Brązowe upławy - co dla nas oznaczają?
Chociaż brązowe upławy nie są najczęstszą wydzieliną spotykaną w naszej codzienności, nie są one rzadkością. Nie oznaczają też poważnych schorzeń w naszym organizmie. Dlatego zanim ogarnie nas niepokój powinnyśmy dowiedzieć się, co właściwie mogą dla nas oznaczać brązowe upławy i na co wskazują.
Brązowa wydzielina z pochwy nie zawsze oznacza poważną chorobę. W rzeczywistości, przy wielu okazjach, jej obecność jest całkowicie normalna. W tym artykule powiemy Ci, co może to spowodować i kiedy powinnyśmy zgłosić się do lekarza.
Wielokrotnie brązowe upławy są częścią normalnego cyklu menstruacyjnego. Innym razem jest to oznaka pewnego fizjologicznego procesu, który odbywa się zgodnie z oczekiwanym kursem. Dobrze jest zwrócić na to uwagę, ale nie powinnaś niepokoić się tym faktem, przy każdej okazji.
Brązowe upławy – naturalne okoliczności ich występowania
Istnieją cztery okoliczności, w których należy spodziewać się brązowej wydzieliny z pochwy, kiedy nie będzie ona wymagała interwencji medycznej To znaczy, że brązowe upławy przejdą same, wracając do zwykłego procesu organizmu. Tymi okolicznościami są:
- Pierwsze dni cyklu menstruacyjnego: dokładniej dni po krwawieniu miesiączkowym. Jest to zazwyczaj spowodowane mieszaniną krwi i normalnych wydzielin z pochwy.
- Okazjonalne wahania hormonalne: nawet u kobiet o bardzo regularnym cyklu menstruacyjnym, miesięczne zachowanie organizmu nie jest w istocie identyczne. Wielkie wahania poziomu estrogenów lub progesterony mogą doprowadzić do zmian, w tym do ciemnych upławów.
- Zmiana pigułek antykoncepcyjnych: kiedy kobieta stosuje pewną kombinację leków hormonalnych, przyjmowanych doustnie i zmienia je po dłuższym czasie – może wywołać to brązowe upławy z pochwy. Odpowiadają za to właśnie hormonalne wahania i zmiany.
- Stosunek płciowy w czasie ciąży: ponieważ w organizmie kobiety ciężarnej jest więcej progesteronu i więcej unaczynienia jej narządów płciowych, tarcie podczas stosunku płciowego może wywoływać brązową wydzielinę. Nie jest to objaw natychmiastowy i można się tego spodziewać aż do dnia po odbytym stosunku.
Brązowe upławy z pochwy – ogólne przyczyny
Poza normalnymi sytuacjami pojawienia się brunatnej wydzieliny z pochwy, mamy też do czynienia z jej patologiczną formą. Wśród chorób lub zaburzeń, które ją wywołują, są niektóre zlokalizowane właśnie w układzie rozrodczym kobiety, ale nie tylko.
Ogólne przyczyny ciemnych upławów z pochwy są w zasadzie hormonalne, dotyczyć mogą całego naszego organizmu. Poniżej znajdziesz najczęstsze, ogólne przyczyny (w kontekście patologicznej formy upławów):
- Podwyższone stężenie estrogenów: zmiany w cyklu miesiączkowym, które skutkują podwyższonymi wartościami estrogenów, mogą powodować brązową wydzielinę z pochwy. Stosunkowo powszechną sytuacją jest stres. W sytuacjach stresowych wzrasta ilość estrogenów i dochodzi do jajeczkowania, co ostatecznie prowadzi do brązowawej wydzieliny, która jest formą maleńkiego krwawienia.
- Nieodpowiednie hormonalne środki antykoncepcyjne – kombinacja hormonów wybrana przez Twojego ginekologa może okazać się nieodpowiednia dla Twojego organizmu. Zdarza się to rzadko, ale nie jest to niemożliwe.
Spożyte hormony wtedy nie odpowiadają fizjologicznemu cyklowi menstruacyjnemu i zmieniają go, powodując nieregularne, nienaturalne krwawienie. Jeśli ten objaw nie minie sam po czasie – należy zmienić środki antykoncepcyjne.
Żeński układ rozrodczy a brązowe upławy
Wśród przyczyn, które znajdują się w żeńskim układzie rozrodczym, wyróżniamy te następujące:
- Ciąża: połączenie plemników i jajeczka oraz ich późniejsze gniazdowanie w macicy może przejawiać się zewnętrznie krwawieniem o brązowym odcieniu. Zazwyczaj jest to niewielka brązowawoczerwona wydzielina w innym czasie niż ta spodziewana przy menstruacji. Jest ona powszechnie znana jako “plamistość” i nie stwarza ryzyka poronienia.
- Polipy: polipy to nieprawidłowości wewnątrz macicy. Są to łagodne guzy, które osiągają różne rozmiary i zwisają w dół do jamy narządowej. Zmieniając wewnętrzną ścianę macicy, czasem zatrzymują one krew menstruacyjną, która jest następnie wydalana z niej w brunatnym odcieniu. Czasami towarzyszą temu nawet zakrzepy.
- Mięśniaki: z mechanizmem podobnym do polipów zmieniają wewnętrzną ścianę macicy. Włókna są łagodnymi guzami mięśni gładkich macicy, które są zamknięte w ścianie organu.
- Nowotwory: rak szyjki macicy może mieć wśród swoich objawów brązową wydzielinę z pochwy. Nie jest to najczęstszy jego objaw i nie występuje u wszystkich pacjentów, którzy obarczeni są nowotworem. Nie jest to też objaw par excellence tego nowotworu.
W tym przypadku kobiety częściej wykazują inne objawy, np. silne krwawienia z pochwy i przewlekły ból.
Przeczytaj także:
Kiedy stan jest alarmujący?
Jeśli wydzielina pojawia się rzadko bez innych objawów, nie powinna być alarmująca. Uznaje się za właściwe zainicjowanie konsultacji medycznej podczas następujących sytuacji:
- Upławom towarzyszy silny ból brzucha.
- Upławy stają się przewlekłe, trwają długo i mają charakter powracający nieustannie.
- Występują na przemian z epizodami obfitego krwawienia.
Zaleca się również konsultację przy innych rodzajach wydzieliny z pochwy. Szczególna charakterystyka ich przewlekłej formy, może wskazywać na patologię w organizmie. Brązowa wydzielina z pochwy, przy ciąży może pojawiać się na przemiennie z wydzieliną różową. Wtedy, jeśli nie ma innych objawów towarzyszących konsultacja lekarska nie jest wymagana.
Z kolei żółto-białe upławy w połączeniu z brązową wydzieliną mogą świadczyć o infekcji, zwykle łatwo uleczalnej. Jednakże upławy te, jak i te wymienione poniżej powinny prowadzić nas do konsultacji z profesjonalistami w celu przyjęcia właściwego leczenia.
- Żółta wydzielina, łączona czasami z odcieniem brunatnym może być wywołana przez włośnicę.
- Biała wydzielina z pochwy może świadczyć o drożdżycy.
Podsumowanie
Niezwykle ważna w ustaleniu przyczyn tych upławów jest codzienna obserwacja swojego ciała i organizmu. Ma to wręcz kluczowe znaczenie, aby nie wyciągać pochopnych wniosków.
W przypadku kobiet szczególnie istotne jest obserwowanie właśnie wydzielin pochwy podczas cyklu i poza nim.
Pamiętajmy, że u wielu kobiet brązowe upławy występują między innymi w okresie owulacji. Dzieje się tak pod wpływem pękającego pęcherzyka i uwalniania komórki jajowej. Jeśli jednak w różnych momentach cyklu zmagamy się z taką wydzieliną, a jeszcze towarzyszy jej ból – warto zwrócić się do ginekologa, aby ustalić jednoznaczną przyczynę.
Konsultacja z ginekologiem nigdy nam nie zaszkodzi. To specjalista będzie wiedział jak odróżnić stan normalny od patologicznego. Zadecyduje więc o ewentualnym leczeniu i interwencji lekarskiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vidal Borras, Emilio, and Crispina Justa Ugarte Rodríguez. “Síndrome de flujo vaginal.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 36.4 (2010): 594-602.
- González, Nelvys Felipe, et al. “Factores de riesgo asociados a infección vaginal en mujeres embarazadas.” MULTIMED 23.3 (2019): 484-500.
- Bendek, Eduardo Acosta, Julio Duva Palacio, and Néstor Vásquez Macías. “Flujo genital.” Revista Colombiana de Obstetricia y Ginecología 31.5 (2016): 304-322.
- MedlinePlus. Prueba de Papanicolaou. Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/pruebas-de-laboratorio/prueba-de-papanicolaou/.
- Clínica Universidad de Navarra. Endometriosis. Disponible en: https://www.cun.es/enfermedades-tratamientos/enfermedades/endometriosis.
- Clínica Mayo. Enfermedad pélvica inflamatoria. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/pelvic-inflammatory-disease/symptoms-causes/syc-20352594.
- Clínica Mayo. Quistes de ovario. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405.
- MedlinePlus. Síndrome del ovario poliquístico. Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000369.htm.
- CDC. Clamidia. Disponible en: https://www.cdc.gov/std/spanish/clamidia/stdfact-chlamydia-s.htm.
- Clínica Mayo. Cáncer de cuello uterino. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501.
- Clínica Mayo. Candidosis vaginal. Disponible en: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999.