Ból w okolicy pachy- najczęstsze przyczyny
Pachy, a mówiąc anatomicznie-doły pachowe- należą do najbardziej wrażliwych i istotnych obszarów ludzkiego ciała. W ich okolicy znajduje się wiele ważnych struktur, takich jak: gruczoły piersiowe, węzły chłonne, tętnice, powięzi, nerwy i mięśnie. Ból w okolicy pachy może wynikać z urazu, jak również z innych przyczyn.
Warto jest poznać przyczyny takiego dyskomfortu, aby wcześnie wykluczyć poważniejsze choroby i zaburzenia, takie jak rak piersi czy problemy kardiologiczne. Czy kiedykolwiek cierpiałeś na ból w okolicy pachy? Dowiedz się, co mógł on oznaczać!
Czytaj dalej!
Ból w okolicy pachy- przyczyny i objawy
Biorąc pod uwagę, że w obszarze pach jest tak dużo struktur anatomicznych, węzłów chłonnych, naczyń krwionośnych, a także ścięgien i nerwów, nie powinno nikogo dziwić, że w pewnym momencie życia, któraś z nich może być przyczyną dyskomfortu.
W rzeczywistości, w tej okolicy znajduje się wiele mięśni i ich przyczepów- czasem ich naciągnięcie także może powodować ból.
Dlatego tak ważne jest, aby zidentyfikować źródło dyskomfortu i ocenić jak istotna jest przyczyna bólu. Jeśli podejrzewasz poważne schorzenie, koniecznie powinieneś zobaczyć się z lekarzem. W skrajnych przypadkach, gdy na przykład uszkodzone są węzły chłonne, może być konieczna interwencja chirurgiczna.
Co możesz odczuwać?
- Ból (który może być łagodny, umiarkowany lub ostry)
- Uczucie rozgrzania tej okolicy
- Obrzęk i opuchlizna
- Drętwienie kończyny po danej stronie
- Pojawienie się grudek i guzków
Ból w okolicy pach – najczęstsze przyczyny
1- Naciągnięty mięsień
Ten rodzaj urazu zazwyczaj charakteryzuje się nagłym i ostrym bólem w regionie. Często doświadczają tego ludzie podczas podnoszenia dużego ciężaru, treningu siłowego lub uprawiania sportu.
Zbyt duże napięcie mięśni może powodować mikrourazy, osłabienie, sztywność, zmęczenie, a nawet pieczenie w dotkniętym obszarze. Aby rozwiązać ten problem, należy leczyć stan zapalny i obrzęk i unikać wysiłku do ustąpienia bólu.
Zaleca się stosowanie zimnych okładów przez 20 minut lub przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Przede wszystkim jednak należy odpoczywać przez trzy do sześciu tygodni.
Czytaj także: Zespół szyjno- barkowy-ból promieniujący do ramion2- Zapalenie węzłów chłonnych pod pachami
Ten stan występuje, gdy twoje węzły chłonne staną się zaognione i zainfekowane. Najczęściej dotyczy to obszarów: szyi, pachwin i pach.
Niektóre z podstawowych objawów to:
- Gorączka
- Obrzęk i opuchlizna
- Ból w okolicy pachy po uciśnięciu obszaru
- Zaczerwienienie
- Drętwienie okolicy
- Obszar gorący w dotyku
Zapalenie węzłów chłonnych pach może być s powodowane silną infekcją. Skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi badanie krwi w celu ustalenia przyczyny i może wykonać biopsję, aby wykluczyć możliwość choroby nowotworowej.
3-Zawał serca lub dławica piersiowa (dusznica bolesna)
Ból towarzyszący tym przypadłościom jest bardzo intensywny i pojawia się, gdy nie ma wystarczającej ilości krwi dostarczanej do serca. Może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w tym na ramiona, ramiona, szyję, plecy i pachy.
Dodatkowo możesz doświadczyć następujących objawów:
- Silne zmęczenie
- Zawroty głowy
- Nudności
- Nadmierne pocenie
Jeśli zauważysz ból w klatce piersiowej promieniujący w stronę pachy, postaraj się poszukać natychmiastowej pomocy lekarskiej.
Przeczytaj także: Jak rozpoznać zawał mięśnia sercowego
4-Ropnie mnogie pach- Hidradenitis suppurativa
Ropnie mnogie pach to przewlekła choroba wywoływana przez bakterie gronkowce, charakteryzująca się pojawieniem się guzków, blizn lub ropni w okolicy, w której znajdują się gruczoły potowe. Oznacza to, że dość często pojawia się w obszarze pod pachami.
Guzki tworzą blokady pod skórą, i powodują infekcje mieszków włosowych, obrzęk i ból.
Niektóre z czynników ryzyka obejmują:
- Nadwaga
- Zaburzenia hormonalne
- Palenie
- Słaby układ odpornościowy
5-Rak piersi
Rak piersi jest tylko jedną z możliwych przyczyn bólu pod pachami, nie oznacza, że jest jedyny – więc nie stresuj się na zapas! Naszym celem jest podanie wszystkich możliwych przyczyn bólu.
Ten rodzaj raka to najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego wywodzący się z tkanki nabłonkowej. Może również wystąpić w tkankach gruczołowych. Jeśli twoje węzły chłonne są bardzo zaognione, może oznaczać to walkę organizmu z niechcianym guzkiem.
Jeśli masz jakiekolwiek niepokojące objawy- udaj się do poradni specjalistycznej.
Niektóre znaki ostrzegawcze raka piersi to:
- Wklęsły sutek
- Guzek w tkance piersi
- Zaczerwienienie i swędzenie
- Obieranie skóry wokół brodawki
- Zmiana wielkości lub kształtu piersi
Jeśli doświadczasz wymienionych tutaj objawów, zalecamy przejść badanie mammografem lub USG wykonane w gabinecie lekarskim. Ważne jest zidentyfikowanie przyczyny bólu i ustalenia, czy jest to rak piersi, aby podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu.
Czytaj także: Rakotwórcze nitrozaminy w produktach spożywczych
6- Refluks żołądkowo – przełykowy
W kategoriach medycznych jest to przypadłość związana z cofaniem treści żołądka do przewodu pokarmowego.
W niektórych przypadkach mięśnie zwieracza przełyku mogą osłabnąć, a soki żołądkowe podchodzą do góry. To powoduje pieczenie w klatce piersiowej, które może rozprzestrzenić się na obszar klatki piersiowej aż do pach.
7- Atak paniki lub zaburzenia lękowe
Ból w okolicy pachy może również być wywołany przez silny stres. Oznacza to, że nie ma przyczyny fizjologicznej, ale twoje ciało odczuwa ból z powodu stresu lub długotrwałego lęku- tak zwany objaw psychosomatyczny.
Ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe są często bardzo niespokojni i ciągle “żyją na krawędzi”, co powoduje fizyczny dyskomfort.
W takich przypadkach warto spróbować udać się do terapeuty. Jeśli często zauważasz u siebie ból podczas silnego stresu, być może warto by było nauczyć się technik relaksacji i ewentualnie przyjmować leki uspokajające, przepisane przez lekarza.
Podsumowanie
Ból w okolicy pachy może być ważnym sygnałem wysyłanym przez Twój organizm. Warto jest poznać przyczyny tego dyskomfortu aby lepiej zrozumieć swoje ciało. Nie ignoruj go i koniecznie skonsultuj się z lekarzem. To będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hagman, G. Trastorno de ansiedad generalizada. Salud(i)Ciencia. 2011
- Margarit Sonia. HEREDITARY BREAST CANCER. Rev. chil. radiol. 2008; 14( 3 ): 135-141
- Bonet R,Garrote Y. Angina de pecho. Enfermería (Ed. española). 2015;32(4):58.
- Garrote A. Micosis cutáneas. Offarm. 2002; 21(8): 82-90.
- Puig L. Dermatitis de contacto. Alergia e irritación. Farmacia Profesional. 2002; 16(8): 88-97.
- López M, Martínez M, Faura C, Pérez L. Herpes Zoster diseminado. Rev Clin Med Farm. 2012; 5(1): 64-66.