitos cíclicos: un reto en el diagnóstico y tratamiento.” Rev Mex Ped 83 (2016): 20-23.