Bóle stawów: wylecz je skórką z cytryny!

Chociaż cytryny są znane, cenione i spożywane praktycznie na całym świecie, to jednak większość ludzi wyrzuca tę ich część, która ma najlepsze właściwości: skórkę. A to jest bardzo poważny błąd!
Bóle stawów: wylecz je skórką z cytryny!
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Skórka z cytryny może pomóc Ci szybko i sprawnie złagodzić bóle stawów oraz ich stan zapalny. Jest także skuteczna jeśli zastosujesz ją miejscowo lub w postaci naparu.

Cytryna to owoc cytrusowy, który niezmiernie ceniony jest już od czasów starożytnych. Stosowana jest powszechnie do różnego rodzaju zastosowań kulinarnych, kosmetycznych, a przede wszystkim do użytku leczniczego.

Między innymi stała się jednym z podstawowych naturalnych produktów wykorzystywanych przy łagodzeniu dolegliwości powodowanych przez bóle stawów oraz inne choroby układu ruchowego.

Cechuje się ona znakomitymi właściwościami, głównie z uwagi na swoją wysoką zawartość witaminy C, a także z powodu licznych związków przeciwutleniających, minerałów, pierwiastków śladowych i olejków eterycznych.

Wyniki licznych badań naukowych wykazały, że cytryna także pozwala skutecznie wzmocnić układ odpornościowy i przyczynia się do leczenia chorób takich jak grypa, przeziębienia i infekcje bakteryjne.

Ponadto cytryna jest członkiem grupy produktów spożywczych o właściwościach alkalicznych, które działają jako diuretyki i środki przeczyszczające.

Do tego oprócz zastosowań zdrowotnych i spożywczych, znakomicie sprawdza się między innymi jak składnik produktów czyszczących naturalnego pochodzenia.

Skórka z cytryny na bóle stawów

Niemniej jednak, pomimo tego, że cytryny spożywane są praktycznie na całym świecie, większość ludzi wyrzuca tę ich część, która cechuje się najlepszymi i najbardziej cennymi właściwościami: czyli ich skórkę.

Mimo tego, że skórka nie dysponuje tak atrakcyjnym aromatem i smakiem, jak miąższ cytryny, to to jednak na podstawie wielu badań wielokrotnie już stwierdzono, że zawiera ona aż o 10 razy więcej witaminy C.

Skórka cytryny zawiera także wysokie stężenie związków przeciwzapalnych, które mogą być użyteczne także w leczeniu bólu stawów.

Kontynuując nasze rozważania, chcielibyśmy zaprezentować Ci nieco bliżej główne zalety, jakimi cechuje się cytryna. Będziesz mieć także okazję poznać naprawdę prosty do wykonania przepis, który jednak z pewnością Cię może zainteresować.

Zapraszamy zatem do lektury dalszej części naszego dzisiejszego artykułu!

Korzyści, jakie skórka z cytryny oferuje na bóle stawów

Kwaśny smak, który koncentruje się w skórce z cytryny jest jednym z głównych powodów, dla których prawie każdy z nas zazwyczaj wyrzuca ją po wyciśnięciu soku lub obraniu owocu.

Ale z drugiej strony wiele osób skrzętnie zbiera i przechowuje skórki z cytryny, ponieważ mają one świadomość, że jest to jedno z głównych źródeł substancji odżywczych, z jakich słyną przecież te owoce.
Przy niewielkim nakładzie pracy można z łatwością uzyskać ze skórek cytrynowych olejek z geranium, felandren, witaminę C i białko naturalnego pochodzenia, takie jak na przykład pektynę.

Cytryna zawiera również spore ilości kwasów organicznych, takich jak kwas cytrynowy, kwas jabłkowy i mrówkowy.

Cytryna

Z drugiej strony wchodzące w skład tego owocu kwasy lotne działają jako skuteczny środek przeciwzapalny i rozluźniający, zatem znacząco przyczyniają się do zredukowania poziomu bólu w stawach.

To, w połączeniu z ich wysoką zawartością witaminy A i C, przekłada się na tendencję do zmniejszania dolegliwości wywoływanych przez stany zapalne i bóle stawów, redukując przy tym jednocześnie ryzyko przedwczesnego pogorszenia się kondycji tkanki chrząstnej tworzących torebki stawowe.

Owoce te są również nieocenionym źródłem wapnia, potasu i żelaza, czyli trzech rodzajów minerałów, które wzmacniają kości, mięśnie i stawy.

Leczenie i łagodzenie dolegliwości stawów za pomocą skórki z cytryny

Skórka z cytryny jest wspaniałym lekarstwem, które skutecznie łagodzi bóle stawów. Wystarczy odpowiednio połączyć ją z innymi przydatnymi składnikami, takimi jak oliwa z oliwek i liście eukaliptusa.

Starta skórka cytryny

W ten sposób możesz szybko i łatwo uzyskać bardzo skuteczny produkt o silnych właściwościach leczniczych. Jego regularne stosowanie pozwoli Ci w krótkim czasie uzyskać wyraźną poprawę stanu zdrowia. A wszelkie dolegliwości wywołane przez bóle stawów staną się zauważalnie mniej dokuczliwe.

Co będzie Ci potrzebne do sporządzenia opisywanego środka?

  • 1 szklanka oliwy z oliwek (200 ml)
  • 2 duże cytryny
  • 5 liści eukaliptusa
  • jedna szklana butelka lub słoik z pokrywką
  • 2 czyste opatrunki (jałowe gaziki lub bandaże)
  • plastikowa opakowania, na przykład folią Saran

Postępuj według opisanej poniżej procedury

  • Obierz dokładnie ze skórki dwie duże cytryny, następnie skórkę pokrój na drobne kawałki i umieść je w słoiku z pokrywką.
  • Następnie dodaj do naczynia oliwę z oliwek, przy czym jej ilość powinna być tak dobrana, aby wszystkie kawałki skórki były dokładnie zanurzone w oliwie.
  • Potnij liście eukaliptusa na kilka kawałków i dodaj je do mieszaniny.
  • Przykryj szczelnie słoik i wstaw go do chłodnego i ciemnego miejsca na około dwa tygodnie.
  • Po upływie wskazanego czasu przefiltruj zawartość naczynia przez gazę. Tak uzyskany środek jest w tym momencie gotowy do zastosowania.

Jak stosować tak uzyskany środek?

  • Zamocz gazik opatrunkowy w przygotowanej zgodnie z powyższym przepisem mieszaninie i nałóż go na bolące stawy.
  • Następne załóż na niego opaskę z neoprenu i dokładnie obwiąż staw grubym, wełnianym szalikiem.
  • Pozostaw całość na kończynie przez kilka godzin – na przykład przez całą noc.
  • Powtarzaj tę procedurę co najmniej trzy razy w tygodniu, a szybko dostrzeżesz, że Twoje bóle stawów zanikają.

Napar ze skórki cytryny

Picie naparów ze skórki cytrynowej stanowi naprawdę zdrowe uzupełnienie dla opisanych powyżej metod. Dodatkowo wpływają one na regulowanie poziomu pH krwi i zmniejszają procesy zapalne wywołujące bóle stawów i ograniczony ich zakres ruchów.

Napar z cytryny

Oprócz tego, napary takie wykazują się sporą skutecznością w łagodzeniu dolegliwości wywołanych przez problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego, zaburzenia krążenia i osłabiają bóle głowy.

Co będzie Ci potrzebne do sporządzenia opisywanego środka?

  • 1 litr wody
  • 2 duże cytryny ze skórką
  • 1 łyżeczka miodu (7,5 g – opcjonalnie)

Postępuj według opisanej poniżej procedury

  • Wyciśnij sok z 2 cytryn.
  • Wlej wodę na patelnię lub do szerokiego, niskiego garnka, wrzuć do niej kawałki skórki oraz miąższ pozostały po wyciskaniu cytryn. Następnie ustaw średni poziom mocy palnika.
  • Niech całość gotuje się przez około 10 minut. Po upływie tego czasu zdejmij naczynia z ognia, zaczekaj do ostudzenia płynu do temperatury pokojowej, a następnie dodaj do niego wyciśnięty uprzednio sok z cytryn.
  • Opcjonalnie możesz posłodzić napar jedną łyżeczką miodu dla smaku i następnie wypić go w całości na  pusty żołądek.
  • Powtórz tę czynność dwa razy dziennie.

Czy wciąż uskarżasz się na bóle stawów? Spróbuj zatem już dziś skorzystać z zalet, jakie oferuje Ci skórka z cytryny i odkryj na własną rękę wspaniałe rozwiązanie pozwalające uśmierzyć Twój ból.

Jeśli jednak po kilku tygodniach leczenia bóle stawów utrzymują się na tym samym poziomie, powinieneś wziąć pod uwagę konieczność zasięgnięcia porady specjalisty z dziedziny ortopedii. Twoja choroba może mieć bowiem znacznie poważniejsze przyczyny, nie można jej zlekceważyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Góngora-García, L. H., Rosales-García, C. M., González-Fuentes, I., & Pujals-Victoria, N. (2003). Articulación de la rodilla y su mecánica articular. MEDISAN. https://doi.org/DOI: 10.1016/0167-6105(95)00021-6
  • Suárez-Sanabria, N., & Osorio-Patiño, A. M. (2013). Biomecánica del hombro y bases fisiológicas de los ejercicios de Codman. Rev CES Med. https://doi.org/10.21615/ces med.v27i2.2190
  • Quijano, Y. (2011). Anatomía clínica de la articulación temporomandibular (ATM). Morfolia.
  • Miranda, E., Muñoz, S., & Paolinelli, P. (2010). Estudio De Imágenes De Articulación Patelofemoral : ¿ En Qué Estamos ? Revista Chilena de Radiología. https://doi.org/10.4067/S0717-93082010000300003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.