Cewnikowanie żyły obwodowej: wszystko, co musisz wiedzieć

Cewnikowanie żyły obwodowej jest wskazane u pacjentów, którym trzeba skanalizować żyłę, a proces ten nie może być wykonany przezskórnie.
Cewnikowanie żyły obwodowej: wszystko, co musisz wiedzieć
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Cewnikowanie żyły obwodowej to proces chirurgiczny, którego celem jest nacięcie powierzchownej żyły kończyny lub szyi. Taki zabieg ma na celu wprowadzenie cewnika do światła żyły, który może być krótki lub ma dotrzeć do żyły głównej lub prawego przedsionka serca.

Podłączenie polega na wykorzystaniu całkowicie wszczepialnego portu dostępu żylnego, co oznacza, że ​​zapewnia pacjentom bezpieczny i stały dostęp do żyły.

Dlatego cewnikowanie żyły obwodowej jest wskazane w sytuacjach, w których konieczne jest utrzymanie skanalizowania żyły, a procesu nie można wykonać przezskórnie.

Często stosuje się je u pacjentów, którzy potrzebują ciągłego podawania leków poprzez wstrzykiwanie, takich jak pacjenci otrzymujący chemioterapię. Procedura ta nazywana jest również flebotomią.

Jakie zalety ma cewnikowanie żyły obwodowej

Cewnikowanie żyły obwodowej to otwarty zabieg chirurgiczny. W ramach tego procesu otwiera się żyłę odpromieniową i umożliwia do niej stały dostęp.

Cewnikowanie żyły jest procedurą, która może być bardzo korzystna dla pacjenta z powodu następujących czynników:

  • Można wprowadzać długie cewniki bezpośrednio obserwując żyłę.
  • Poprzez cewnik można podawać chemioterapię, całkowite żywienie pozajelitowe a także roztwory hipertoniczne.
  • Końcówkę cewnika można umieścić w środkowej pozycji żyły.
  • Przez cewnik można również rejestrować centralne ciśnienie żylne.
  • Cewniki mogą pozostawać na miejscu przez długie okresy, a nawet lata.

Podobnie, warto wspomnieć, że gdy końcówkę można umieścić w grubej żyle lub w prawym przedsionku, unika się dzięki temu rozwoju zapalenia żył i stwardnienia.

Obie choroby zwykle rozwijają się natomiast, gdy leczenie przebiega poprzez wstrzykiwanie krwi do żyły obwodowej za pomocą krótkich cewników.

Technika cewnikowania żyły obwodowej

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo wykonać technikę cewnikowania, jest pozycja pacjenta. Będzie ona zależeć od miejsca wybranego do wykonania dostępu do żyły.

Cewnikowanie żyły obwodowej

Jeśli chodzi o dorosłych pacjentów, najczęściej stosowanym obszarem jest przednia część ramienia w pobliżu łokcia. Dokładnie miejsce to znajduje się powyżej zgięcia łokcia. Celem jest dotarcie do żyły odłokciowej. Podobnie inne często wybierane miejsca to:

  • Zewnętrzne żyły szyjne.
  • Żyła odpromieniowa w dołku podobojczykowym
  • Żyła odpiszczelowa kończyny dolnej lub grzbietowe żyły śródstopia

W przypadku, gdy pacjent jest nieletni, proces ten koncentruje się na wewnętrznej żyle odpiszczelowej w jej początkowym odcinku. Oznacza to 1 centymetr powyżej i przed wewnętrzną lub przyśrodkową częścią kostki.

Należy również pamiętać, że jeśli pozwalają na to warunki pacjenta, chirurg musi zawsze wyjaśnić mu przebieg całej procedury i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem zabiegu.

Po wybraniu miejsca, w którym zabieg zostanie wykonany, pacjenta umieszcza się w odpowiedniej pozycji. Jeśli cewnikowanie żyły obwodowej ma zostać przeprowadzone na ramieniu lub w dołku podobojczykowym, ramię zostanie odwiedzione (poddane abdukcji).

Osoba przeprowadzająca zabieg powinna zawsze nosić odpowiednią odzież ochronną, która będzie składać się z czapki, maski, fartucha i sterylnych rękawiczek.

Powikłania

Zasadniczo powikłania związane z tą techniką zachodzą w samym zabiegu chirurgicznym, podczas którego należy ściśle przestrzegać zasad. Istnieje bowiem ryzyko chirurgiczne związane z zasadą działania cewnika lub ryzyko pooperacyjne, które zwykle występują podczas opieki pooperacyjnej.

Zabieg w gabinecie

Po pierwsze, powikłania chirurgiczne wiążą się zwykle z następującymi sytuacjami:

  • Niemożność lub trudność w zidentyfikowaniu lub skanalizowaniu żyły.
  • Pęknięcia żył lub uszkodzenia tętnicze. W takim przypadku mogą wystąpić naprawdę poważne konsekwencje.
  • Pęknięcie żyły kanałowej, zasinienie lub podwiązanie tętnicze.
  • Trudności z przejściem cewnika przez żyłę.

Ponadto powikłania pooperacyjne polegają na pozostaniu cewnika w żyle. Może się to zdarzyć z powodu całkowitego braku opieki lub jej braku przez długi czas. Ryzyko jest następujące:

  • Choroba zakrzepowo-zatorowa
  • Zapalenie żył: problem, który pojawia się przy pozostawieniu cewnika w żyle przez długi czas.
  • Kumulacja ropy w miejscu nacięcia: jest to zwykle spowodowane zakażeniami krwiaka, które w najgorszym przypadku mogą prowadzić nawet do rozwoju uogólnionej sepsy.

Dlatego w cewnikowaniu żyły obwodowej dobra opieka pooperacyjna jest zawsze niezbędna. Specjaliści zalecają więc utrzymywanie cewnika izolowanego sterylną gazą. W ten sposób unika się kolonizacji bakterii i cewnik pozostaje na stałym poziomie. To bardzo ważne, aby zapobiec wydostaniu się cewnika podczas zabiegów lub podczas przenoszenia pacjenta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Selene Aideé, V. F., José Ángel, B. C., Jesús, T. J., José Luis, J. C., Wulfrano, R. A., & Eduardo E, M.-J. (2012). Modelo biológico no vivo para la enseñanza de la técnica de venodisección en alumnos de pregrado de la carrera de medicina. Cir. Gen.
  • Rojas, G., Gerson, R., & Lázaro, M. (1992). Acceso vascular con catéteres Broviac-Hickman. Rev. Inst. Nac. Cancerol. (Méx.).
  • Cabrera, C., Méndez, M., Fierro, F., Molina, I., Niño, J., & Beltrán, J. (2011). Catéteres parcialmente implantables en niños con enfermedades onco-hematológicas. CIRUPED.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.