Cele SMART: czym one są i jak pomagają poprawić Twoje finanse?

Cele SMART obejmują wyznaczanie konkretnych celów, które odzwierciedlają ewolucję, są możliwe do zrealizowania i rozwijane w określonym czasie.
Cele SMART: czym one są i jak pomagają poprawić Twoje finanse?

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Cele SMART obejmują wyznaczanie konkretnych celów, które odzwierciedlają ewolucję, są możliwe do zrealizowania i rozwijane w określonym czasie. Prowadzenie własnych finansów jest niezbędne, aby mieć jasność co do dochodów i wydatków oraz zachować porządek, który pozwala osiągnąć cele.

W tym kontekście oszczędzanie stanowi bardzo ważną codzienną czynność, chociaż wielu osobom trudno jest ją wdrożyć. Czy tak jest w Twoim przypadku i czy chcesz coś ulepszyć? Dowiedz się z tego artykułu, czym są cele SMART i znajdź rozwiązanie!

Oszczędzanie pieniędzy staje się prawie niemożliwe, gdy ludzie skupiają się tylko na doraźnej teraźniejszości. Dzieje się tak, ponieważ skupiają swoją uwagę na ciągłych pokusach, zapełniają swój świat niepotrzebnymi przedmiotami i wydają więcej, niż mają.

Tymczasem konieczne jest, abyśmy planowali wszystko, co chcemy otrzymać i osiągnąć. Cele SMART to sposób na wizualizację tego planu w krótkim, średnim lub długim okresie na poziomie osobistym, rodzinnym i zawodowym.

Czym są cele SMART?

Jak wskazuje tłumaczenie z angielskiego, cele SMART odnoszą się do „celów inteligentnych”. Aby mogły tak się nazywać, muszą być konkretne, jasne i dokładnie przeanalizowane. Każda litera ich nazwy ma znaczenie, które pomaga zrozumieć ich cechy.

Poniżej wyjaśniamy każdą z nich:

  • S: oznacza, że ​​cel musi być konkretny (solidny), to znaczy musi być całkowicie jasne, co chcesz osiągnąć i dlaczego.
  • M: wskazuje, że cel musi być mierzalny, co oznacza, że ​​istnieją statystyki lub mocne elementy pozwalające zweryfikować, jak wiele osiągnęliśmy, a ile nam brakuje.
  • A: oznacza, że ​​cel musi być osiągalny. Tutaj zwraca się uwagę, że nic nie pozostawiamy przypadkowi i istnieje pewność, że cel może zostać spełniony.
  • R: cele muszą być rozwojowe, ponieważ zawsze dąży się do tego, aby nowe doświadczenia reprezentowały postęp w życiu.
  • T: ta litera wyraża, że ​​cel musi zostać osiągnięty w określonym czasie. W ten sposób osoba nie pozostawia przypadkowi, w którym momencie swojego życia chce osiągnąć proponowane cele i definiuje pod nie niezbędne etapy.
Kobieta z notatnikiem
Tworzenie planu celów to inteligentne rozwiązanie, aby zorganizować swoje życie.

Dlaczego ważne jest, abyśmy nauczyli się oszczędzać pieniądze?

Nauka oszczędzania jest transcendentalnym procesem rozwijania odpowiedzialności finansowej. Nie wszystkie pieniądze są bowiem przeznaczone do wydania, ale część z nich zaczynamy oszczędzać. Zmniejsza to ryzyko dojścia do granicy naszego salda na koncie.

Jednocześnie oszczędzanie pozwala na opanowanie nawyków i kontrolowanie wydatków, które są faktycznie konieczne. Nie jest tajemnicą, że sytuacja gospodarcza może się zmienić z dnia na dzień. Są chwile, w których czujemy się komfortowo pod względem finansowym i inne, w których sytuacja bardziej się komplikuje.

Oszczędności pozwalają tymczasem zachować równowagę w trudnych sytuacjach, ponieważ służą jako zasoby, po które można sięgnąć w razie potrzeby. W ramach oszczędności finansowych gromadzimy środki, które pozwalają realizować nowe marzenia. Dzięki temu nie pozostajemy w błędnym kole niepotrzebnych wydatków i nielicznych ambicji.

Ponadto uczenie się oszczędzania oznacza uwzględnianie celów SMART w życiu osobistym. Mają one bowiem decydujące znaczenie dla realizacji inwestycji, projektów i pomyślnej kondycji finansowej.

Cele SMART jako INTELIGENTNE wskazówki dotyczące poprawy finansów

Cele SMART skłaniają ludzi do poważnego traktowania swoich planów i zamierzeń. Zapobiegają też sytuacji, w której cele pozostaje jedynie w sferze niejasnych słów lub idei, które nigdy nie przechodzą do etapu realizacji.

Mają one kluczowe, aby wszystkie propozycje, które się pojawiają, były brane pod uwagę. Dzięki temu zaczynają się materializować, gdyż powiązano je z planem pracy, który pozwala ocenić i stwierdzić, czy są wykonalne. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zarządzaniu Twoimi finansami.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Oszczędzanie – naucz dziecko szacunku do pieniędzy

1. Zapisz swoje cele w widocznym miejscu

Sporządzenie listy wszystkich projektów, które przychodzą ci na myśl, daje ci ciągle nowe aspiracje i pozwala na coraz większe postępy w życiu.

Spisanie celów jest również kluczową czynnością. Polega na sporządzeniu graficznego schematu wszystkiego, co chcesz osiągnąć, i określeniu ostatecznego terminu realizacji. Ponadto pomaga rozpoznać potrzeby o najwyższym priorytecie.

2. Prowadź kontrolę dochodów i wydatków

Niezbędne jest rejestrowanie wszystkich otrzymywanych dochodów. Tylko w ten sposób można bowiem jasno ustalić sumę zebranych pieniędzy a następnie zapisywać, w jaki sposób wydajemy te pieniądze.

Dzięki temu działaniu można stwierdzić, ile potrzeba na niezbędne wydatki, ile można zaoszczędzić, a ile zarezerwować na spłacenie rat w przypadku jakiegoś zadłużenia.

3. Oceń metody oszczędzania

Istnieje wiele metod oszczędzania i praktycznie rynek usług finansowych oferuje ich coraz więcej, aby każdy mógł znaleźć dla siebie najlepszą alternatywę, dostosowana do sytuacji.

Wskazane jest, aby poszukiwać, zgłębiać informacje i osobiście douczać się na temat każdego ze skonsolidowanych procesów oszczędnościowych. Dzięki temu można pozyskać najlepsze podstawy do przeanalizowania, czy najlepszą decyzją dla finansów jest inwestowanie, zatrzymywanie pieniędzy w banku, tworzenie funduszu czy zawieranie spółek.

Pieniądze i długopisy
Posiadanie inteligentnych oszczędności to umiejętność ich inwestowania, aby generowały zyski w oczekiwaniu na ich późniejsze wykorzystanie.

4. Ustaw codzienne cele SMART

Ma to decydujące znaczenie, aby zawsze mieć jasność co do tego, co należy zrobić, aby osiągnąć to, co się planuje. Jest to pozytywne ćwiczenie, w którym każdy dzień to mały krok naprzód, aby pieniądze, które zostały uzgodnione od początku procesu, zostały odłożone w ramach oszczędności.

Odkryj również te ciekawe metody oszczędzania: Energia elektryczna – 10 sposobów na jej oszczędzanie

Cele SMART pomogą ci wzmocnić Twoje nawyki i obowiązki

Musisz nauczyć się dawać się ponieść celom, a nie pokusom, bo w ten sposób zaczynasz unikać niepotrzebnych wydatków. Jeśli decydujesz się na natychmiastowe rozpoczęcie nowych nawyków, musisz przede wszystkim zrozumieć, że opóźnianie ich wdrożenia nie przynosi żadnych korzyści.

Ponadto musimy postrzegać oszczędzanie jako zaliczkę, a nie ofiarę, ponieważ zaoszczędzone pieniądze mają pozytywny wpływ na naszą stabilność i nasze plany w przyszłości. Dzięki celom SMART to zadanie staje się łatwiejsze do zniesienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Olmedo Figueroa Delgado, Luis, Las finanzas personales. Revista Escuela de Administración de Negocios [Internet]. 2009; (65): 123-144.
  • Steffens G. Cadiat A. Los criterios SMART: el método para fijar objetivos con éxito [Internet]. (S.L): 50Minutos.es; 2016 [citado 02 de marzo de 2021]
  • López J. Las finanzas personales, un concepto que va más allá de su estructura [Internet]. Pereira: Facultad de Ciencias Administrativas de la Universidad EAFIT, 2016 [citado 02 de marzo 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.