Bóle głowy - poznaj ich najczęstsze przyczyny

Kiedy odczuwamy bóle głowy, należy natychmiast zwrócić na to uwagę, aby uniknąć przekształcenia się w migrenę, która negatywnie wpłynie na nasze życie codzienne.
Bóle głowy - poznaj ich najczęstsze przyczyny
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Obecnie, bóle głowy są jednym z najczęstszych objawów z powodu których najwięcej ludzi sięga po pomoc medyczną. Niejednokrotnie pojawiają się tak często i z taką intensywnością, że wywołują niepokój i stają się alarmujące dla tych, którzy ich doświadczają.

W większości przypadków bóle głowy można wiązać z:

  • Przeziębieniem
  • Stresem
  • Odwodnieniem
  • Często są one również związane z dodatkowymi objawami stanów, takimi jak skurcze macicy

W zależności od określonego obszaru głowy, w którym się pojawiają – bóle mogą być łagodne, ostre i intensywne. Niektórzy pacjenci opisują je po prostu jako ucisk w pewnej strefie głowy, co powoduje niemal nieznośny dyskomfort.

Bóle głowy w większości przypadków nie są objawem żadnego poważnego schorzenia i z reguły nie ma potrzeby na pilną medyczną interwencję.

Bóle głowy i ich możliwe przyczyny

1. Migrena napięciowa

Ta przypadłość jest jedną z najczęstszych przyczyn bólów głowy i jedną z najczęściej powtarzających się przyczyn konsultacji neurologicznych. Zaczyna się od pulsującego bólu w skroni lub wokół oczu, co powoduje napięcie w szyi i twarzy. Jednocześnie powoduje wyjątkową wrażliwość skóry głowy.

bóle głowy mężczyzna cierpi

Migreny napięciowe pojawiają się pod koniec dnia, gdy nagromadziło się zmęczenie i stres związany z pracą. Ich główne przyczyny to: zły sen, bezsenność, zmiany hormonalne, stresujące sytuacje, a nawet możliwe epizody depresji.

2. Migrena potyliczna

Migrenie potylicznej towarzyszy pojawienie się szczypania u podstawy czaszki.

Osoby cierpiące na tę przypadłość mają tendencję do narzekania na ból w górnej części szyi, a w niektórych przypadkach ból promieniuje do szczęki.

3. Skoncentrowana neuralgia

Jest to rodzaj bólu głowy, w który pojawia się po jednej stronie głowy i nie ustaje, aż nie obejmie również drugiej połowy. Zwykle pojawia się po nagłym uwolnieniu histaminy lub serotoniny w organizmie w wyniku nadmiernego spożycia alkoholu, przyjęcia zbyt dużej ilości leku lub nadmiernego wysiłku podczas aktywności fizycznej.

bóle głowy cierpi mężczyzna

4. Naczyniowe bóle głowy

Bóle głowy związane z naczyniami krwionośnymi powinny być bardzo uważnie obserwowane w celu uniknięcia przyszłych powikłań.

W większości przypadków nie ma powodu do obaw. Należy jednak zwrócić uwagę na inne towarzyszące objawy, które mogą świadczyć o poważniejszym uszkodzeniu:

  • Czujesz, że ból narasta, a gdy się pochylasz –  kaszlesz lub musisz się położyć.
  • Masz trudności z niektórymi ruchami lub mówieniem
  • Ból trwa dłużej niż trzy dni
  • Występują drgawki lub omdlenia
  • Pojawia się gorączka, nudności lub wymioty

Porozmawiaj ze specjalistą, jeśli doświadczasz jednego z tych problemów, szczególnie jeśli cierpisz już na problemy naczyniowe. Pamiętaj, że profilaktyka jest najważniejsza!

5. Ból karku

Inną przyczyną bólów głowy i taką, która zwykle pozostaje niezauważona w badaniach klinicznych, jest ból karku. Ten stan jest spowodowany niewielkimi urazami, bądź też złą postawą.

Charakteryzuje się osłabieniem mięśni szyi i zmniejszeniem stabilności kręgów. W tym samym czasie powoduje skurcze w szyi, które wywołują pulsowanie w niektórych obszarach głowy.

bóle głowy cierpi mężczyzna

Wprowadzanie zmian do codziennego stylu życia

Modyfikowanie naszych codziennych nawyków może pomóc złagodzić bóle głowy. Na przykład, wprowadzenie zdrowej diety, która obejmuje owoce i warzywa, a także przestrzeganie harmonogramu diety, może pomóc w zmniejszeniu liczby epizodów bólu głowy.

Utrzymywanie prawidłowego nawodnienia organizmu jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Pij dwa litry wody dziennie, aby Twoje ciało było zdrowe. Należy również ograniczyć spożycie produktów zawierających kofeinę i alkohol.

Ćwicz regularnie. Pomoże to zmniejszyć stres i napięcia, które prowadzą do bólu głowy.

Unikaj nieprzespanych nocy. Właściwe odpoczywanie i przespanie godzin, których organizm potrzebuje – optymalizują codzienną wydajność. Przyczynia się również do zaniku dyskomfortu związanego z bólami głowy.

Jeśli masz nawracające bóle głowy lub ból wokół oczu, żuchwy lub dolnej części czaszki, porozmawiaj ze specjalistą. Pracownik służby zdrowia jest jedyną osobą, która może wykluczyć każdy poważniejszy stan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.